logo

‘Geleceğin Sporu HADO’ Milli Takım İlk Seçmeleri Tamamlandı

‘Geleceğin Sporu HADO’ Milli Takım İlk Seçmeleri Tamamlandı

7-8 Kasım Fransa’da yapılacak HADO Avrupa Şampiyonası için Milli Takım seçmelerinde geleceğin Sporu HADO milli takım antrenman kadrosu belirleniyor.

Geleceğin Sporu HADO 7-8 Kasım Fransa’da yapılacak Avrupa Şampiyonası için Milli Takım seçme çalışmalarına başlandı. 70 HADO severin katıldığı seçmelerin ilk günü sonucunda üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesinden 30 kişi Milli Takım ön antrenman kampına katılma hakkı kazandı. Makine ve insan ara yüzünün eş zamanlı kullanıldığı, arttırılmış gerçeklik ile fiziki hareketliliği içeren oyunun seçmelerinde İstanbul Rumeli üniversitesi AR-GE Spor Koordinatörü Dr. Dudu Banu Çakar ve E-spor Federasyonu Hado Milli Takım Antrenörü Emrah Özdemir ve Fakülte hocaları görev aldı.

İstanbul Rumeli Üniversitesi; Pubg Mobile Duo turnuvasından sonra şimdi de HADO milli takımını kurdu ve oyuncularının tüm performans ölçümlemelerini yapmak üzere çalışmalara başladı. Türkiye E-Spor Federasyonu ile işbirliği yaptıklarını söyleyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi AR-GE Spor Koordinatörü Dr. Dudu Banu Çakar HADO ile ilgili olarak; ’’Teknoloji gelişmeye devam ediyor. Biz üniversite olarak e-spor turnuvalarının dışında bir tekno spor olan HADO’yu da destekliyoruz. E-sporun 5-G teknolojisi ile daha hareketli ve daha yaygın olarak kullanılacağını öngördüğümüzden PubgmDuo turnuvasından sonra Türkiye E-spor Federasyonu işbirliğinde Hado milli takımını kurduk. Çünkü AR ve 5G teknolojisi e-sporu hareketli bir hale çevirdi bile. Burada ki ölçümler, milli takıma sporcu seçme kriterlerimiz, değişen antrenman bilimleri programları bizi geleceğe taşıyor. Düşünün ki pandemi sürecinde online olarak yapılan Madrid Tenis turnuvasında birinci olan sporcu bahislerin etrafından geçmiyordu. Online olarak tenis oynayacağını bilen bu sporcu nasıl bir mental hazırlık sürecinden geçti acaba? HADO teknolojisi tüm spor branşlarında alıştığımız sportif başarıyı nasıl dönüştürecek? Biz öğrenci ve akademisyenlerimizle bu süreci ölçümleyerek 7-8 Kasım da Fransa da yapılacak Avrupa Şampiyonası için sporcu yetiştirmeye başladık. Milli Takım seçmelerimizi de başarıyla yapacağımıza inanıyoruz. İlk bilimsel sonuçlarımızı 2-4 Ekim tarihinde İstanbul Tema Parkı Uluslararası bir sempozyumla paylaşacağız.’’ ifadelerini kullandı.

GELENEKSEL YAKAR TOP OYUNUNUN HIZLI VE DİJİTALİ: HADO

E-Spor formunda artırılmış gerçeklik ekipmanları ve bir yazılım aracılığıyla üçer kişiden oluşan ve iki takımla oynanan HADO, geleneksel yakar top oyununun hızlandırılmış ve dijitalleştirilmiş bir versiyonu olarak öne çıkıyor.

BASİT KURALLI HADO SPORCULARI KOLAYCA ADAPTE OLABİLYOR

Basit kuralları sayesinde sporcuların kolayca adapte olabildiği HADO, oyuncuların fiziksel ve mental gelişimine katkı sağlıyor. Ayrıca; takımların ve oyuncuların bireysel performanslarını test ederek, geliştirmelerine de olanak tanıyor.

ÖĞRENCİLER SPORTİF AKTİVİTE İMKÂNI

Takım sporu olan HADO, aktif spor yapan genç nesilden, öğrencilere, kurumsal çalışanlardan ailelere uzanan geniş bir kesime hitap ediyor. HADO, dijital sporlarla uğraşan esporculara daha fazla fiziksel aktivite yapma, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencilerine de iklim koşullarından etkilenmeden sportif aktivite imkânı sağlıyor.

HER YAŞTAN KİŞİ HADO İLE ESPOR YOLUYLA FİZİKSEL AKTİVİTE YAPABİL

HADO; hemen her yaştan kişinin espor yoluyla fiziksel aktivite yapabilmelerine ve takım ruhunu geliştirmelerine olanak tanıyor. Bunun yanı sıra HADO, çekirdek aileler için de kuşak çatışmalarına karşı ortaklaşa spor yaparken, iletişimlerinin geliştirmelerini sağlayan bir ortam yaratıyor.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ