logo

Elazığ Sivrice Depremi: Elazığ’da 14, Malatya’da 4 Can Kaybı

Elazığ Sivrice Depremi: Elazığ’da 14, Malatya’da 4 Can Kaybı

AFAD, Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar Elazığ’da 14, Malatya’da 4 vatandaşın hayatını kaybettiği, hastanelere 1.015 başvuru olduğunun belirtti.

Recep Kenan/itvhaber.com

AFAD yaptığı son açıklamada 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde Elazığ ili, Sivrice ilçesinde meydana gelen depremde Elazığ’da 14, Malatya’da ise 4 vatandaşın hayatını kaybettiği belirtildi.

Saat 10:00’da yeni bir açıklama yapan Afad Elazığ’da hayatını kaybedenlerin sayısının 17’ye çıktığını açıkladı. Yaralı sayısı ise 1030 olarak açıklandı.

Depremde Elazığ’da 637, Malatya’da 226, Diyarbakır’da 34, Adıyaman’da 25, Kahramanmaraş’ta 37, Şanlıurfa’da 50 ve Batman’da 6 toplamda 1.015 vatandaş hastanelere baş burdu.

TOPLAM ARTÇI DEPREM SAYISI 228

AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından yapılan sonaçılamada, artçı deprem sayısının 228 olarak kaydedildiğini belirterek; “Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 11 adet deprem meydana gelmiş olup, toplam artçı deprem sayısı 228’dir. Şu an Elazığ Sivrice’de hava -8°C derece olup, yağış yoktur.” İfadelerine yer verildi.

Gelişmeler ve bölgedeki deprem aktivitesi, İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 takip edilmekte olduğunun altının çizildiği açıklamada; “Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.” Denildi.

AFAD SAAT 07:50’ İTİBARİ İLE YAPTIĞI AÇIKLAMA

AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından Saat 07:50’ itibari ile Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğünde deprem ile ilgili açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

Elazığ şehir merkezinde 4 bina yıkılmış olup, AFAD ekiplerinin enkazda arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Elazığ ve çevre illerde arama tarama çalışmaları devam etmektedir. Elazığ’da tüm yurtlarda kalanlar spor salonlarına alınmaktadır.

Malatya Doğanyurt ve Pütürge ile Diyarbakır ve Adıyaman illerinin kuzey ilçelerinde gerçekleştirilen tarama faaliyetleri tamamlanmış ve durumun normale döndüğü öğrenilmiştir.

Elazığ havaalanı çalışır durumdadır. Haberleşme şebekesinde kısa süreli kesinti meydana gelmiş ve kısa sürede sorun giderilmiştir. Elektrik ve doğalgaz hatlarında herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Bölgeye giden trenler en yakın istasyonlara çektirilmiştir.

Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm afet ve acil durum yönetimi merkezleri (AADYM) aktif hale geçirilmiştir.

  • 2 AFAD Başkanlık personeli, 14 Ankara AFAD İl Müdürlüğü personeli, 5 UMKE ve 18 itfaiye personeli Etimesgut Havaalanı’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na ait uçak ile Elazığ’a ulaşmıştır.
  • 1 AFAD Başkanlık personeli, 21 İstanbul AFAD personeli, 1 DHMİ personeli, 10 Sakarya AFAD personeli, 7 Bursa AFAD personeli, 2 İHH personeli ile 2 kurtarma aracı ekipmanları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Elazığ’a ulaşmıştır.
  • İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Elazığ’a hareket edecek 2. uçak ile ise 8 Kocaeli AFAD personeli, 7 Bursa AFAD personeli, 13 İHH personeli, 2 itfaiye personeli, 2 araç ile 2 arama köpeği ve 1 aracı ekipmanları ile Elazığ’a ulaşmıştır.
  • İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Elazığ’a hareket edecek 3. Uçak ise 53 personel (İstanbul, Bursa, Kocaeli) ve 3 kurtarma aracı ekipmanları ile Elazığ’a ulaşmıştır.

39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 1.162 arama kurtarma personeli ve 233 araç bölgeye sevk edilmiştir. Çalışmalara destek amacıyla 15 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır.

AFAD Başkanlığı, bölgeye, 144 tır ile 6.065 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11.532 yatak ve 18.720 battaniye sevk edilmiştir.

Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 29 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15.747 battaniye, 5.656 yatak, 1.563 ısıtıcı, 2.500 çadır, 193.420 kg un ve 3.200 adet gıda kolisi sevk etmiştir. Acil ihtiyaçlar nedeniyle Barınma, Beslenme, Enerji, Haberleşme, Hasar Tespit ve Psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 143 personel ve 47 araç bölgeye yönlendirilmiştir.

Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE!

Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir gaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır.

Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI ELAZIĞ SİVRİCE DEPREMİ TAKVİYE KUVVETİ

TUNCELİ1’nci JÖH Tb. K.lığı
(121 personel)
2’nci JÖH Tb. K.lığı
(116 personel)
Elazığ-Sivrice
DİYARBAKIRErgani J.Komd.Tb.K.lığı
Ergani Asyş.J.Komd.Bl.K.ğı
(99 personel)
Elazığ-Maden İlçesi Gezin Beldesi
ELAZIĞKovancılar JÖH.Tb.K.lığı
(143 personel)
Elazığ-Sivrice Açık Cezaevi- Gözeli İlçesi
BİNGÖLJ.Komd.Tb.K.lığı
(192 personel)
Elazığ-Maden İlçesigezin Beldesi
ANKARAJÖAK A/K BİRLİĞİ
(58 personel, 5 A/K köpeği)
Elazığ
ELAZIĞ(1) JİHAElazığ
(1) ANKA-SElazığ
MALATYA(1) JİKUElazığ
DİYARBAKIR Hava Grup K.lığı(5) Skorsy Helikopterİhtiyat
TUNCELİ Bölge K.lığı(2) S-70 Helikopterİhtiyat

Elazığ-Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem bölgesinde Arama/Kurtarma çalışmalarına katılmak amacıyla görevlendirilen birliklerin tamamı, (613 Jandarma Personeli) saat 02.25 itibariyle görev bölgelerine ulaşarak, Arama Kurtarma çalışmalarına başlamıştır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ