logo

HÜKÜMET OHAL’İ 3 AY DAHA UZATTI

HÜKÜMET OHAL’İ 3 AY DAHA UZATTI

numan_kurtulmusBakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş OHAL uygulamasının 90 gün süreyle uzatıldığını ve 20 bin öğretmen alınacağını duyurdu.

Recep Kenan/İtvhaber.com

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplanan Bakanlar Kurulu’nun ardından düzenlediği basın toplantısında alınan OHAL kararını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzatılması yönünde işaret ettiği OHAL ile ilgili yapılan Bakanlar Kurulu görüşmesinden 3 ay süreli (90 gün) uzatma kararı alındığını açıklayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Toplantısında alınan kararlarla ilgili hükümet adına açıklamalarda bulundu.

DEVİR DEĞİL, YETKİ HÜKÜMETİN ELİNDE

Kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi OHAL kapsamında bütünüyle hükümete ait olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, Meclis’teki 4 partinin katılımıyla oluşturulan KHK Komisyonu çalışmalarıyla ilgili, “Bizim burada yapmak istediğimiz diğer partilerin bu konularla ilgili olarak görüşleri varsa bunların bildirilmesi ve bu sürecin daha düzgün daha iş birliği içerisinde yürütülmesini temin etmektir. Burada bir yetki devri değil. Yetki hükümetin elindedir” dedi.

EKİM’DE 20 BİN ÖĞRETMEN ALINACAK

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 9 Ekim’de mülakatla 20 bin öğretmen daha alacağını açıklayan Kurtulmuş, “Milli Eğitim Bakanlığı’mızın Ekim ayının 9’unda mülakatla 20 bin öğretmeni daha alacağını bir müjde olarak ifade etmek isterim. Bu öğretmen kardeşlerimizin özellikle kalkınmada birinci derecede öncelikli bölgelere atanacağını söylemek isterim. Ekim ayının 9’unda öğretmen arkadaşlarımız Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine alınmış olacak” diye konuştu.

TAVSİYE KARARINA UYULARAK 3 AY UZATILDI

Bakanlar Kurulu’nda MGK’nın tavsiye kararının değerlendirilerek, olağanüstü hal uygulamasının 3 ay daha uzatılması konusunda karar alındığını bildiren Numan Kurtulmuş, “Bakanlar Kurulu’nda alınan bir karar, halen devam etmekte olan ve 19 Ekim’de sona erecek olan 90 günlük olağanüstü halin ikinci kere uzatılması ve 19 Ekim günü saat gece yarısı 01’den itibaren 90 gün süreyle olağanüstü halin yenilenmesi kararıdır. Bakanlar Kurulu’muz tavsiye kararına uyarak, olağanüstü hali bir kez daha 3 ay süreyle uzatma kararı almıştır. Türkiye, terör örgütlerinin tamamıyla başta FETÖ olmak üzere kararlı şekilde mücadelesini sürdürecektir. Devletin bu terör örgütlerinden arındırılması için ne gerekiyorsa bu adımlar atılacak ve olağanüstü halin vermiş olduğu hukuki imkanlarla bu süreç inşallah en kısa zamanda başarıyla tamamlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ