logo

GURBET ALTAY’A ‘GELECEĞE DESTEK ÖDÜLÜ’

GURBET ALTAY’A ‘GELECEĞE DESTEK ÖDÜLÜ’

1 (2)“Yaş Dostu Dünya: 1 Milyon İmza Kampanyası” başlatan Dünya Yaşlanma Konseyi (DÜNYAK)’tan Zonguldak Dernekleri Federasyonu Başkanı Gurbet Altay’a “Geleceğe Destek” ödülü

2005 yılından Dünyadan 1000 kişinin İstanbul’da katılımı ile başlayan Dünya Yaslanma Konseyi (DUNYAK) Dünya bile Türkiye arasında yaşlı hakları, sağlıklı  ve aktif yaslanma alanında çalışmalar yapan ve köprü olan  bir sivil toplum kuruluşunun Darülaceze gerçekleştirmiş olduğunu etkinliğe; siyasetten, kamu kurumlarına, basından, yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarından özel sektöre kadar birçok kurumun bir araya geldiği yoğun bir katılımla yapıldı.

1 (2)-

Forum kapsamında Dr. Kemal Aydın;

“Yaş Dostu Dünya: 1 Milyon İmza Kampanyası”nı başlattıklarını bildiren Aydın, BM 3. Dünya Yaşlanma Asamblesi’nin Türkiye adaylığı için çalışmalar yürüteceklerini ifade etti. Aydın, “Gelecek seneye kadar dünyayı dolaşacağız ve 1 milyon imzayı toplayıp BM’ye, ‘Dünyada 1,5 milyar insan 50-55 yaş üzerinde, 2050’de bu sayı 2 milyar olacak. Gelin 3. Dünya Yaşlanma Asamblesi’ni Türkiye’de toplayalım’ diyeceğiz” ifadesini kullandı.

Darülacezenin ev sahipliğinde yapılan etkinlikte öğleden önceki bölümde Türkiye’de ve Dünyada yaşlılarla ilgili yapılan çalışmalar aktarıldı.

Ardından 10 yıldır Dünya Yaşlanma Konseyi (DÜNYAK) ve yaşlılarla ilgili yapılan projelere destek vermelerinden dolayı Zonguldak Dernekleri Federasyonu Başkanı, Eğitimci ve Danışman Gurbet Altay’a Geleceğe destek Ödülü verildi. Ödüller ilgili bir konuşma yapan Gurbet Altay; “Her geçen gün yaşlanan dünyamızda bizler de bir gün gelecek yaşlanacağız. Yaşlanabilmek çok güzel bir olgudur. Sorun olan yaşlanmak değil yaşlılara bakılan bakış açısıdır. Bizler yaşlılara bakış açımızı değiştirebilirsek hem onlar için hem bizler için hem de gelecekteki yaşlılığımız için bir yatırım olacaktır. Klasik bir söz söyleriz ya gelecek de bir gün gelecek diye işte o gelecek çok hızlı gelmektedir” dedi.

Etkinlikte; Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kronik Hastalıklar, Yaşlı Sağlığı ve Özürlüler Daire Başkanı Banu Ekinci, Prof. Dr. Saime İnal Savi, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, eski Devlet Bakanı Hasan Aksay’a, ve BESAM Başkanı Mehmet Nuri Kaynar’ın yanı sıra ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri ödül aldı.

5

 

Etiketler: » » » » » »
Share
364 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ