logo

İBB’DE KADİR TOPBAŞ KRİZİ, İSTİFA İDDİASI

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İBB Meclisi’nde yaşanan kriz sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın istifa ettiğini ileri sürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş,  Kadir Topbaş’ın geri gönderdiği beş imar dosyasının hiçbir değişiklik yapılmadan İBB Meclisi’nde kabul edilmesi sonrası istifa ettiğini öne sürdü.

Yarkadaş, Topbaş’ın istifasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildiğini, ancak Erdoğan’ın ‘Başkan beklesin’ dediğini iddia etti. Yarkadaş, Topbaş’ın bu gelişmeden sonra ‘5 Ekim’e kadar bekleyeceğini’ söylediğini aktardı.

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Sosyal Medya Hesabı Twitter’da Şunları Yazdı:

“Kadir Topbaş, bugün beş dosyasının kendisine rağmen meclisten geçmesi üzerine, çok yakın çevresine ‘istifa ettiği’ni açıkladı.

İşte Barış Yarkadaş’ın İBB paylaşımları;

TOPBAŞ’IN İADE ETTİĞİ 5 İMAR DOSYASI MECLİSTE KABUL EDİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın, İBB Meclis’ini sıkıntıya sokabileceği gerekçesiyle iade ettiği 5 imar dosyası, hiçbir değişiklik yapılmadan kabul edildi.

İBB’DE KRİZ YARATAN 5 İMAR DOSYASINDA NELER VARDI?

 1. dosya: Pendik Gökçebeyli Mahallesi’ndeki Çiftlik Kent Arsa ve Konut Yapı Kooperatifine ait yapılaşmış tarla ve özel orman vasıflı arazilerin bir kısmı, park, köy meydanı ve ibadet alanı olarak ayrılmıştı. Mağdur olanların yapmış olduğu itirazların bir kısmı, İBB Meclisi tarafından temmuz ayında kabul edilmişti.
 2. dosya: Beşiktaş Ortaköy’deki bin 641 metrekarelik arazinin inşaat hakkı yaklaşık 500 metrekare arttırılmıştı.
 3. dosya: Kartal Soğanlık mahallesinde 2 bin 400 metrekarelik park alanının ticaret ve konut alanına alınmasıyla ilgili. Söz konusu imar değişikliğine İBB’nin Yeşil Alan ve Tesisler Müdürlüğü ile Ulaşım Planlama Müdürlüğü karşı çıkmasına karşın, İBB Meclisi AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla talebi kabul etmişti.
 1. dosya: Sarıyer Zekeriyaköy’deki anaokulu yapılmak üzere ayrılmış olan yaklaşık bin metrekarelik parselin konut alanına alınmasıyla ilgiliydi.
 2. dosya: Bayrampaşa Orta Mahaldeki 5 bin 500 metrekarelik parsellerde yapılan fonksiyon değişikliği ile kamusal sağlık tesis alanı iptal edilmiş bunun yerine özel sağlık tesis alanı planlara işlenmişti.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
855 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İBB’DE KADİR TOPBAŞ KRİZİ, İSTİFA İDDİASI” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  İBB’DE KADİR TOPBAŞ KRİZİ, İSTİFA İDDİASI
  https://www.itvhaber.com/ibbde-kadir-topbas-krizi-istifa-iddiasi.html#.WcTO4T-h6co.twitter
  #CHP #İstanbulMilletvekili #BarışYarkadaş #İBBMeclisi #KadirTopbaşKrizi #İstanbulBüyükşehirBelediyesi #İBB #İBBBaşkanı #KadirTopbaş #İstifa #KadirTopbaşİstifaEtti #itvhaber