logo

FİKİRTEPE’DE ‘ACELE KAMULAŞTIRMA’ KARGAŞASI

FİKİRTEPE’DE ‘ACELE KAMULAŞTIRMA’ KARGAŞASI

Fikirtepe_acele_kamulastirma_yargiÇevre ve Şehircilik Bakanlığı Fikirtepe ve çevresinde 6306 sayılı Kanun gereği başlattığı ‘ACELE KAMULAŞTIRMA’ işlemlerinde farklı uygulamalar olduğu iddia ediliyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği (Fİ-KENTDER)’nin ellerindeki belgelerle hukukçulara yaptırdığı incelemeleri sonucunda ACELE KAMULAŞTIRMA uygulamalarında farklılıklar tespit edildiği  ifade edildi.

ÇŞB İL MÜDÜRLÜĞÜ UZLAŞTIRMA UYGULAMASINDAN VAZ GEÇTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne davet edilen firma temsilcisi ve vatandaşların uzlaştırıldığı uygulamadan vaz geçildiğine dikkat çekilen açıklamada; firmaların isteği doğrultusunda “ACELE KAMULAŞTIRMA” davalarının açıldığı iddia ediliyor.

“ACELE KAMULAŞTIRMA” ZORUNLU MU?

Farklı mahkemelerde görülen Acele kamulaştırma davalarından farklı kararların da çıkabileceğinin altının çizildiği açıklamada; mahkemelerin “Acele Kamulaştırma”nın zorunluluğunu, firma ile yer sahibinin anlaşma olasılılığının dikkate alması gerektiği kaydedildi.

Fİ-KENTDER HUKUKÇULARI İNCELEDİ

Fikirtepe’de bir adada 11.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin “Acele Kamulaştırma” kararını iptal kararı sonrası  Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği (Fİ-KENTDER)’nin ilettiği belgeleri inceleyen hukukçular konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği (Fİ-KENTDER) Hukuk biriminden Av. İsmail Can ve Av. Mete Can tarafından vatandaşların kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmak, duruma açıklık getirmek amacı ile yapılan hukuki inceleme sonrası Fİ-KENTDER Hukuk birimi avukatları tarafından açıklama yapıldı.

Fİ-KENTDER HUKUKÇULARI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA:

Bilindiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fikirtepe ve çevresinde bir süredir 6306 sayılı Kanun gereği ACELE KAMULAŞTIRMA işlemlerine başlamış bulunmaktadır.  Ancak Mahkemelerde yaptığımız araştırma ve tarafımıza Fİ-KENTDER ”Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği ” tarafından ulaştırılan belgeler sonucu süreç ile ilgili farklı uygulamalar olduğunu görmekteyiz. Bakanlık ve Mahkemelerin acele kamulaştırma işlemlerinde tutarsızlıklar olduğu dikkati çekmektedir.

Şöyle ki; Bakanlık önceleri uzlaşma sağlayamayan firma ve yer sahiplerini uzlaştırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne davet etmekteydi. Ancak sonradan bundan vazgeçerek firmaların isteği doğrultusunda ACELE KAMULAŞTIRMA davaları açmış bulunmaktadır.

İkinci bir husus ise aynı yapı adası içerisinde bulunan aynı özelliklere sahip hatta birbirlerine komşu parsellerden sözleşme imzalamayan bazıları için ACELE KAMULAŞTIRMA talebinde bulunurken, diğerleri için bulunmamıştır. Bu durum, eşit davranma yükümlülüğünü ihlal etmektedir. Neden böyle bir ayrım olduğunu, bazı parseller için Bakanlık dava açarken diğerleri için neden dava açmadığını anlayabilmiş değiliz.

Bir başka sebep de ACELE KAMULAŞTIRMA davalarının farklı mahkemelerde görülmesi sebebiyle farklı kararlar verilebilmesidir. Örneğin bir mahkeme İdare’nin talebini uygun bulmayarak REDDEDERKEN bir başka mahkeme habersiz bir şekilde keşif yaparak BEDEL TESPİTİ yaptırabilmektedir. Hatta duruşma günü verip yargılama haline getirmektedir.

Mahkemeler, acele kamulaştırma talebini değerlendirirken Kamulaştırma Kanunu uyarınca bu işlemin zorunlu olup olmadığını, firma ile yer sahibinin anlaşma ihtimalinin bulunup bulunmadığını, karşılıklı olarak görüşme yapılıp yapılmadığını somut delillere bakarak incelemelidir. Bu noktada Bakanlık acele kamulaştırma talep etmeden önce tarafları dinlemeli, sözleşme imzalamama sebeplerini araştırmalı, bunun sonucuna göre gerekirse acele kamulaştırma yoluna gitmelidir.

Acele kamulaştırma işlemi idari bir işlem olup iptali ancak İDARE MAHKEMESİ’nde açılacak YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEPLİ İPTAL DAVASI ile mümkün olabilmektedir. Bu konuda tarafımızca açılmış davalar devam etmektedir. Gerekli inceleme ve araştırma yapılmadan bakanlık tarafından açılan acele kamulaştırma davalarının kentsel dönüşümün sağlıklı işlemesini engelleyeceği ve mağduriyetlere sebep olacağı kanaatindeyiz.

Av. İsmail CAN  – Av. Mete CAN

fikirtepedernegi@hotmail.com

FİKENTDER HUKUK BİRİMİ

Kaynak: FİKİRTEPEHABER.com

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ