logo

İçişleri Özel Kararla Ankara ilini Sığınmacılara Kapattı

İçişleri Özel Kararla Ankara ilini Sığınmacılara Kapattı

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Ankara Valiliği, Göç İdaresi, Jandarma ve Emniyet birimleri toplantısında Ankara ili mülki sınırlarının geçici koruma kaydına kapatıldığı açıklandı.

Recep Kenan/itvhaber.com

İçişleri Bakanlığı kararıyla Ankara ili mülki sınırları sığınmacı (geçici koruma) kaydına kapatıldı.

ANKARA İLİ SIĞINMACILARA KAPANDI

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Ankara Valiliği, Göç İdaresi, Jandarma ve Emniyet birimleri katılımlarıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda alınan kararla 2 Eylül 2021 tarihinden geçerli olmak üzere Ankara ili mülki sınırlarının geçici koruma (sığınmacı) kaydına kapatıldığı açıklandı.

BAŞKA İL KAYITLI ANKARA İKAMETLİ SURİYELİLER KAYTLI İLE GERİ

Karada, başka illerde kayıtlı olup fiilen Ankara ilinde ikamet eden geçici koruma statü sahibi Suriyeliler tespit edilerek kayıtlı olduğu illere geri gönderilecek ve kayıtlı oldukları illerde ikamet süreçleri bildirim yükümlülüğü getirilerek takip edileceği kaydediliyor.

YABANCILARA AİT VERGİ LEVHASI OLMAYAN İŞYERLERİNE YAPTIRIM

Yabancılara ait vergi levhası olmayan işyerleri ile ilgili olarak gerekli mevzuat çerçevesinde her türlü yaptırım ivedilikle uygulanacağı vurgulanan açıklamada, düzensiz göçmenlerle ilgili “Herhangi bir koruma statüsü ya da ikamet izni bulunmayan düzensiz göçmenlerin kolluk birimlerince yakalanarak geri gönderme prosedürlerinin yerine getirilmesi amacıyla Geri Gönderme Merkezlerinde idari gözetim altına alınmalarına kararlılıkla devam edilecektir.” İfadeleri yer aldı.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından Ankara ili mülki sınırları kapsamında sığınması uygulaması ile ilgili açıklaması:

Ülkemizde bulunan yabancıların ikamet izni, uluslararası koruma ve geçici koruma iş ve işlemlerini düzenleme ile yetkili ve görevli olan Bakanlığımız koordinasyonunda Ankara Valiliği, Göç İdaresi, Jandarma ve Emniyet birimlerimizin katılımlarıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda aşağıdaki kararlar alınmıştır;

1. 2 Eylül 2021 tarihinden geçerli olmak üzere Ankara ili mülki sınırları geçici koruma kaydına kapatılmıştır.

2. Ülkemizin başka illerinde kayıtlı olup fiilen Ankara ilinde ikamet eden geçici koruma statü sahibi Suriyeliler tespit edilerek kayıtlı olduğu illere geri gönderilecek ve kayıtlı oldukları illerde ikamet süreçleri bildirim yükümlülüğü getirilerek takip edilecektir.

3. Ankara ilindeki göç, uyuşturucu ve asayiş olaylarına kaynaklık eden metruk binalar ve bu binalarda ikamet eden yabancılar tespit edilerek yıkım ve tahliye işlemleri tamamlanacak ve söz konusu yabancılar kayıtlı oldukları illere gönderilecektir.

4. Herhangi bir koruma statüsü ya da ikamet izni bulunmayan düzensiz göçmenlerin kolluk birimlerince yakalanarak geri gönderme prosedürlerinin yerine getirilmesi amacıyla Geri Gönderme Merkezlerinde idari gözetim altına alınmalarına kararlılıkla devam edilecektir.

5. Yabancılara ait vergi levhası olmayan işyerleri ile ilgili olarak gerekli mevzuat çerçevesinde her türlü yaptırım ivedilikle uygulanacaktır.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ