logo

İBB’den Adalar’daki Toplu Ulaşım Minibüsleri ADABÜS Açıklaması Geldi

İBB’den Adalar’daki Toplu Ulaşım Minibüsleri ADABÜS Açıklaması Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Adalar’da UKOME kararı ile başlatılan İETT toplu ulaşım aracı elektrikli minibüs ADABÜS’lere tepki ile ilgili açıklama yaptı.

Recep Kenan / itvhaber.com

İBB tarafından yapılan ve tatilde artan ziyaretçi sayılarına dikkat çekilen açıklamada, “Hafta sonu ve bayramlarda 60 binin üzerinde insanın Adalar ilçesine gelmesi, güvenli ve konforlu toplu ulaşım hizmeti sürdürmenin önemini arttırmaktadır” ifadeleri yer aldı.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Adalar sakinlerinden tepki çeken elektrikli minibüs seferlerini başlatmasına dair açıklama yaptı.

Adalar sakinlerinden dokuz kişiye Gözaltı

Adalar sakinlerinin, hizmete alınan ulaşım araçları minibüsler ADABÜS’lerin ilçenin doğal yapısını bozacağı ve güvenlik sorunu yarattığı gerekçesiyle İBB’ye tepki göstermişti. Kurban Bayramı öncersi uygulamaya konulan minibüslerin önünü kesen Adalar sakinlerinden dokuz kişi, jandarma tarafından gözaltına alındı.

ADALAR SİVİL İNİSİYATİFİ, ‘AZMAN’ NİTELEMESİYLE KARŞI ÇIKIYOR

Arabacılar Meydanında nöbet tutmaya başlayan Adalar Sivil İnisiyatifi, ‘azman’ diye niteledikleri minibüslerin kapladıkları hacmin, ADABÜS’lerin üç katı olduğunu, genişlikleri ve yüksekliklerinin doğal sit alanı olan Adaların yolları için büyük olduğunu belirterek karşı çıkıyor.
Hizmete alınan minibüslerle birlikte Adalar’a kontrolsüz ve sınırsız ziyaretin artacağı ve çevre sorunlarının büyüyeceği belirtiliyor.

“SINIR GETİRİLMEMİŞ AKÜLÜ ÖZEL ARAÇ TRAFİĞİNİN ADADA YERİ YOKTUR”

Adalar yaya ulaşımı bölgesi olduğunu ifade edilen STK açıklamasında, “Adalar doğal ve tarihi SİT’tir. Adalar yaya ulaşımı bölgesidir. İstanbul’da bile artık kullanılmasın dediğimiz minibüslerin, hiç bir hız, sayı ve alan sınırı getirilmemiş, can güvenliğimizi tehdit eden akülü özel araç trafiğinin adada yeri yoktur.” İfadeleri yer alıyor.

Adalar’da yaşanan tepkiler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sosyal medya hesabından açıklama yaparak, uygulamayı savundu.

FAYTONLARIN YERİNE ELEKTRİKLİ ULAŞIM UKOME KARARI

Açıklamada, Adalar ilçesinde atlı faytonlarla yapılan taşımacılığın İBB Meclisi’nde 16 Ocak 2020’de UKOME kararı ile iptal edildiği, faytonların yerine elektrikli araçlarla ulaşımın sağlanması kararının alındığı hatırlatıldı.

ELEKTRİKLİ TESCİLSİZ ARACIN SÜRESİ DOLDU

Ada halkına toplu ulaşım hizmeti sağlanması için 6 Şubat 2020 tarihli UKOME kararına istinaden 40 adet 13 kişilik elektrikli, tescilsiz aracın ilçede faaliyete başladığı aktarılan açıklamada, uygulamanın 30 Nisan 2024’te sona erdiği kaydedildi.

Açıklamada, Adalar’daki toplu taşıma araçlarının, tescilli, yüzde yüz elektrikli, sessiz ve çevreci araçlardan oluşması için bir dizi çalışma yürütüldüğü belirtildi.

YENİ NESİL GÜVENLİ ULAŞIM SİSTEMLERİNE SAHİP ARAÇLAR ÜRETİLDİ

Adalar’a özel yeni bir araç üretilmesi için ulusal ve uluslararası araç üreticilerine yönelik ihale açıldığı anlatılan “KAMUOYUNUN DİKKATİNE” başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer aldı:

“Açtığımız ihalelere katılım olmamasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında ASELSAN ile ortak çalışma gerçekleştirilmiştir. Adalar ilçemiz için sıfır emisyonlu, yüzde yüz elektrikli, engelli erişimine uygun, sessiz, tek şarjla 150 kilometre menzile sahip ve ilave şarja ihtiyaç duymadan Büyükada’da 21 tur hizmet verebilen, yeni nesil güvenli ulaşım sistemlerine sahip araçlar üretilmiş ve kurumumuza teslim edilmiştir.”

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ HİZMETE ALINDI

Açıklamada, yazın Adalar’ın nüfusunun arttığı vurgulanarak, “Özellikle hafta sonu ve bayramlarda 60 binin üzerinde insanın Adalar ilçesine gelmesi, güvenli ve konforlu toplu ulaşım hizmeti sürdürmenin önemini arttırmaktadır. Bu nedenle tescilli, çevreci ve yeni nesil güvenli ulaşım donanımlarıyla üretilmiş elektrikli araçlarımız, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde 15 Haziran 2024’te hizmete alınmıştır. Toplu ulaşım hizmetinde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi için gerekli emniyet tedbirlerinin alınması hususunda Adalar Kaymakamlığına da bilgi verilmiştir.”

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ