logo

HALK DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İÇİN TAKSİM’DE

kemal_kilicdaroglu_taksim_manifesto_chp15 Temmuz’daki darbe girişimini protesto edip demokrasi, cumhuriyet ve özgürlüklere sahip çıkan yüzbinler Türk bayrağı ve Atatürk posterleri ile Taksim Meydanı’nda.

Recep Kenan/itvhaber.com

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP milletvekillerinin ve yöneticilerin tamamının yer aldığı Taksim Meydanı’nda yapılan Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’ne çok sayıda STK, sendika, sanatçılar ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun alana gelmesi ile başlayan Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi saygı duruşu sonrası okunan İstiklal Marşı ile başladı.

Kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe sürecindeki tüm kurumlara cevabı olarak nitelediği “Taksim Manifestosu” adlandırdığı 10 maddelik bildirgesini okudu. Kılıçdaroğlu 10 Maddeden oluşan Taksim Manifestosu’nu halka onaylattı.

24 TEMMUZ 2016 CHP TAKSİM MANİFESTOSU (BİLDİRİSİ)

1- 15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize karşı yapılmıştır. TBMM bombalanmış ama bombalar altında parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularını, varsa iç ve dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.

2- Bütün siyasal partiler darbe girişimine karşı çıkmış, demokrasi konusunda Türkiye’de tartışmasız ortak payda oluşmuştur. Siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine katkı vermek zorundadır.

3- Her türlü darbeye ve parlamenter sistemin üzerindeki her türlü vesayete karşı çıkmak, demokrasiden yana olanların, bu ülkeye namus borcudur. Hep birlikte ve her zaman ne darbe ne dikta yaşasın tam demokrasi demeliyiz.

4- Darbe girişimi halkın direnme hakkını kullanmasıyla ayrı bir anlam kazanmıştır. Direnme hakkı demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.

5- Demokrasimizin teminatı olan demokratik laik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.

6- Bu darbe girişimi Anayasa’da Yasama Yürütme ve Yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin demokraside denge ve denetlem işlerinin güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

7- Balyoz, Ergenekon ve casusluk gibi davalarda mağdur edilen insanların itibar ve haklarının iadesi bütün siyasal partilerin gündeminde olmak zorundadır.

8- Bu darbe girişimini devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini ortaya koymuştur. Siyasal yandaşlık, cemaatçilik değil bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. Devletin yeniden inşaası zorunludur.

9- İnancı kimliği yaşam tarzı ne olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları bu ülkenin caddelerinde sokaklarında meydanlarında parklarında özgürce gezebilmelidir. Hiç kimse unutmasın 15 Temmuz darbe girişimi 3’ncü sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları üçüncü sınıf demokrasiye değil özgürlükçü demokrasiye layıktır. Türkiye tümüyle darbe hukukundan alınmalıdır.

10- Devlet, kinle öfkeyle ön yargıyla yönetilmez. Darbe girişiminde bulunanlar hukuk içinde yargılanmalıdır. Devletin vakarı bunu zorunlu kılmaktadır. İşkence, kötü muamele, tehdit devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Buna izin verilmemelidir.

MİTİNGİ ALANINA BOMBA ARAMASINDAN SONRA AÇILDI

Vatandaşlar, CHP’nin Taksim Meydanı’nda darbe girişimine protesto etmek için düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi alanına bomba aramasından sonra alınmaya başlandı. Meydan çevresinde oluşturulan 5 ayrı arama noktasından tek tek aranarak alınan vatandaşlar, meydanda yerini aldı.

İBB “TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ”

Taksim Meydanı’nda düzenlenecek CHP’nin mitingi için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ücretsiz ulaşım sağlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşımın pazartesi akşamına kadar 24 saat ücretsiz hizmet vereceği duyurulmuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
1294 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

HALK DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İÇİN TAKSİM’DE” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    HALK DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İÇİN TAKSİM’DE
    AYRINTI HABERDE, TIKLAYINIZ
    https://www.itvhaber.com/?p=97998
    #CHP #İstanbul #TaksimMeydanı #Cumhuriyet #Demokrasi #Miting #DarbeGirişimi #Darbe #Taksim #KemalKılıçdaroğlu #TaksimManifestosu #TaksimBildirgesi #Manifesto