logo

Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Görevden Uzaklaştırıldı, Başkanlığa Vali Atandı

Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Görevden Uzaklaştırıldı, Başkanlığa Vali Atandı

Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, yürütülen bir soruşturma gözaltına alındı, Belediye Başkanlığına Hakkari Valisi Ali Çelik vekaleten atandı.

Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış görevden uzaklaştırıldı. Hakkari Belediyesine Kayyum atandı. Hakkari Belediye Başkanlığına vekaleten Hakkari Valisi Ali Çelik atandı.

DEM Partili Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, yürütülen bir soruşturma kapsamında Van’da gözaltına alındı.

Belediyede polis tarafından arama yapıldı. İçişleri Bakanlığı, Akış’ın görevden uzaklaştırıldığını ve Hakkari Valisi Ali Çelik‘in Hakkari Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini bildirdi.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM) belediye başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış, dün akşam saatlerinde Van’da gözaltına alındı.

BELEDİYEDE ARAMA YAPILDI

Akış’ın gözaltı kararı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmazken, polis sabah saatlerinde Altay Caddesi’ni giriş ve çıkışlara kapatıp, Hakkari Belediyesi’nde arama başlattı.

Kakkari’de Dem Partililer belediye binası önünde toplanarak kararı protestolara başladılar.

VALİ ÇELİK, BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ OLARAK ATANDI

İçişleri Bakanlığınca, Akış’ın görevden uzaklaştırılmasına ilişkin yapılan açıklamada, Akış’ın, PKK/KCK yapılanmasında üst düzey görev aldığı, örgüt adına sözde sorgulamalar yapıp sözde vergi topladığı, yasa dışı yürüyüş, terörist cenazesi gibi eylemleri organize ederek eylemlere katılım sağlamak amacıyla halka ve esnafa baskı yaptığı, kepenk kapatmaya karşı çıkan esnafı terör örgütü adına tehdit ettiği belirtildi.

Akış’ın, terör örgütünün mahalle komisyonlarında da yer aldığı ve aynı zamanda sorumlusu olduğu ifade edilen açıklamada, Akış’ın “Kırsalla irtibatını sürdürdüğü, küçük yaştaki çocukları ideolojik söylemlerle kandırarak örgüte katılımını sağladığı, Hakkari merkezinde yardım ve yataklık faaliyetlerini sürdürdüğü, örgütün kırsal alanından merkeze eylem amaçlı gelen teröristleri evinde barındırdığı” bildirildi.

“SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAK” SUÇUNDAN SORUŞTURMA

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığınca “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındığı bildirilen açıklamada, ” Mehmet Sıddık Akış, Anayasa’nın 127’nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47’nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştır. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 45 ve 46’ncı maddeleri uyarınca Hakkari Valisi Ali Çelik, Hakkari Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

HAKKARİ’DE GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞ YASAĞI

Hakkari Belediyesi’ne yönelik kararların ardından protestoların başlaması üzerine Hakkari Valiliği, gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 10 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

itvhaber

Paylaşın:
Etiketler: » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ