logo

Gürsel Tekin, ‘Araç Muayenesinde Vatandaşı Soyuyorlar’

Gürsel Tekin, ‘Araç Muayenesinde Vatandaşı Soyuyorlar’

Araç muayene hizmetlerinin isyan ettirdiğini belirten Gürsel Tekin, “Araç muayene istasyonları aracılığıyla vatandaşın soyulmasına izin veriyor” dedi.

Gürsel Tekin “Vatandaşın cebinden artık elinizi çekin!  Birilerinin kasasını doldururken vatandaşın soyulmasına göz yummayın!

Araç Muayene ‘Soygun’u “Vatandaşı Soyuyorlar

Araç muayene hizmetlerin, milletimizi artık isyan edecek noktaya getirdiği belirten Tekin, İktidar araç muayene istasyonları aracılığıyla hem birilerinin kasasını dolduruyor hem de vatandaşın soyulmasına izin veriyor” dedi

Araç muayene tekeli, halkı soymanın yöntemlerinden biri olduğunu öne süren Tekin, şöyle konuştu:

“2007 yılında yapılan özelleştirme sonucunda, ülkemizdeki araç muayenelerini yapma yetkisi, TÜVTÜRK isimli bir şirkete devredilmiştir. Bu şirket, tek başına, yaklaşık 17 senedir araç muayenelerinden sorumludur.

Ülkemizde trafiğe kayıtlı 28 milyon araç bulunmaktadır. Hususi ve resmi araçlar her 2 yılda bir, şirket araçları ise her yıl söz konusu muayeneden geçmek zorundadır. Her yıl 10 milyondan fazla aracın muayene edildiği, her yıl milyarlarca liranın bu istasyonlara ödendiği bilinmektedir. Bu gelirlerin yarısı söz konusu şirkete kaydedilirken, kalan yarısı ilgili Bakanlığın hesabına yatırılmaktadır. İşin özeti, ‘al gül ver gülüm’ yapıyorlar. Kendi aralarında paylaşıyorlar.

Araç muayene ücretlerindeki artış 2017’den bu yana yüzde 818,6 oranında gerçekleşti. Araç sahiplerinin rutin aralıklarla TÜVTÜRK’e yaptırmak zorunda oldukları araç muayene ücretinin bedeli 1.821 liraya çıktı. 10-15 dakika süren rutin muayene sonrası tekel konumunda olan TÜVTÜRK’e mecburen fahiş fiyatlar ödemek zorunda kalan vatandaş, araç sahibi olduğuna bin pişman durumda.

Gürsel Tekin “Vatandaşlarımız 10-15 dakika için 1.821 lira ücret ödüyor. Ödedikleri ücretler, aldıkları hizmetlere değmiyor. Araç muayene ücretleri düşürülmelidir. Vatandaşımız bazı kurum ve kuruluşlara ezdirilmemelidir. Ne asgari ücret zammı ne dolardaki yükseliş ne de TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile bu durum açıklanamaz. Vatandaş göz göre göre soyuluyor” dedi.

TÜVTÜRK Tekelinde Fahiş Fiyatlar

2024 itibarıyla, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için muayene ücretleri 586,50 TL’den 927,60 TL’ye çıkarılırken; otomobil, minibüs ve kamyonet gibi araçlar için ücretler 1.149,60 TL’den 1.821,60 TL’ye yükseldi. Egzoz muayene ücreti de 256,00 TL oldu. Toplam 2.077,60 TL ödenmek durumunda. Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için ise ücret 2.462,40 TL olarak belirlendi.

itvhaber

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ