logo

İlgezdi’den Adalet Bakanına Çağrı: Kadın STK’larına Kulak Verin

İlgezdi’den Adalet Bakanına Çağrı: Kadın STK’larına Kulak Verin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze İlgezdi, İnfaz Yasası Düzenlemesi ile ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e çağrıda bulunup kadın STK’larının dinlenmesini istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze İlgezdi, İnfaz Yasası Düzenlemesi ile ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e çağrıda bulundu. İlgezdi, çağrısında “Düzenlemedeki ilgili maddelerin geri çekilerek kadın sivil toplum örgütlerinin seslerine kulak vermenizi istiyoruz. Kadınlarını ve çocuklarını yaşatamayan ülkelerin geleceklerini kurması mümkün değildir” diye seslendi.

“KADINLARA VE ÇOCUKLARA VİCDANİ VE AHLAKİ VEBALİNİ KALDIRAMAYACAĞINIZ BU ACIYI YAŞATMAYIN!

İlgezdi, kamuoyunun Covid-19 salgını nedeniyle cezaevlerindeki hasta tutuklu ve hükümlüler ile hamile ve çocuklarıyla birlikte cezaevlerinde kalan kadınlar için endişe duyduğunu hatırlatarak, hukuki durumu ne olursa olsun cezaevlerindeki herkes için hijyen koşulları, beslenme ve koğuşlardaki kişi sayısı ile ilgili gerekli tedbirlerin alınması gerekliliğinin altını çizdi. Düzenlemeyle kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve istismar faillerinin cezalarında indirim yapılarak salıverilmeleri amaçlandığını vurgulayan İlgezdi, şöyle konuştu:

“Önemle vurgulamak isterim ki söz konusu düzenlemenin herhangi bir toplumsal mutabakat aranmadan bu şekilde yasalaşması toplumu yaralar; adaleti sarsar, güven duygumuzu tamamen yok eder. “Bir defaya mahsus” denilerek, böylesi sığ bir yaklaşımla “dolaylı” af çabası içine girmek “Kadına ve Çocuğa Şiddete Sıfır Tolerans” mücadelesini anlamsızlaştırır! Ortadan kaldırır! Zira cezaevleri koşullarına ilişkin haklı talepleri görmezden gelerek, kadına ve çocuğa şiddet uygulayanları, istismar edenleri, tecavüzcüleri ve uyuşturucu suçlarından yatanları serbest bırakmaya çalışmak tam anlamıyla siyasi bir fırsatçılıktır. Dolaylı ya da dolaysız, af niteliği taşıyan bu girişim hangi vicdana sığar?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, içinde yaşadığımız günlerdeki en ihtiyaç duyduğumuz duygunun güven duygusu olduğunu hatırlarak, “İnsanlar kendilerini güvende hissetsin diye “evde kal” diyerek sesleniyoruz herkese. Oysa siz bu af girişimiyle kadınlara ve çocuklara “evinde sana şiddet uygulayanla kal, sokağında seni taciz ve istismar eden dolaşsın” diyorsunuz! Hatırlatmak isterim ki güven duygusunu temelinden sarsacak bu kararın sorumluluğu çok büyüktür. Taciz, tecavüz, istismar ve şiddet faillerine tahliye yolu açmanız kamu güvenliğini de büyük ölçüde tehlikeye sokacaktır. Unutmayın, “ders alınmazsa; her hata bir sonraki hatanın virüsü olur” derler. Böylesine ölümcül bir virüsü topluma yayacak adımları atmayın. Zira gün gelir hataları saklamak, düzeltmekten daha çok acı verir.” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ