logo

İLGEZDİ, SOKAK HAYVANLARININ HAKLARINI TBMM’YE TAŞIDI

gamze_akkus_ilgezdiCHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü’nde verdiği soru önergesiyle, sahipsiz hayvanların Türkiye’deki durumunu sordu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP milletvekili İlgezdi, 2004 yılında çıkartılan Hayvanları Koruma Kanunu’nun mevcut sorunları çözmede yetersiz kaldığını, konuyla ilgili yeni bir düzenleme yapmak isteyen iktidarın ise hayvanların yaşadıkları sorunlara çözüm olarak itlaf yöntemini öngördüğünü söyledi.

BARINAKLAR YETERSİZ

Çarpık kentleşme ile birlikte beton yığınları ve asfalt yollar arasına sıkışan sokak hayvanlarının barınma ve beslenme konusunda büyük güçlükler yaşadığını kaydeden İlgezdi, hayvan barınaklarının son derece sınırlı ve yetersiz kaldığını belirtti. Hayvanları Koruma Kanunu ve ilgili yönetmeliğe göre oluşturulan geçici bakımevlerinin fiziki ve teknik özeliklerinin, hayvanların ihtiyacını karşılamadığını söyleyen CHP’li İlgezdi, buralarda çalışan personelin ve yapılan tıbbi müdahalelerin de yeterli olmadığını kaydetti.

AV TURİZMİ

Ekolojik sistemin en az insanlar kadar önemli bir parçası olan hayvanların ‘Av Turizmi’ adı altında devlet eliyle ihaleye çıkartılarak öldürülmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Gamze Akkuş İlgezdi, alacak-verecek anlaşmazlıklarında evcil hayvanların ‘mal’ olarak kabul edilip haczedilmesine de tepki gösterdi.

atasehir_hayvansever (2)

Hazırladığı önergesini 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Gününde TBMM’ye sunan CHP’li İlgezdi Hükümete şu soruları yöneltti:

“Ülkemizde son iki yıl içerisinde sahipsiz hayvan ısırılma ve tırmalanmasına bağlı olarak hastanelere başvurarak kuduz ve tetanos aşısı olan vatandaşlarımızın sayısı nedir? Kuduz vakalarında artış olduğu iddiaları doğru mudur? Kuduz vakalarının il ve ilçelere göre dağılımı nedir? Kuduz vakalarındaki artışın sebebi nedir?

Ülkemizdeki büyükşehirlerde sokaklarda yaşayan kaç adet sahipsiz kedi ve köpek olduğu tahmin edilmektedir?

Sahipsiz hayvanların yaşadığı sorunların ülkemizde uzun yıllardır çözülememesinin sebebinin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Sokak hayvanlarının yaşadığı sorunların çözümü için bir yol haritası var mıdır? Var ise ne zamandan beri uygulanmaktadır ve ne ölçüde etkili olmuştur?

İl ve İlçe belediyelerimizin kaçında geçici hayvan bakımevi bulunmaktadır? Bu sayının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız bakımevi sayılarının çoğaltılması için ne gibi adımlar atılmıştır? Geçici bakım evi olmayan belediyelere hangi yaptırımlar uygulanmaktadır?

Faal olan geçici bakım evlerinin ve barınakların asgari teknik hijyenik şartlarının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Barınak standartları ile ilgili ayrıntılı bir yönetmelik var mıdır? Yoksa hazırlanması gerektiğini düşünüyor musunuz?

Geçici hayvan bakımevlerine bağlı hayvan takip araçları ve yaralılar için kullanılan hayvan ambulansları bulunmakta mıdır? Varsa Türkiye genelindeki sayıları nedir? Araçların standartları ile ilgili ayrıntılı bir yönetmelik bulunmakta mıdır? Yoksa hazırlanması gerektiğini düşünüyor musunuz?

Geçici hayvan bakımevlerinde çalışan işçi ve/veya personel hayvan sağlığı ve davranışları ile ilgili sertifikalı bir eğitim almakta mıdır? Öyle ise bu konuda sertifikalı kaç işçi ve/veya bulunmaktadır?

Son iki yılda Geçici hayvan bakımevlerine kaç denetim yapılmıştır? Bu denetimler sonucunda hangi bakımevlerine ne gibi cezai işlemler uygulanmıştır?

Belediyelerin bakımevlerinde çalışan Veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve işçi personelin zoonoz hastalıklar ile ilgili 1. derecede riskli sınıfta çalıştığı doğru mudur? Bu konuda ne gibi tedbirlerin alınması düşünülmektedir? Bu alanda çalışanların özlük hakları ile ilgili bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1049 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İLGEZDİ, SOKAK HAYVANLARININ HAKLARINI TBMM’YE TAŞIDI” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  İLGEZDİ, SOKAK HAYVANLARININ HAKLARINI TBMM’YE TAŞIDI |
  İTV Haber:
  AYRINTI HABER SİTEMİZDE…
  https://www.itvhaber.com/?p=76856
  #CHPİstanbul #GamzeAkkuşİlgezdi #DünyaHayvanHaklarıGünü #SoruÖnergesi #ÇevreVeŞehircilikBakanı #İdrisGüllüce #SahipsizHayvanlar #CHP #Milletvekili #TBMM