logo

FRANSA’DA KAMYONLA TERÖR SALDIRISI: 80 ÖLÜ

FRANSA’DA KAMYONLA TERÖR SALDIRISI: 80 ÖLÜ

fransa_kamyon_terorFransa’nın güneyindeki Nice kentinde 14 Temmuz Ulusal Gün kutlaması yapan kalabalığın üzerine kamyon sürülerek yapılan saldırıda 80 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde bir kamyon, 14 Temmuz Ulusal Gün kutlaması yapan kalabalığın içine daldı. Nice’teki saldırıda 80 kişinin hayatını kaybettiği, en az 100 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Son saldırıda, diğer saldırılar sonrası yapılan açıklamalardan farklı olarak Fransa’da yapılan saldırılarda ilk kez İslami Terör Örgütü ifadesi, kullanıldı.

Fransa’nın Nice kentinde milli gün kutlamaları sırasında halkın üzerine sürülen kamyonla saldırı yapıldı.

Fransa’nın Nice kentinin ünlü caddesi “Promenade Des Anglais” de toplanan kalabalığın üstüne, TSİ saat 00.00 sıralarında, kamyonla saldırı gerçekleştirildi.

Saldırıda 80 kişinin öldüğü ve 47’si ağır 100’den fazla kişinin de yaralandığı açıklandı. Yaralılar arasında çok sayıda çocuğun bulunduğu ifade edildi.

Valilik, kamyonun içindekilerin halkın üzerine ateş açtığını bildirdi.  Polis, kalabalığın içine dalan kamyona operasyon düzenleyerek saldırganı öldürdü.

FRANSIZ BASINI: SALDIRGAN 31 YAŞINDA BİR TUNUSLU

Fransız basını, saldırganın 31 yaşında Nice’te yaşayan Tunus kökenli bir Fransız vatandaşı olduğunu duyurdu. Ayrıca, Fransız basını kamyonda önemli miktarda bomba, mühimmat ve silah ele geçirildiğini belirtti.

fransa

90 KİLOMETRE HIZLA KALABALIĞA DALDI

15 metre uzunluğundaki kamyonun saatte 90 kilometre hızla kalabalığın arasına daldığı ve 2 kilometre ilerlediği ifade ediliyor.

Saldırının olduğu yere çok sayıda ambulans sevk edildi. Görgü tanıkları, kamyondan kalabalığın üzerine ateş açıldığını ifade ediyor.

OLAĞANÜSTÜ HAL UZATILDI

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avignon kentine yaptığı ziyaretin ardından Paris’e dönüşünde saldırı ile ilgili bilgi almak üzere kriz merkezine gitti.

Saldırı sonrası açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, “Olağanüstü hal 3 ay daha uzatıldı. Irak’ta ve Suriye’de bize saldıranlara saldırmaya devam edeceğiz, hem de yuvalarında.” dedi.

Hollande, Ulusal Savunma Konseyi’ni toplama kararı aldı.

NİCE VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Olayla ilgili Fransa’da bir televizyon kanalında açıklama yapan Nice Valisi Adolphe Colrat, olayın bir terör saldırısı olduğunu belirterek Nice kenti sakinlerinin evden çıkmamalarını istedi.

SORUŞTURMAYI TERÖR SAVCISI YÜRÜTECEK

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneve, saldırı haberinin ardından Nice kentine gitti. Saldırıyla ilgili soruşturmayı terör savcısı yürütecek.

OBAMA: SALDIRIYI KINIYORUM

Öte yandan Fransız makamları ABD Başkanı Obama’yı bilgilendirdi.

ABD Başkanı Obama, “Saldırıyı kınıyorum, her türlü yardıma hazırız” şeklinde açıklama yaptı.

KAYNAK: NTV

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ