logo

Gamze Akkuş İlgezdi Kadın Hakları Mücadelesini Kitaplaştırdı

Türkiye’deki kadın hakları mücadelesine dair çalışma yapan CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, çalışmasını “Kadının Dönüşümü – Karanlığın Tahakkümü” adıyla kitaplaştırdı.

Recep Kenan/itvhaber.com

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’den Türkiye’deki kadın hakları mücadelesine dair derinlikli bir çalışma kitaplaştırılarak “Kadının Dönüşümü – Karanlığın Tahakkümü” adıyla Kalkedeon Yayınları tarafından yayınlandı.

“Kadının Dönüşümü – Karanlığın Tahakkümü” adıyla yayınlanan çalışmada kadın hakları mücadelesine tarihsel olarak yaklaşan İlgezdi, bugün kadın hakları mücadelesindeki durumumuzu gözler önüne sererek, geleceğe dair ışık tutuyor.

MEDENİ HAKLARIMIZDANDAN, KAZANIMLARIMIZDANDAN VAZGEÇMELERİ İSTENİYOR

Kadın hakları mücadelesi çalışmasını kitaplaştıran Gamze Akkuş İlgezdi, bu gün kadın hakları mücadelesinde gelinen dutumu, şiddetin öznesi olan kadınların nihai olarak “biat” etmeler için, medeni haklarından, kazanımlarından vazgeçmelerinin istendiğinin altını çiziyor.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi kitap ile ilgili düşüncelerini şöyle özetliyor:

“Kadınlar tarih boyunca, cinsiyet ayırımcılığı ve eşitsizliklerle karşı karşıya kaldı ve kalmaya devam ediyor. Ancak bu ezilmişliğin düzeyi, o toplumun ürettiği siyasal ve kültürel ortamla doğrudan ilişkili. Siyasallaşmış inanç sistemleri kadın ve erkeğe ilişkin tüm değerleri kurguluyor ve toplumdaki kadın erkek eşitsizliğini kadın aleyhine biçimlendiriyor.

Bugün Türkiye’de yaşadığımız da bu yeniden biçimlendirme çalışmalarının bir sonucu. O yüzden de, kadınlara hangi davranış ve faaliyetleri yapabilecekleri, haklara ve güce kimin ne derece sahip olduğu veya sahip olması gerektiği sürekli empoze ediliyor.

Bu satırları kaleme aldığım günlerde kadınlar, hala hakları için büyük bir mücadele yürütüyorlar. Tıpkı binlerce yıllık kadim Anadolu gibi dimdik ayaktalar bugün. Yıllardır süregelen kuşatılmışlıklarının, mutlak bir esaretle bitmemesi için bir ölüm-kalım mücadelesini, azim ve cesaretle sürdürüyorlar…

Çünkü karanlığın tahakkümünde son perde oynanıyor. Ne yazık ki şiddetin öznesi olan, biz kadınlar, nihai olarak “biat” etmemiz için, medeni haklarımızdan, kazanımlarımızdan vazgeçmemiz isteniyor. Ve kadınları kuşatmak için seçilen yöntem yüzyıllardır hiç değişmiyor! Güçlü bir dini vurguyla, bozulmaması, dokunulmaması gerektiğine inanılan değerler; yani kutsallar üzerinden yola getirmeye çalışıyorlar.”

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1509 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ