logo

İLGEZDİ ‘ATAŞEHİR “HER HALDE TİYATRO” DİYOR!’

İLGEZDİ ‘ATAŞEHİR “HER HALDE TİYATRO” DİYOR!’

İstanbul’un en kapsamlı tiyatro festivali 8. Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali,  “kırmızı halı” geçişi sonrası yapılan galada Haldun Dormen Müzikalleri konseriyle başladı.

İstanbul’un en kapsamlı tiyatro festivali, bu yıl ilk kez “kırmızı halı” geçidiyle açıldı.  26 Mart Pazar günü saat 14.00’da Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ve Haldun Dormen, Metin Akpınar ile Zihni Göktay’ın da aralarında olduğu çok sayıda sanatçının kırmızı halı geçişi ile  başlayan galaya, yüzlerce tiyatro sanatçısı katıldı.

FESTİVAL PROGRAMI TIKLAYINIZ

-TİYATRONUN KALBİ ATAŞEHİR’DE ATIYOR!

Açılışta konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi “Biz belediye olarak, sanatı, yaşamımıza hizmet edecek en önemli değer olarak görüyoruz. Belediyemizin hizmet merkezlerinde, 70 binin üzerinde gencimiz, kültür ve sanatsal eğitimlerimizden faydalandı. Öyle ki, onlar hayallerine kavuşup üniversitelere gidiyorlar, bizler ise en büyük mutluluğu yaşıyoruz.” diyerek ”Ve onun için bu yıl HER HALDE TİYATRO dedik.” şeklinde konuştu.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ (1)

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ (2)

“YAŞASIN TİYATRO”, “HER HALDE TİYATRO”

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle 27 Mart – 24 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 8. Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali’nin galasında konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi  Ataşehir’in bir ay boyunca tiyatro konuşacağını kaydederek; “Bugün söz sırası tiyatroda. Bizim anlayışımıza göre, tiyatro, en önemli, en köklü eğitim kurumudur. Biz yerel yöneticiler, yol yaparız, kaldırım yaparız, kısaca bir kentin planlamasını ve imarını yaparız. Ama insanlara bunu kullanmayı tiyatro öğretir. Bizim heyecanımız her yıl artarak devam ediyor. Ve biz Ataşehir Belediyesi olarak ilk günden beri, yılmadan usanmadan “yaşasın tiyatro”, “her halde tiyatro” diyoruz.

17 NİSAN’DA DA TİYATRO KURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Referandum sürecini hatırlatan Başkan İlgezdi, cumhuriyetimiz, ülkemiz ve Ataşehir için öneminin altını çizdiği sürecin kazasız atlatılması dileğinde bulunarak; “16 Nisan’da ne olursa olsun, hangi karar çıkarsa çıksın, biz yolumuza yine devam edeceğiz. 17 Nisan’da da, daha sonraki sabahlarda da hayatı yaratmaya, tiyatroları kurmaya devam edeceğiz.”dedi.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali’nde tam 24 oyun sahnelenecek. Türk Tiyatrosu’nun en değerli isimlerini tiyatroseverlerle buluşturmayı hedeflediklerini belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Türkiye’nin en kapsamlı tiyatro şenliğini düzenleme konusunda iddialı olduklarını söyledi.

HALDUN DORMEN VE ZİHNİ GÖKTAY’LA “LÜKÜS HAYAT”

Kırmızı halı geçişi ile başlayan, Haldun Dormen tarafından geçmişten günümüze sahneye konulan müzikallerin şarkılarından oluşan konser ile devam eden programın son bölümünde seslendirilen Lüküs Hayat müzikalinin şarkısı sahneye çıkan Haldun Dormen ve Zihni Göktay’ın katıldığı şov eşliğinde seslendirildi. Haldun Dormen ve Zihni Göktay’a Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.

FESTİVALİ’NİN GALASI MUSTAFA SAFFET KÜLTÜR MERKEZİ’NDE YAPILDI

Ataşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 8.Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali’nin galası Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde yapıldı. Haldun Dormen onur konuğu olduğu ve konusu “Dormen Müzikallerine Selam” olan açılışa, Metin Akpınar, Haldun Dormen, Zihni Göktay, Hakan yılmaz, Yavuz Seçkin’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı kırmızı halıdan geçerek salona girdi. Festivalin galasını konuklarıyla yakından ilgilenen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile birlikte CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Ataşehir Belediye Meclis 1. Başkanvekili Sadi Özata, Belediye Başkan Yardımcıları Sadık Kayhan, Hüseyin Hışman, Belediye Meclis üyeleri, birim müdürleri ve davetliler katıldı.

24 OYUN, 12 ATÖLYE VE 4 SÖYLEŞİ

Ataşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali’nde 27 Mart – 24 Nisan tarihleri arasında tam 24 oyun sahnelenirken 12 atölye ve 4 söyleşi yapılacak. Yüzlerce oyuncunun sahne alacağı festival ile birlikte Ataşehir bir ay boyunca tiyatronun konuşulduğu, duraklarında ustaların resmedildiği ve sokaklarında oyunculara rastlanılan bir ilçeye dönüşecek.

Festivalin “Her Halde Tiyatro” sloganı, insan için tiyatro, her halükârda gerekli fikrinden yola çıkılarak belirlendi. Festival boyunca sahnelenecek oyunların biletleri, ücretsiz olarak “Bir Kitap, Bir Bilet” kampanyası karşılığında veriliyor.

Tiyatro sevdalıları, bir ay boyunca William Shakespeare’den başlayıp Yılmaz Özdil’e uzanan usta kalemlerin eserleri arasında tercih yapmakta zorlanacaklar. Türk Tiyatrosunun ustalarından Haldun Dormen, Metin Akpınar, Zihni Göktay, Genco Erkal, Ferhan Şensoy, Müjdat Gezen, Cem Davran, Ali Poyrazoğlu, Erkan Can, Rutkay Aziz, Taner Barlas, Sumru Yavrucuk ve Tülay Günal festival kapsamında Ataşehirlilerle buluşacak isimlerin bazıları.

OYUNLARIN BAŞLAMA SAATİ 20:30

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında açılışı yapılan festival, ilk gününde iki Tiyatro ustasını izleyicilerle buluşturacak. Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu ile Güneşin Sofrasında isimli oyun Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde sahnelenirken, Ferhan Şensoy ve Orta Oyuncular tarafından da “Nereye De Gidiyor Lan Bu Gemi” isimli oyun Zübeyde Hanım Öğretmenevi’nde sahnelenecek. Festivalde tüm oyunların başlama saati 20:30.

DORMEN MÜZİKALLERİNE SELAM KONSERİ

26 Mart Pazar günü Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde saat 14.00 gerçekleşen Festivalin Galasına çok sayıda sanatçı, tiyatrocu ve gazeteci katıldı. Haldun Dormen’e ithaf edilen Galanın programında Dormen Müzikallerine Selam Konseri yapıldı.

Yetişkinler, çocuklar ve aileler için toplam 12 atölyenin düzenleneceği festivalin atölyeler bölümünde; Ali Poyrazoğlu ile ‘Oyunculuğun Bir Dakikası’, Levent Üzümcü ile de ‘Tiyatronun Doğuşu’ isimli eşsiz birer atölye çalışması yapılacak.

2009 yılından kurulan Ataşehir Belediyesi olarak hiç ara vermeden her yıl bir tiyatro festivali düzenlediklerini belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi şunları söyledi:

“8. Uluslararası Ataşehir Tiyatro Festivali’ne ‘Her Halde Tiyatro’ ismini verirken, hangi halde olursak olalım; kadın-erkek, zengin-fakir, yaşlı-genç tiyatro gereklidir demek istedik. Yani her halükârda tiyatro… Çünkü sanatın diğer kolları gibi bir okuldur tiyatro. Eğitir, geliştirir, dünyamızın sınırlarını genişletir. Ataşehir Belediyesi olarak, Türkiye’nin en kapsamlı tiyatro şenliğini düzenleme konusunda iddialıyız. Sadece şöhretleri sınırlarımızı aşan Müjdat Gezen, Haldun Dormen, Genco Erkal, Ferhan Şensoy gibi ustalar değil; binlerce kilometre mesafeden gelen yabancı ekipler de sanatları ve özverileriyle bize destek oluyor.”

FESTİVALDE 2 YABANCI OYUN SAHNELENECEK

Festival kapsamında İspanya’dan gelen Yllana tiyatro grubu “Zoo” isimli oyunu 29 Mart Çarşamba günü Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde, 30 Mart Perşembe günü de Zübeyde Hanım Öğretmenevi’nde sahneleyecek. Kanada’dan katılan Theaturtle tiyatro grubu da “Kafka and Son” isimli oyunu 3 Nisan Pazartesi günü Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde sahneleyecek.

Festival kapsamında Genco Erkal ve Ferhan Şensoy temalı iki durak kütüphanesi de Küçükbakkalköy Prestij Caddesi ve Ataşehir Bulvarı TEB Anadolu lisesi karşısına yerleştirilecek.

*Oyunlar için bilet alma kotası kişi başı iki oyun için 2 bilet ile sınırlıdır.

*MSKM’de düzenlenecek oyunların biletlerini MSKM gişeden temin edebilirsiniz. (MSKM Gişe Çalışma Saatleri: Her gün 10.00 – 20.00)

MSKM Gişe: (216) 570 50 00 Dahili: 2202

*Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde düzenlenecek oyunların biletlerini Ataşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden temin edebilirsiniz.

*Halkla İlişkiler Birimi Çalışma Saatleri: Hafta içi 08.30 – 17.00 & Hafta Sonu 10.00 – 17.00 Telefon:  (216) 570 50 00 – Dahili: 1178-1179

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ