logo

Haydarpaşa Garı Otel mi Oluyor?

0CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Mülkiyeti TCDD’ye ait olan Haydarpaşa Garı’nın bazı taşınmazların yıkılacak olmasını Meclis gündemine taşıdı.
Recep Kenan/itvhaber.com
Gürsel Tekin, “Haydarpaşa, asli işlevi olan İstanbul kentinin tren garı olarak kullanılmalıdır. Çevresindeki alanlar da sermayeye ve ticarete peşkeş çekilmemelidir. Gar yerleşkesi halka aittir. Bir ticari faaliyetin aracı haline getirilemez.Kamusal bir alanın daha sermayeye kaynak olarak aktarılmasına vesile olmayın! Uyarıyoruz” dedi.

İstanbul Milletvekili Gürsel TEKİN’in,
Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile TBMM Başkanlığına verdiği önerge:

Mülkiyeti TCDD’ye ait olan Haydarpaşa Garı’nın bazı taşınmazlarının Kültür Bakanlığı’na devredildiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Bu devir işlemi sonucunda, 5 Numaralı Koruma Kurulu; 41-50-51-82-103 ve 118 numaralı, Haydarpaşa Garı ve Çevresi Kentsel Tarihi SİT alanı sınırlarında kalan altı adet parselin yıkılmasında sakınca olmadığına karar vermiştir. Tüm kaygılarımızda bu karardan sonra başlamıştır.
Koruma Kurulunun asli görevi, sit alanı ilan ettiği bir alanı koruyup kollamakken, Kültür ve Turizm Bakanlığı adı altında kullanılıp kamusal alanın sermayeye kaynak olarak aktarılmasına vesile olması tam bir akıl tutulmadır. Haydarpaşa, asli işlevi olan İstanbul kentinin tren garı olarak kullanılmalıdır. Çevresindeki alanlar da sermayeye ve ticarete peşkeş çekilmemeli, halkın doğrudan kullanımına yönelik, İstanbul’un ihtiyaç duyduğu, toplumun beklentilerine dönük yeşil ve sosyal alanlar olarak kullanılmalıdır. Haydarpaşa Gar yerleşkesi halka aittir. Bir ticari faaliyetin aracı haline getirilemez.

Bu bağlamda;

1- 2006 yılında SİT kararını veren Koruma Kurulu’nun bugün aniden bu kararından vaz geçmesinin nedeni dedir?
2- Haydarpaşa Garı’nı da içeren alan imara açılarak;  ticaret, turizm, konaklama fonksiyonları mı verilmek isteniyor?
3- Gar alanı içindeki bazı yapılar için yıkım kararının çıkması ve bu alanlara yeni fonksiyonlar verilmesi ile birlikte, Haydarpaşa arazileri satılacak mı?

Etiketler: » » » »
Share
656 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ