logo

12 Ocak 2017

İNANÇLAR VE HALK HİZMETİ  


Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com

coskun-ozdemir-yazar

evrim-sureciHer siyasal parti en iyi halk hizmetini kendisinin vereceğini ileri sürer ve buna halkı inandırmaya çalışır. AKP 15 yıldan beri bu konuda dikkate değer bir başarı kazanmıştır.

Özellikle parti başkanı Erdoğan ülkenin yarısının güven ve sevgisini kazanmış ona neredeyse kutsallık tanımış bu bağlılık onda tanrısal nitelikler bulmaya kadar uzanmıştır. Burada bugüne kadar var olmayan bir demokrasi vaad eden lider özelliği bulan yetmez ama evetçileri unutamayız. Ancak halka verilecek en iyi hizmet nedir? Buna verilecek cevaplar çok farklı olabilir. Onu en iyi koşullarda ev bark sahibi yapıp, yine iyi koşullarda beslenmesini sağlamak, sağlık ve eğitim gereksinmelerini karşılamak  mı?

AKP bununla yetinmiyor kendi ideolojisine uygun bir davranışla alnı secdeye değen yurttaşlar ve dindar ve kindar inançlı gençler yetiştirmek istiyor. Bu kin nelere karşı olacaktır, herhalde cumhuriyet devrimleri ve laikliğe karşı diyebiliriz. Eğitimdedin ağırlıklı İmam Hatip okullarına öncelik veriliyor. Onlara göre modernite, laiklik bu hedefler önündeki engellerdir. Hatta tramvaya benzetilen demokrasi de bu engeller arasında sayılabilir. Çünkü onun içinde kutsal amaçlarla bağdaşmayan unsurlar var. İnanç  sahibi bir grup Müslüman öğretim üyelerine gönderdikleri mektuba şöyle başlıyorlar.”Sayın hoca Türk milleti Atatürk’ün öncülüğünde Allahın yolundan sapmıştır. Yeniden Allahın nizamını kuruncaya kadar burası bir darül-harp bölgesidir. ”  Sanırım AKP iktidarı için Laiklik  adı altında inançları egemen kılmak mümkün olabilir. Başkanlık sistemi rakipsiz başkana verilen benzersiz yetkilerle toplum yapısını öngörüldüğü biçimde şekillendirme olanağını verecektir.

Ülke sorunları üzerinde yapılan tartışmalar bu dünya ve Türkiye sınırları içinde kalmaktadır. Ölümden sonraki öteki dünya orada iyi bir yer edinme koşulları namaz oruç gibi dini vecibeler dışında pek gündeme gelmiyor. Oysa inançlara din ağırlıklı eğitime öncelik veren bir iktidar verdiği hizmetin öteki dünyayı da kapsadığını ileri sürmesi olağan sayılmalı. Uluslararası eğitimi yaratıcılığı matematiği okumayı ilgilendiren endeksler ve raporlarda çok gerilerde yer alışımızı inanç sahibi yurttaşlar  çok  önemsemeyebilir. Çünkü bu dünyada en çok 80 -90 yıllık ömrümüz var. Orada sınırsız bir yaşam. Hem de dert kasavet yok, çalışma yok. Üstelik de doğru mu bilemem erkekler için 70 huri kadınlar için gılmanlar var. Cübbeli hoca orada sınırsız cinsel güç olacağını müjdeliyor. Cehennemliklere de hizmeti var yanmayan kefenler satıyor.

On binlerin peşinde dolaştığı cübbeli bir TV programında “hoca bu dünyadan büyük bilim insanları, büyük sanatçılar geçti, onlar cennete giremez mi” sorusuna “Fatih bey o insanlar yaşarken islam dini var mıydı? Vardı elbette.

Peki bu ünlü bilim sanat insanları Müslümanlığı kabul ettiler mi ? Hayır. O zaman elbette onlar cennete giremezler.” cevabını veriyor.

O zaman  demek ki  yer sıkıntısı olmayacaktır. Cennet sadece Müslümanlara ve onların günahsızlarına açıktır. Evet Bir iktidarın AKP ninkabul ettiği laiklikten farklı dünyada halka verilecek hizmetin kapsamı içine doğaldır ki  ebediyen sürecek ahret yaşamını garanti altına alma koşullarını sağlamak da girecektir. Bu hizmetin başarısı bizim geri kalmışlığımızı, sağlık eğitim sorunlarımızı Pisa ve benzeri raporlarının yarattığı karamsarlığı unutturacaktır. Ölümü ve ebediyen yok oluşu kabullenip benimsemek kolay olabilir mi?

Ne dersiniz bizi alabildiğine kaygılandıran laik düzenden bilimden uzaklaştıran AKP politikalarının gerekçesi bu saydıklarım olabilir mi?

Bana kalırsa Allah tüm Müslümanları ”o kafir dediğiniz gavur dediğiniz toplumlardan neden  o kadar geri kaldınız diye sorgulayacaktır. Türk milletine emperyalizme karşı görkemli bir savaş verdiniz ama bir bölümünüz o emperyalizmle işbirliği yaptı. En çok Müslümanlar tarafından öldürüldünüz, devamlı çatışma içinde oldunuz. Bir Mustafa Kemal gönderdim. Ona Atatürk adını verdiniz. Buna layıktı. Ama onu iyi anlayamadınız onun mirasını benimseyemediniz bilime öncelik verip katkıda bulunamadınız” diyecekti.

Umarım bugünden başlayarak bu sorgulamalara doyurucu cevaplar verecek çabaları gösteririz.

Prof.Dr.Coşkun Özdemir

https://profcoskunozdemir.wordpress.com/2017/01/11/inanclar-ve-halk-hizmeti/

Etiketler: » » » »
Share
1276 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İNANÇLAR VE HALK HİZMETİ  ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  İNANÇLAR VE HALK HİZMETİ
  https://www.itvhaber.com/?p=110138  
  #ÇoşkunÖzdemir #Türkiye #Akp #Başkanlık #RecepTayyipErdoğan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KÜRESEL GÜÇ BLOKLARI

  09 Temmuz 2019 Genel, Yazarlar

  Kadere bak. Zaman su gibi akıp gidiyor. Çocukluğumuzda duyduğumuz, gençliğimizde öğrendiğimiz onca kavram… Şimdi o kavramlar arasında bir karmaşa mı, kargaşa mı ya da ortaklaşma mı desem sürüp gidiyor. Bizde kavramlar arasında sıkışıp kalmışız. Neydi o kavramlar? Şimdi sizlere o kavramlardan bahsedeceğim: 1. Kapitalizm: Öncülüğünü ABD’ nin yaptığı ve daha sonra Avrupa Birliği’ nin de ortaklaştığı aynı zamanda Hıristiyan dünyasının temelini oluşturan süper güç. Vahşi, sınır tanımaz, acımasız ezip geçen bir buldozer, Batı bloğu. 2. Sosya...
 • Gurbette soğan…

  30 Haziran 2019 Yazarlar

  Yetişirmem gereken işlerim var, hızlı çalışmam gerek. Ben müzik dinlerken daha güzel çalışıyorum. Hele bir de resim yapıyorsam eğer  türküler eşlik ediyor bana. Kimi zaman esinlendiriyor, kimi zaman dertlendiriyor, kimi zaman da neşelendiriyor... Evde iş yapıyorsam ve hızlı hareket etmem gerekiyorsa o zaman da imdadıma dokuz sekizlik şarkılar yetişiyor ki bir yandan oynayıp, diğer yandan iş yapabileyim diye. Hem böyle iş sıkıcı da olmuyor… İşte şimdi de öyle yapıyorum radyomda Orhan Hakalmaz söylüyor, ben fasulye ayıklıyorum… “Gurbette...
 • GİZLİ SES KAYDI SUÇ MUDUR?

  26 Haziran 2019 Yazarlar

  Değerli okurlarım hukuka uygun elde ettiğiniz her delili özel hukuk davarlınızda ve ceza davarlınızda delil olarak kullanabilirsiniz. Sadece planlı bir şekilde hareket ederseniz ve kendinize delil elde etmek amacı ile gizli bir şekilde hukuka aykırı bir şekilde gizlice habersizce ses görüntü video kaydı yaparsanız bunu hukuk ve ceza davarlınızda kullanamazsınız . Bizim sistemimizde normal şartlarda hukuka aykırı elde edilen deliller hükme esas alınamaz . Bir boşanma davasında bir tazminat davasında sizin hukuka aykırı bir şekilde elde ...
 • İBB Tahsisli Saha Yurt Oluyor, Sırada Hangi Saha Var?

  15 Haziran 2019 Yazarlar

  Yüzlerce Ataşehirli gencin spor yaptığı, amatör sporcuların kullanabildiği az sayıda sahalardan biri daha gençlerin spor yapabildikleri yerler arasından çıkıyor. Recep Kenan/itvhaber.com Mahalle aralarında çok sayıda olan uluslar arası ünü yakalayan sporcuların bir çoğunun kaynağı olan arsa ve bahçeler bir bir yok oldu. Bir elin parmaklarını bile bulmayan sayıda kalan az sayıda spor alanları da bir bir amatör sporun kullanımından alınıyor. 1990'lı yıllardan bu güne İstanbul Site Spor'un kullanımında olan amatör spora hizmet veren spor ...