logo

İBB Başkanı İmamoğlu, Bu Ülkenin Parası Kolay Kazanılmıyor

İBB Başkanı İmamoğlu, Bu Ülkenin Parası Kolay Kazanılmıyor

İSO Ekim ayı meclis toplantısında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da 100’e yakın ihalesi yapılmış ama hiç başlanmamış projelerin harekete geçirileceğini söyledi.

Yapımı duran projeler ile israfa yol açıldığını söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSO Ekim ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul’un muhtelif noktalarında 100’e yakın durmuş, ihalesi yapılmış, ama hiç başlanmamış projeleri teslim aldıklarının bilgisini verdi.

BAŞKAN İMAMOĞLU’NDAN BİR İLK: “TEMEL ATMAMA TÖRENİ YAPACAĞIM!”

“Bunların hepsine bir çözüm buluruz” diyen İmamoğlu, “Bu projeleri harekete geçirmek, hızlandırmak ve bu konuda yeni finansal düzenlemelerle bu projeleri bitirmek durumundayız. Ne yazık ki bir kısmı gereksiz ve anlamsız, bir kısmı da zamansız yapılan projeler. Böyle de bir sıkıntı var. Bu ülkenin parası kolay kazanılmıyor. Hiçbir iş insanı, 2 bin 300 metrede 7 kat kapalı otopark yapmaz. Ben, 1,5 milyar liralık bir projenin, yapılmama kararını veren teknik adamlarıma teşekkür ettim. Evet, yakında açıklayacağız, sizi de davet edeceğiz, belki de ülke literatürüne ilk defa girecek; ilk defa bu şehirde, bu ülkede ‘Temel Atmama Töreni’ yapacağım! Temel atmama töreni! Kalemlerini tek tek anlatacağım size” şeklinde konuştu.

İBB HESAP VEREN KURUMLAR OLMAK ZORUNDA

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Ekim Ayı Meclis Toplantısı”na katıldı. “Marka Şehir İstanbul’un Kalkınma ve Gelecek Vizyonunda Sanayimizin Yeri ve Önemi” başlıklı toplantıda ilk konuşmayı İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan yaptı. Bahçıvan’ın ardından kürsüye gelen İmamoğlu, “İBB’nin şirketleri, kurum ve kuruluşları, hesap veren kurumlar olmak zorunda olduğunu, denetlenebilir mekanizmalara dönüşmesi gerektiğini biliyoruz. Bu konuda adımlarımızı attık. Şeffaflık ilkesinin mutlak ve mutlak bütün iştiraklerimize ve belediye kurumumuza yerleştireceğiz. Herkes bilecek ki İBB, sizlere aittir, 16 milyon insana aittir. BU anlamda güvenilir kurumlara denetim mekanizmasını oluşturacağımızı, uluslararası deneyime sahip kurumlarla yol alacağımızı da sizlere duyurmak istiyorum” dedi.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Ekim Ayı Meclis Toplantısı”na katılan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamalarda şu ayrıntılara yer verdi:

“DEPREMİ HER HAFTA HATIRLATACAĞIZ”

“Depremi, sallandığımızda hatırlarız. Eğer bir toplumun hafızası bu anlamda yeteri kadar canlı değilse, sıklıkla unuturuz. 99 depremini hep birlikte yaşadık. 20 yılı nasıl geçirdik? Ne yazık ki iyi geçirmedik. İBB, bu şehrin bu meselede en öncü aktörüdür. Kurduğu afet merkezlerinden, elindeki teknik imkanlardan, bütün bilgileriyle beraber, en merkezdeki kurumdur. Meselenin en merkezinde olan kurumun da alacağı tedbirler önemlidir. Biz, bu şehri bu konuyla yüzleştireceğiz. Geçtiğimiz belediye meclisinde yüzleştirdik. 1 saat anlattık, deprem sunumu yaptık. Önümüzdeki yılın bütçesine 1 milyar liranın üzerinde depreme dönük bir bütçe kalemi oluşturun’ dedim. Bu bile düşük bir rakam. Bizden önceki yönetimin, ‘Unutan’ şekliyle hareket ettiği bir anlayışla biz hareket etmeyeceğiz. Her hafta bu işi hatırlatacağız. Bir sabah kalktığınızda, biz bu şehri sözlerimizle bir sallayacağız.

“İSTANBUL’UN 1/100.000’LİK PLANI BİR OFİSTE ÇALIŞILIYOR”

İmamoğlu, konuşmasında bazı sorulara yer vererek, İstanbul’la ilgili ilginç bilgiler paylaştı: “Sanayiyle ilgili bir şehrin çevre planını oluştururken ve bu mekanizmanın varlığını ortaya koyarken, kiminle karar alırsınız? Elbette ki sanayicilerle konuşacaksınız. Ne düşünüyorlar? Ne istiyorlar? Nasıl bir şey hayal ediyorlar? Bunu sizinle kolaylaştırmak aslında neyi sağlıyor? Bir yöneticinin aslında o kenti yönetmekte bir nevi işini kolaylaştırıyor. İstanbul’da 1/100.000’lin plan, yaklaşık 2-2,5 yıldır bir ofiste çalışılıyor. Sanayicinin bundan haberi var mı? 100.000’lik plan bitmek üzere. Bu konuda bir ofis çalışıyor ve bir kenti yöneten Ekrem İmamoğlu olarak benim bundan haberim yok! Bu şehir, planları kamuya açık çizer. Şehir bilecek. Bu şehir, 20 yıl önce de 100.000’lik plan çalıştı. Çöpe gitti.

“BU ÜLKENİN PARASI KOLAY KAZANILMIYOR”

Türkiye’de ve İstanbul’da bir ilki gerçekleştireceğini, şu sözlerle dile getirdi: “İstanbul’un muhtelif noktalarında 100’e yakın durmuş, ihalesi yapılmış ama hiç başlanmamış projeleri teslim aldık. Bunların hepsine bir çözüm buluruz. Bu projeleri harekete geçirmek, hızlandırmak ve bu konuda yeni finansal düzenlemelerle bu projeleri bitirmek durumundayız. Yakında açıklayacağız, sizi de davet edeceğiz, belki de ülke literatürüne ilk defa girecek; ilk defa bu şehirde, bu ülkede ‘Temel Atmama Töreni’ yapacağım! Temel atmama töreni! Kalemlerini tek tek anlatacağım size. Üzülüyorum. Tasarrufla, israfı engelleyerek, bu şehrin gerçek ihtiyaçlarını karşılayarak, çok güzel şeyler yapılacağını bu kente ispat edeceğiz.”

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ