logo

ERZURUM TÜRKÜLERİNİN USTASI 60. SANAT YILINI KUTLADI

ERZURUM TÜRKÜLERİNİN USTASI 60. SANAT YILINI KUTLADI

Erzurum yöresinden derlediği 21 Türküyü repertuara kazandıran Usta Sanatçı Muharrem Akkuş, sanat yaşamının 60. yılında sanatçı dostlarının eşliği ile Ataşehirlilerle buluştu.

USTA SANATÇI 60. SANAT YILINI ATAŞEHİR’DE KUTLADI

Zübeyde Hanım Öğretmenevi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Muharrem Akkuş’un sanatçı dostlarından Aysun Gültekin, Ender Balkır, Gülcan Kaya, Hüseyin Turan, İzzet Altınmeşe, Özcan Türe, Yavuz Değirmenci ve Soner Özbilen de katıldı.

Müzik dolu gecenin sonunda Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi de,  Muharrem Akkuş’un 60. sanat yılını kutlayarak kendisine plaket sundu.

MUHARREM AKKUŞ 60’INCI SANAT YILI: HÜSEYİN TURAN -1 TIKLAYINIZ

MUHARREM AKKUŞ 60’INCI SANAT YILI: HÜSEYİN TURAN -2  TIKLAYINIZ

MUHARREM AKKUŞ 60’INCI SANAT YILI: İZZET ALTINMEŞE TIKLAYINIZ

Ses ve bağlama sanatçılığının yanı sıra derlemeleri ve kaynak kişiliği ile de tanınan Muharrem Akkuş, ilk müzik çalışmalarına 1955 yılında Erzurum’da Halk Oyunları Ve Türküleri Derneğinde başladı. 1960’da Erzurum Radyosu’nda kurulan Türk Halk Müziği korosuna, 1965 yılında da İstanbul Radyosu’na katıldı. 1975 – 1980 yılları arasında Ankara Radyosu’nda görev yapan Akkuş, kendi isteğiyle tekrar İstanbul’a döndü ve 1999 yılında emekliye ayrıldı.

Türkü repertuarına Erzurum yöresinden 21 türkü katan Muharrem Akkuş’un popüler türkülerinden bazıları şöyle: Kırmızı Gül Demet Demet, Kağızman’a Ismarladım Nar Gele, Düngürcüler Geldi Sıra Sıra Dizildi, Aya Bak Nice Gider, Ektiğim Yonca, Acem Ülkesinde Eyleştim Kaldım, Bu Tepe Pullu Tepe, A Güzel Dolan da Gel, Gara Camışları Vurdum Bayıra, Evlerinin Önü Guşlar Darısı, Gülenber Sağar Goyuni, Git Gelemem İşim Var, Kavak Uzanır Gider, Su Bağlasam Gelir Mi, Martinim Atılmıyor, Sarı Babuç Tabanda, Uzun Avlu Dar Kapılar, Bir Gül Ektim Duvara, Gönül Der Yâr Diyarı, Su Gelir Taştan Akar.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ