logo

İBB’nin Esenler Otogarı’nı İSPARK’a Devri Durduruldu

İBB’nin Esenler Otogarı’nı İSPARK’a Devri Durduruldu

Esenler Otogarı için “Yüksek teknoloji merkezine dönüştüreceğiz” diyen İBB Başkanı İmamoğlu tarafından başlatılan İSPARK’a mahkeme kararıyla durduruldu.

İşletmeci şirketin 15 Temmuz Demokrasi Otogarı otopark bölümünün İSPARK’a devredilmesine itiraz kararını açıklayan mahkeme, yürütmenin durdurulmasını kararlaştırdı.

Karar sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada kararın rutin bir işlem olduğu belirtildi.

Mahkemenin İBB’ye devrini durdurduğu Esenler Otogarı’nın otoparkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis kararıyla İSPARK’a devredilmişti. Otogar gelirinin yüzde 25’inin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) aktarılacağı ve Otogara giriş çıkışlarda ise ilk 1 saatin ücretsiz olacağı ifade edilmişti.

Uluslararası Trakya ve Anadolu Otobüsçüler Derneği ile Avrasya Terminal İşletmeleri Anonim Şirketi, belediyenin kararına itiraz etti. Devir kararının uygulanmasıyla telafisi güç zararlar oluşacağı gerekçesiyle “davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara karara cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin durdurulmasına” karar verildi.

İBB’DEN AÇIKLAMA GELDİ:

İstanbul Büyükşehi Belediyeesi tarafından karar ile ilgili yapılan açıklamada; “İstanbul 3.İdare Mahkemesi, Uluslararası Trakya ve Anadolu Otobüscüleri Derneği ve Avrasya Terminal İşletmeleri’nin başvurusu üzerine, dün almış olduğu kararla, İstanbul Büyük Otogarı(Esenler) otopark alanlarının, tahliye edilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK’a devrini durdurmuştur. Kararda, idarenin savunması ve ara kararı cevabı yedi gün içinde istenmiştir.” İfadelerine yer verildi.

İBB HUKUKÇULARI HUKUKİ HAKLAR KULLANILACAK

İBB hukukçuları, kararın rutin bir işlem olduğunu belirterek kararla ilgili tüm hukuki haklarını kullanacaklarını ifade ettiler. Hukukçular, mahkemeye gerekli bilgilendirmelerin yapılması ardından sürecin aynen işleyeceğinden emin olduklarını da vurguladılar.

İŞLETMECİ SÖZLEŞMESİ 4 MAYIS’TA SONA ERDİ

2016’daki darbe girişiminin ardından “15 Temmuz Şehitler Otogarı” adı verilen otogarı işleten Avrasya Terminal İşletmeleri’nin (AVTER) sözleşmesi 4 Mayıs’ta sona ermişti. Esenler Otogarı, Metro Turizm’in patronu, firari Galip Öztürk’ün kızı olan Ayten Öztürk Ünal’ın patronu olduğu AVTER yönetimi altındaydı.

İBB YÜKSEK TEKNOLOJİ MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRECEK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 29 Haziran’da ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, otogarın hızlıca taşınma ve dönüşmesini gerçekleştireceklerini belirterek, “Esenler Otogarı’nı yüksek teknoloji merkezine dönüştüreceğiz” demişti.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
168 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ