logo

Emekli Büyükelçi İnal Batu hayatını kaybetti

Emekli Büyükelçi İnal Batu hayatını kaybetti

inal-batuEmekli Büyükelçi ve CHP milletvekili İnal Batu hayatını kaybetti. Rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan İnal Batu bir süredir İstanbul’da bir hastanede tedavi görüyordu.

Recep Kenan/itvhaber.com

Rahatsızlanarak İstanbul’da hastaneye kaldırılan ve bir süredir tedavi gördüğü hastanede yoğun bakıma alınan Emekli Büyükelçi ve CHP milletvekili İnal Batu hayatını kaybetti.

İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 26 Temmuz’da yoğun bakıma alınan Batu için sosyal medya üzerinden kan ihtiyacı anonsları yapılmıştı.

İNAL BATU KİMDİR?

İnal Batu 24 Eylül 1936’da İstanbul’da dünyaya geldi. 1959-1960 eğitim-öğretim yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış İlişkiler bölümünden mezun olan Batu, Türkiye’yi büyükelçi unvanıyla Lefkoşe, Prag, Birleşmiş Milletler, İslamabad ve Roma’da temsil etti.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı, TBMM’de 22’nci Dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Hatay milletvekiliği ile Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Üyeliği de yapan Batu, Türkiye’nin en saygıdeğer devlet adamlarından ve diplomatlarından biriydi.

İstanbul’da hayatını kaybeden İnal Batu aynı zamanda oyuncu Pelin Batu ile akademisyen Arda Batu’nun babalarıdır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ