logo

Başkan İmamoğlu, ‘İstanbul Depremi’ Toplantısının Detaylarını Paylaştı

Başkan İmamoğlu, ‘İstanbul Depremi’ Toplantısının Detaylarını Paylaştı

İstanbul’un 32 ilçe belediye başkanı ile Kovid-19 gündemli toplantıda buluşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bakan Kurum ile “İstanbul depremi” toplantısının detaylarını paylaştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz pazartesi günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ankara’da yaptığı “İstanbul depremi” konulu toplantının detaylarını ilçe belediye başkanlarıyla paylaştı.

İstanbul’da görev yapan 32 ilçe belediye başkanı ile Haliç Kongre Merkezi Galata Salonu’nda Kovid-19 gündemli toplantıda gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu,“Deprem konusunun siyasetin çok üstüne fırlaması gerekiyor. İstanbul’da insanların yaşamlarını koruma altına alma zorunluluğumuzun olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. ” şeklinde konuştu.

BAKAN KURUM İLE GÖRÜŞME DETAYLARINI BAŞKANLARLA PAYLAŞTI

İmamoğlu’nun Kovid-19 dışındaki ikinci gündem maddesi ise, olası İstanbul depremi oldu. 7 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ankara’da bir araya geldikleri bilgisini aktaran İmamoğlu, ilçe belediye başkanlarını toplantıda yaşanan konularla ilgili bilgilendirdi. Geçtiğimiz 21 Şubat’ta, yine Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı”nda Bakan Kurum’a İstanbul’a özel “Deprem Konseyi” önerisinde bulunduğunu hatırlatan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bu konsey önerimizi dikkate alarak, üzerinden heyetlerin de 2 ya da 3 kez geçtiği konuşmalarımız, buluşmalarımız olmuştu. Sayın Bakan’la nihai bir sohbet yaptık. Bu sohbeti, değerli buluyorum. Pazartesi günü yaptığımız bu toplantıda, birkaç konu öne çıktı. Konsey önerimiz üzerinde bir mutabakat yok. Aslında önerimizin özeti, İstanbul odaklı bir ‘deprem üssü’ oluşturulması. Bakanlığın koordinatörlüğünde, valiliğin, İBB’nin içinde olduğu; aynı zamanda özel sektör temsilcilerinin, sigorta, finans sektörleri -en üst seviyede ama- ve meslek odalarının içinde olduğu bir mekanizma. Üst kurula bağlı bir bilim kurulunun oluşması, ama esas sahada aktif kararların alındığı Deprem Bölge Kurulları’nın oluşması önerimiz vardı; yani bir nevi Anıtlar Kurulu gibi. Çok aksiyonel bir pozisyon önerdiğimizi düşünüyoruz bakanlığa. Bunlar incelenecek; raporlarımızı sunduk. İçinde birçok şey var. Şu anda Avcılar ve Silivri’de yürüttüğümüz hızlı tarama sistemi ve bunların verilerinden bahsettik, hedeflerimizi ortaya koyduk. 2023 sonuna kadar, 99 öncesi yapılmış bütün binaların hızlı testinin yapılması ile ilgili bir dayanışma talep ettik kendilerinden. Bu, 99 öncesinde yapılmış 800 bin binanın testi anlamına geliyor. Bu, ilk defa yapılacak bir envanter çalışması. Yaptığımız bu testin de yüzde 98 oranında isabet tutturduğunu da belirtmek isterim. Bunu da aktardık.”

“DETAYLI BİR SUNUM YAPTIK”

Kentsel dönüşüm finansmanıyla ilgili detaylı bir sunum yaptıklarını aktaran İmamoğlu, devletin bütün kurumlarının bu anlamda bir çaba içerisinde bulunduğunu belirtti. Bu işin saha hareketlendirildiği taktirde çözümlenebileceğini ifade eden İmamoğlu, “Örneğin Avcılar’da bir mahallede yapılan hızlı taramada, 99 öncesi yapılan binalarda normalde yüzde 9,6 olması gerekirken çok hasarlı ve ağır hasarlı bina oranı, yaklaşık yüzde 39 oranında çıktı. Bu, şu anlama geliyor: 2018’de yapılan araştırmada, İstanbul’da 50 bin civarında binanın çok hasarlı ya da ağır hasarlı olması beklenirken, bunun aslında saha gerçeğinin 200 binlere kadar çıkabileceği gerçeği anlamına geliyor” dedi.

24 KANUN, 11 YÖNETMELİK, 19 KURUM…

Bakanlıkla yaptıkları görüşmede 3 karar verildiği bilgisini paylaşan İmamoğlu, şunları aktardı:

“Bir tanesi; mevzuatla ilgili karmaşa olduğunu düşünüyoruz. Sizler de biliyorsunuz; gerçekten birçok kanun maddesi var. Yaklaşık 24 kanun, 11 yönetmelik ve 19 kurum var bu konuda yetkin karar alabilecek. Her konuda ayrı masa kurma şansına sahip değilsiniz. İşlevselliği aktif hale getirmek için, İstanbul depreminin İstanbul’da kurulacak bir ana üs tarafından, hızlı ve pratik kararlarla yönetilmesi gerektiğine net olarak inanıyorum. Başka yolu yok yani bunun. Esas burada temel önerimiz de şu aslında: Tek sesin çıkması, siyaset sesinin, siyaset sosunun bu işe karışmadan bu işin yönetilmesi ve büyük bir seferberlikle yine de en az 10 yılda tamamlanabileceği öngörüsünü kendisiyle paylaştım.  Çünkü depremin ne gün ne zaman olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz.”

“3 KONUDA İŞ BİRLİĞİ YAPMA KANAATİNE VARDIK”

İkinci kararın, önerdikleri “konsey”le ilgili bilimsel bir toplantı gerçekleştirmek olduğunu kaydeden İmamoğlu, toplantının ev sahibinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olacağını söyledi. Toplantının içeriği ve depremle ilgili kurulacak masada olması gereken sektörlerin açılımının yapılacağı bir taslağı Bakan Kurum’a sunacaklarını belirten İmamoğlu, üçüncü konuyu ise, “Depremle ve kentsel dönüşümle alakalı tespit ettiğimiz acil konu başlıkları üzerinden hem bakanlık hem de İBB komisyonlarının bir araya gelerek bir toplantı yapması. 3 konuda bir iş birliği yapma kanaatine vardık” sözleriyle özetledi. İmamoğlu, talep etmeleri durumunda, Bakan Kurum’a yaptığı sunumun aynısını ilçe belediye başkanlarına da yapmaya hazır olduğunu vurguladı. Deprem konusunun siyasetin çok üstüne fırlaması gerektiğini söyleyen İmamoğlu, “Ben onu yaptım, şu bunu yaptı demenin ötesinde; A, B, C, D partisi demenin ötesinde, İstanbul’da insanların yaşamlarını koruma altına alma zorunluluğumuzun olduğunu tekrar hatırlatmak isterim” dedi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ