logo

04 Eylül 2017

HEDEF, FİKİRTEPE’DEN DAHA DEĞERLİ KENT OLUŞTURMAK


facebooktwitter
Recep KENAN
recepkenan@hotmail.com

İBB’nin 1/5000 RNİP’ı çerçevesinde Ataşehir Belediyesi tarafından yürütülen 1/1000 UİP çalışmasında ulaşılan % 65-70’lik oranın bölgenin toplulaşması için yeterli olacağı belirtiliyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Recep Kenan itvhaber.com adına Yenisahra ve kısmen Barbaros mahallelerini kapsayan ve bölgenin dönüşümünü amaçlayan imar çalışmaları ile ilgili araştırma yaptı. Bölgedeki hak sahibi vatandaşların beyanlarından Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek RNİP kapsamındaki alanın en az %65’inin toplulaşacağı anlaşılıyor.

Daha  önce yaptığı açıklamalarla bölgenin Fikirtepe gibi olmasına izin vermeyeceklerinin kaydeden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, yapılacak uygulamalarla bölgenin Fikirtepe’den daha değerli bir kent haline geleceğini ve 1/1000 UİP’nın Eylül’de gündeme geleceği Ataşehir Belediye Meclisi tarafından en geç Ekim -Kasım’da onaylanacağını söyledi.

RECEP KENAN itvhaber.com İÇİN ARAŞTIRDI

Recep Kenan tarafından araştırılan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek RNİP kapsamında yürütülen uygulama imar planı çalışmaları hakkındaki bilgileri  itvhaber.com aracılığı ile siz ilgili okurlarımıza iletiyoruz.

İBB tarafından askıya çıkan, aynı zamanda ilgili kurumlara dağıtımı yapılan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek Revize Nazım İmar Planı (RNİP) kapsamında Ataşehir Belediyesi tarafından 1/1000 ölçek Uygulama İmar Planı (UİP) çalışmalarına başlandı. Hızla yürütülen uygulama plan çalışmasının tamamlanarak Eylül ayında Ataşehir Belediye Meclisi Gündemi’ne gelmesi bekleniyor.

HEDEF, FİKİRTEPE’DEN DAHA DEĞERLİ KENT OLUŞTURMAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, lokal bir bölge olarak tasarlanan; Fikirtepe gibi çok yoğun, yaşanması zor bir alan olmaması istenen Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde, Fikirtepe’den daha değerli kent oluşturmayı hedefliyor.

1/5000 PLANA BAĞLI KALARAK DÖNÜŞÜM

Ataşehir Belediyesi, kendilerine gelen Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek RNİP’nını “üst plana bağlı kalmak” zorunluluğunun da altı çizilerek ve Büyükşehir ile birlikte, onların da olur vereceği, insanları mağdur etmeden bölgeyi dönüştürecek uygulama (UİP) planı hazırlamayı hedefiyle çalışıyor.

“TOPLULAŞTIRMA DA… NEYİ TOPLULAŞTIRIYORSUN?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)nin son zamanlarda imar planı çalışmalarında uygulamaya koyduğu toplulaştırma çalışmasının altının boş oluğu, doldurulması gerektiği ifade ediliyor.

Planda belirsizliklere dikkat çekilerek, altının boş olduğu toplulaştırma uygulamasına, “Toplulaştırma da… Neyi toplulaştırıyorsun? Adadaki mülk sahipleri müteahhitlerle anlaşmazsa / anlaşamazsa ne olacak? Anlaşanlar vaz geçerse ne olacak? Nasıl engel olacaksın?” soruları ve eleştirileri yöneltirken; “Sözleşmede varsa tazminat talep edersin…” ifadeleri ile vazgeçmelerin önünün alınamayacağının altı çiziliyor.

SAĞLIKLI KENTTE YAŞAM HAKKI, MÜLKİYET HAKKINDAN ÖNCE GELİR

Bireyin sağlıklı kentte yaşam hakkının, mülkiyet hakkından önce geldiğine dikkat çekilirken, mülkiyet hakkının korunmasının gereğinin altı çizildiği açıklamalarda, “Kentin düzenlemesi, dönüşümü devlet otoritesi ile yapılmalı, anlaşmalar ile değil… Bireyin, sağlıklı kentte yaşama hakkını dikkate alarak devlete düzenleme hakkı vermiş kanun, anayasa, Avrupa insan hakları sözleşmesi…” görüşleri öne çıkıyor.

İTİRAZLARIN PLANIN UYGULAMA SÜRECİNİ ETKİLEMESİ BEKLENMİYOR

Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek Revize Nazım İmar Planı 15 Temmuz’da 30 gün süreyle kalacağı askıya çıktı. Plan notlarına askı süresince itiraz edilebilecek. Ancak yapılacak itirazların planın uygulama sürecini etkilemesi beklenmiyor. Yenisahra 1/5000 ölçek RNİP’nın askıya çıkması ile birlikte ilgili kurumlara dağıtımı da yapıldı. Bu kurumlardan Ataşehir Belediyesi 1/1000 ölçek Uygulama İmar Planı hazırlıklarına başladı.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Barbaros,Yenisahra, imar planları, bilgilendirme toplantısından

BAŞKAN İLGEZDİ: PLAN EYLÜL’DE MECLİSTE

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi yaptığı açıklamada Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek Revize Nazım İmar Planı (RNİP)’na uygun 1/1000 ölçek Uygulama İmar Planı (UİP)’nını kısa sürede hazırlayarak Eylül’de Ataşehir Belediye Meclisi’ne getireceklerinin ifade etmişti. Başkan İlgezdi açıklamasında, Eylül ayında olmasa en geç Kasım ayında meclisten geçirerek İBB’ye onaya göndermeyi planladıklarını söylemişti.

ATAŞEHİR BELEDİYESİ FİRMALARDAN VERİLERİNİ İSTEDİ

Bölgede “Kentsel Dönüşüm” projesi uygulamak üzere çalışma yürüten inşaat firmaları ile görüşen Ataşehir Belediyesi yetkileri firmalardan, yaptıkları çalışmaları içeren verileri kendilerine iletmelerini istediler. Yetkililer uzlaşılan, sorun olmayan alandaki bilgilerin kendilerine bildirilmesini istiyorlar ki; 1/1000 ölçekli UİP hazırlanırken genel ulaşım ağına göre veriler dikkate alınarak bir an evvel ruhsat aşamasına gelinsin. Bu bilgiler belediyede olmazsa kendi bilgileri kapsamında ve tasarruflarıyla plan hazırlanacağı ifade ediliyor.

TOPLULAŞTIRMA İRADESİ OLMAYAN ALANLAR BİREYSELLE 1.25 (E)’DE KALACAK

Belediye toplulaştırma iradesi olmayan, vatandaşlardan toplulaştırma isteği, talebi gelmeyen alanlarda  toplulaştırma çalışmasını yapmayacak. Bu alanlarda yapılaşma bireysel kalacak ve toplulaştırma gerçekleştirilemediği için de emsal 1.25’te kalacak. Bireysel yapılaşma ile düşük emsalde kalınmaması isteniyorsa 1/ 1000 UİP çalışmalar sırsında toplulaştırma iradesinin belediyeye iletilmesi gerekiyor.

İRADE BELİRTİLMEDİĞİ İÇİN TOPLULAŞTIRILMAYAN, İSTERSE SONRADAN KATILACAK

İrade belirtilmediği için toplulaştırma kapsamına alınamayan alanlardan, sonradan toplulaştırma talebi gelmesi durumunda ise plan tadilatına gidilmek zorunda kalınacak. Bu da mali yük ile birlikte bir yıl civarında bir zaman kaybına sebep oluyor. Alınan bilgiye göre, 1/1000 ölçek Uygulama İmar Planına sonradan toplulaştırma kararı alanlar için notlar konulacak.

VATANDAŞ HEP BEKLİYOR!

Vatandaşların toplulaştırmaya katılmak için önceleri imar planını beklediklerini ifade eden firma yetkilileri, plan gecikince riskli alan ilanı beklendiğini, 1/5000 NİP çıkınca, itirazlar ve plan notları değişikliklerinin öne sürüldüğünü ve gelinen son noktada ise 1/1000 ölçe UİP’nın çıkmasını beklediklerinin ifade edildiği kaydediyorlar

FİRMALAR: PLAN ÇALIŞMASI HIZLANSIN

Firmalar ise belediye yetkilerinden plan çalışmalarının hızlandırmasını içeren talepte bulundular. Firmalar bir süredir kira bedelleri ödüyorlar. Bir kısmı kira bedelini peşin ödemiş. Kira ödeyen firmalar mali yükümlülükten bir an evvel kurtulmak isteniyor.

PLAN EKSİKSİZ UYGULANABİLMELİ

Şu ana kadar toplulaştırma alanı içinde yer almayanların da toplulaştırma alanı içinde yer almalarının sağlanması lazım. Yolda, yeşil alanda, cami alanında ve benzeri kalan mülk sahiplerinin hakları da taşınabilmeli. Bu insanlar mağdur olmamalı. Ayrıca plandaki okullar, parklar, camiler yapılabilmeli. Plan eksiksiz uygulanabilmeli. Bunun sağlanabilmesi için toplulaşmaya katılımın eksiksiz olmasına dikkat çekiliyor.

TOPLULAŞTIRMADA SON GELİNEN DURUM DİKKATE ALINACAK

Ulaşım planlanması, cadde ve sokakların belirlenmesi için toplulaştırmada gelinen son durum dikkate alınacak. Şu ana kadar Yenisahra ve Barabaros mahallesinin plan kapsamında olan alanında %65 – 70’e yakın oranda toplulaştırma doğrultusunda irade beyanında bulunuldu. Buna göre, 30 – 35 gibi bir oranda mülk sahibinin, halen bireysel kalma kararında olduğu görülüyor. Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek RNİP kapsamındaki alanın en az %65’inin toplulaşacağı anlaşılıyor.

ULAŞILAN %65-70 ORAN TOPLULAŞTIRMAYA YETİYOR

Yetkililer ulaşılan bu %65 toplulaştırma oranıyla ve  gerçekleştirilecek imar transferleriyle plandaki donatı alanlarının %75 – 80’inin elde edileceğini ön görüyorlar.  Bu oranla hedef plandaki sosyal donatı alanlarının önemli oranda karşılanacağı belirtiliyor. Kalan “Sosyal Donatı” alanlarının bir kısmını da ferdi parsellerin terkleri ile birlikte tamamlanacağı düşünülüyor. 400 metrekare parsellerin de % 8 terk zorunluluğu var.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Barbaros,Yenisahra, imar planları, bilgilendirme toplantısından

ATAŞEHİR BELEDİYESİ İBB’NİN HAZIRLADIĞI ÜST PLANA UYMAK ZORUNDA

1/1000 ölçek Uygulama İmar Planı (UİP)’nı hazırlayacak olan ilçe belediyesi olan Ataşehir Belediyesi, planı İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) ile uyumlu olarak hazırlamak zorunda. Çünkü 1/1000 ölçek UİP’nı da nihai olarak İBB onaylayacak.

Dolayısı ile Ataşehir Belediyesi planla ilgili düşünce, görüş ve uygulamalarını Büyükşehir ile paylaşmak zorunda. İBB’nin de uygun göreceği, onaylayacağı bir plan hazırlama yönünde ifadeler yer alıyor Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi tarafından çeşitli zamanlarda yapılan açıklamalarda…

0-400 M2’YE 1.25 E, 5000’ ÜZERİ ALANLARDA 2.5 E VE 15 Y İMAR HAKKI VERİLDİ

Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek Revize Nazım İmar Plan (RNİP) notlarında 0 – 400 metrekare parsellerde 1.25 Emsal ve 4 kat veriyor. 400- 1000 arası 1.50 ve 6 kat emsal, 1000 – 2500 arsı 2.20 Emsal, 15 kat ve 2500 – 5000 2.40 15 kat ve  5000 ile üzeri alanlarda 2.5 Emsal ve yine 15 kat yükseklik içeren imar hakkı verilmiş.

TAKS %30’DAN 40’A ÇIKTI

Planda 0.30 olarak yer alan TAKS değeri yapılan değişiklikle 0,40 çıkartılırken doğal zeminden alınan kod altına 2 kata kadar ticari alan imalatı yapılabilecek.

SADECE İSKİ’NİN PARSELİ VE CİVARINA 150 M YÜKSEKLİK

Ticaret alanında da aynı düzenleme yapılmış. Sadece İSKİ’nin parseli civarında eski düzenleme korunmuş. 150 metre yükseklik ve 2 emsal verilmişti Aralık ayında yapılan düzenlemeyle… İSKİ’nin parseline bu hak verilirken sağında solunda birkaç parselin de bu haktan yararlandığı ifade ediliyor.

DİĞER TİCARİ ALANLARDA E: 1.25 – 2

Tuzcuoğlu olarak bilinen Barbaros Mahallesi’nin E5’e yakın bölgeleri ticaret alanında olmasına rağmen, 1.25 Emsal uygulanarak büyük bir adaletsizliğe imza atılmış oldu.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Barbaros,Yenisahra, imar planları, bilgilendirme toplantısından

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1230 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

HEDEF, FİKİRTEPE’DEN DAHA DEĞERLİ KENT OLUŞTURMAK” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  HEDEF, FİKİRTEPE’DEN DAHA DEĞERLİ KENT OLUŞTURMAK
  https://www.itvhaber.com/hedef-fikirtepeden-daha-degerli-kent-olusturmak-2.html
  #AtaşehirBelediyesi #Barbaros #Battalİlgezdi #Dönüşüm #İBB #İmarPlanı #itvhaber #KentselDönüşüm #RNİP #Toplulaştırma #UİP #Yenisahra #Makale

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Adana efsaneleri ve sanat…

  06 Şubat 2019 Yazarlar

  Sabahın altısı, hava karanlık. Sağ olsun eşim Hikmet havaalanına götürüyor beni yine. Hakkını yiyemem şimdi. Her gidiş gelişlerimde uğurlar ve karşılar. E Allah razı olsun... Üçüncü Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı için Adana Büyükşehir Belediyesi'nin davetlisiyim. Belediye başkanı Hüseyin Sözlü ve zarif eşi Zeynep Sözlü'nün desteklediği, 21 ülkeden yetmiş sanatçının katıldığı çalıştayın küratörlüğünü sevgili arkadaşlarım Prof. Dr. Birsen Çeken ve Doç. Dr. Gültekin Akengin üstlenmiş. Binlerce yıldır çok farklı medeniyetleri bünye...
 • Fethiyeli kız Gülistan…

  04 Ocak 2019 Yazarlar

  "Kız Gülistan ben otobüsteyim de bi pırasa çorbası yapar mısın? Hasan bilemez, sen mandalinanın altından topla, o kalın olanlarından. Kökünü yap, yaprağını koma. Ben yaprağını sevmiyom da. Ben gelince yaprağını tepsi böreği ederiz." "Havuç pirinç koyarım." "Yok Gülistan'ım havuç ko, yok salça malca koma." "Tamam abam, ben internete bakar yaparım." "Yok Gülistan'ım... Biliyo musun aslında çok kolay. Soğan gibi kavur; pirinç, su koy. Üstüne de nane... tamam..." "Tamam abam tamam... ederim. Haydi kapat..." "Gız Gülistan Allah iyi...
 • GURBETTEKİLER

  09 Aralık 2018 Yazarlar

        Gurbet, insanın doğup büyüdüğü, aile ocağının bulunduğu yerden uzak yer, yabancı yer. Sanırım sözlük anlamından başlayarak gurbet ve gurbettekileri anlatmak en doğru yolsa gerek. Şu anda ülkemizde yaşayan insanların sanırım yüzde altmış kadarı bu kavramla iç içe yaşıyor. Hatta bu kavramla değil, bu GURBET gerçeğiyle yaşıyor. Köylerin ya da daha doğru tabirle kırsalın, yerinde yerleşik olan nüfusunun en az beş katı kadarı kentlerde yerleşik durumdadır. İşte buradan yola çıkarsak, gurbet sözcüğü daha da bir anlam kazanmaktadır. Gurbet’in an...
 • SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE 80 YIL

  10 Kasım 2018 Yazarlar

       Tam elli üç yıl önceydi Mustafa Kemal Atatürk’le gıyabında tanışmamız. Yıl 1965 ben ilkokula başlamıştım. Aslında daha da önceydi, O’nu tanımam. Çünkü kocaman bir taş kaidenin üzerinde ki heykeli duruyordu, işyerimizin tam karşısındaki ilçe meydanında. Tanıyordum ama çocukluğumdan kaynaklı anlayamamıştım kim ve ne olduğunu! Okula başladığımda sınıfa ilk girdiğimde meşhur kara tahta üzerinde duran resmini görünce biraz da şaşırmıştım doğrusu. ‘’Caddedeki bu adamın ne işi var burada’’ der gibi. Sonra her gün okul bahçesinde okuduğumuz öğrenc...