logo

Erkek Egemen Zihniyet Kadın Cinayetlerinin Suç Ortağıdır

CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Yeşim Ağırman, Türkiye’yi yasa boğan Emine Bulut Cinayeti açıklaması: “erkek egemen zihniyet, kadın cinayetlerinin suç ortağıdır.”

CHP’li Yeşim Ağırman: “Kadınlara sınırlandırılmış hak ve görev tayin eden söylemler, cinayete azmettiriyor”

CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Yeşim Ağırman, Türkiye’yi yasa boğan Emine Bulut Cinayeti sonrası yaptığı açıklamada “Namus, töre, gelenek gibi kavramlarla erkeklere kadınlar üzerinde tahakküm kurmayı bir hak gibi gösteren erkek egemen zihniyet, kadın cinayetlerinin suç ortağıdır. Kadınlara sınırlandırılmış hak ve görev tayin eden söylemler üretenler, katillerin azmettiricisidir. TBMM’yi kadına ve çocuğa yönelik her türlü şiddeti, tacizi, nefret söylemini ve nefret suçunu engelleyen yasaları yapmaya davet ediyoruz” dedi.
Türkiye, boşandığı erkek tarafından öldürülen Emine Bulut’a ağlıyor. Çocuğunun gözü önünde öldürülen Emine Bulut’un ölmeden önce olay yerinde çekilen görüntüleri sosyal medya ve kamuoyunda da büyük yankı uyandırdı. Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı olaylarını yakından takip eden CHP’nin İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Yeşim Ağırman, Bulut cinayetiyle ilgili de önemli uyarılarda bulundu. İstanbul’un CHP’li 39 ilçe kadın kolu başkanı ve örgütü adına yazılı bir açıklama yapan Ağırman, şunları söyledi:
“Ülkemizde kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin ne yazık ki sistematik bir hal aldığı zamanlardan geçiyoruz. Şiddete gerek siyasi iktidar gerek medya eliyle zemin hazırlandığına üzülerek tanık oluyoruz.
Şiddet, bireylerin aile ya da arkadaş çevresinden gördüğü, duyduğu, öğrendiği şekliyle başlar ve nesilden nesile aktarılarak devam eder. Çocukluktan itibaren erkeklere tanınan imtiyazlı söylem ve eylem alanı, kadına yönelik şiddet olaylarının en önemli sebebidir.
Namus, töre, gelenek gibi kavramlarla erkeklere kadınlar üzerinde tahakküm kurmayı bir hak gibi gösteren erkek egemen zihniyet, kadın cinayetlerinin suç ortağıdır. Bugün idam, hadım gibi gündemlerle şiddetin politik, ekonomik ve sosyal sebepleri örtbas edilmek isteniyor.
Kadınların ne giyeceğinden ne zaman evlenip nasıl doğuracağına kadar kadınlara hak ve görev tayin eden söylemler üretenler, katillerin azmettiricisidir. Gerek sosyal medyada gerek yazılı ve görsel medyada cinsiyetçi dil kullananlara yönelik yaptırımlar derhal gündeme alınmalıdır.

Etiketler: » » » » » »
Share
495 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ