logo

ILGAZ’DA ADINA YAKIŞIR ‘ILGAZ DAĞI FESTİVALİ’ YAPILDI

Ilgaz Kaymakamlığı ve Ilgaz Belediye Başkanlığı’nca ortaklaşa düzenlenen “11. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali” 25-26 Ağustos tarihlerinde Ilgaz ve Çankırılıların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Recep Kenan/itvhaber.com

“11. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali” programı Ilgaz Derbent Şehitliği’nde, Ilgaz Kaymakamı Muhammed Gürbüz ve Ilgaz Belediye Başkanı Arif Çayır ile birlikte; Kamu Kurum ve Kuruluş, Çankırı İl ve Ilgaz ilçe siyasi parti temsilcileri, STK başkanları, Çankırı ve Ilgazlılar ile festival kapsamında sünnet ettirilen çocuklar ve aileleri ile davetlilerin katılımıyla düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Belma Belen’in sunuculuğunu yaptığı “11. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali”nde sahne alan yerel sanatçıları İsmail Doğan ve Ziya Temur ile birlikte Oğuz Boran ve Gülden Mutlu sahne performansları ve seslendirdikleri eserlerle Ilgazlılara eğlenceli anlar yaşattılar.

25 Ağustos Cuma günü Derbent Şehitliği’ndeki açılış töreniyle başlayan “11. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali”, Cuma Namazı öncesi sünnet olan çocuklar için mevlit ve yemek ile sonrasında sünnet konvoyu ile devam etti. Ankara Seğmen Kulübü folklor ekibi, Nazilli Belediyesi mehter gösterisi Ilgaz ilçesi çarşı merkezinde Yöresel el sanatları sergisi, bal yarışması, animatör çocuk gösterileri, Kuzeyin Uşakları oyun gösterileri ile devam eden festival, ilçe stadında akşam 20.30’da gerçekleşen İsmail Doğan ve Ziya Temur konserleri ile ilk gününü tamamladı.

26 Ağustos Cumartesi günkü “11. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali” program saat 10.00’da avcılar trap atış yarışması ile başladı. Program sırayla ok atıcılık gösterisi, paten gösterisi ile devam ederken yemek ikramı ilçe stadında yapıldı. Belediye halı sahasında yapılan gösteri maçı ile devam eden festival, ilçe stadında gerçekleşen Kuzeyin Uşakları oyun gurubu, İstiklal Yolu Koşu yarışması Final, plaket ve ödül törenleri, etkinlik ve gösteriler, Oğuz Boran ve Gülden Mutlu konserleri sonrası havai fişek gösterileri ile sona erdi.

Sunuculuğunu Belma Belen’in yaptığı Ilgaz Dağı’nda bulunan Derbent Şehitliği’ndeki “11. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali” açılış töreninde konuşan Ilgaz Başkanı Arif Çayır, festivalin birlik ve kardeşliğin simgesi haline geldiğinin altını çizerek; “festivalimizin gurbette yaşayan vatandaşlarımıza, kendi topraklarına karşı duydukları özlemi bir parçada olsa giderme şansı sunuyoruz. Fetival vesilesi ile burada kardeşlik duyguları bir kez daha can buluyor. Anadolu’nun Cenneti Ilgaz’ımızda var olan Vatan Sevdası duygusu hiçbir zaman son bulmayacak. Aziz Derbent Şehitlerimizin kendi Atalarımız olduğunu unutmadan, vatan ve bayrak sevdasıyla şehit olmuş atalarımız aziz maneviyatını gelecek nesillerimiz olan çocuklarımıza aktarılması temennisini ile festivalin halkımıza hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.

Program, “11. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali” kapsamında daha önce sünnet ettirilen 40 çocuğa Ilgaz Merkez Yeni Camiinde okutulan Mevlid-i Şerif ile devam etti. Sünnet olan çocuklar ve aileler ile vatandaşların katıldığı Sünnet Konvoyu Ilgaz’da renkli görüntüler oluşturdu. Animasyon gurubu yaptıkları gösterilerle sünnet olan çocuklara eğlenceli anlar yaşattı.

Kardeş Şehir Nazilli İlçesi Belediye Başkanlığı Mehteran Takımı ve Efeler Halk Oyunu Gurubu, yöresel dans ve oyunlarıyla renk kattığı , “11. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali”, “Kuzeyin Uşakları” Ilgaz halkıyla kucaklaşarak yurdun değişik yörelerinden örneklere devem etti.

Ilgazlı kadınların “el emeği göz nuru”yla hazırlamış oldukları ürünlerden oluşan sergiler yine Ilgazlı kadınların hazırladığı yöresel yemekler “11. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali” zenginlikleri arasında yer aldı.

Ilgaz Dağı’nın endemik bitkileri ile aromalanan, tadını alan Ilgaz Balının tanıtımı ve üretimin teşviki amacıyla, üreticilerin de katıldığı etkinlikler düzenlendi.

Belma Belen’in sunuculuğunu yaptığı “11. Ilgaz Dağı Kültür ve Sanat Festivali”nin eğlence bölümünde sahne alan yerel sanatçıları İsmail Doğan ve Ziya Temur ile birlikte Oğuz Boran ve Gülden Mutlu sahne performansları ve seslendirdikleri eserlerle Ilgazlılara eğlenceli anlar yaşattılar.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1543 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ILGAZ’DA ADINA YAKIŞIR ‘ILGAZ DAĞI FESTİVALİ’ YAPILDI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    ILGAZ’DA ADINA YAKIŞIR ‘ILGAZ DAĞI FESTİVALİ’ YAPILDI
    https://www.itvhaber.com/ilgazda-adina-yakisir-ilgaz-dagi-festivali-yapildi.html
    #BelmaBelen #IlgazDağı #Kültür #Sanat #Festival #YerelSanatçı #İsmailDoğan #ZiyaTemur #OğuzBoran #GüldenMutlu #IlgazKaymakamı #IlgazBelediyesi #ArifÇayır #MuhammedGürbüz #IlgazDağıFestivali #DerbentŞehitliği #itvhaber