logo

12 Ocak 2017

İNANÇLAR VE HALK HİZMETİ  


Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com

coskun-ozdemir-yazar

evrim-sureciHer siyasal parti en iyi halk hizmetini kendisinin vereceğini ileri sürer ve buna halkı inandırmaya çalışır. AKP 15 yıldan beri bu konuda dikkate değer bir başarı kazanmıştır.

Özellikle parti başkanı Erdoğan ülkenin yarısının güven ve sevgisini kazanmış ona neredeyse kutsallık tanımış bu bağlılık onda tanrısal nitelikler bulmaya kadar uzanmıştır. Burada bugüne kadar var olmayan bir demokrasi vaad eden lider özelliği bulan yetmez ama evetçileri unutamayız. Ancak halka verilecek en iyi hizmet nedir? Buna verilecek cevaplar çok farklı olabilir. Onu en iyi koşullarda ev bark sahibi yapıp, yine iyi koşullarda beslenmesini sağlamak, sağlık ve eğitim gereksinmelerini karşılamak  mı?

AKP bununla yetinmiyor kendi ideolojisine uygun bir davranışla alnı secdeye değen yurttaşlar ve dindar ve kindar inançlı gençler yetiştirmek istiyor. Bu kin nelere karşı olacaktır, herhalde cumhuriyet devrimleri ve laikliğe karşı diyebiliriz. Eğitimdedin ağırlıklı İmam Hatip okullarına öncelik veriliyor. Onlara göre modernite, laiklik bu hedefler önündeki engellerdir. Hatta tramvaya benzetilen demokrasi de bu engeller arasında sayılabilir. Çünkü onun içinde kutsal amaçlarla bağdaşmayan unsurlar var. İnanç  sahibi bir grup Müslüman öğretim üyelerine gönderdikleri mektuba şöyle başlıyorlar.”Sayın hoca Türk milleti Atatürk’ün öncülüğünde Allahın yolundan sapmıştır. Yeniden Allahın nizamını kuruncaya kadar burası bir darül-harp bölgesidir. ”  Sanırım AKP iktidarı için Laiklik  adı altında inançları egemen kılmak mümkün olabilir. Başkanlık sistemi rakipsiz başkana verilen benzersiz yetkilerle toplum yapısını öngörüldüğü biçimde şekillendirme olanağını verecektir.

Ülke sorunları üzerinde yapılan tartışmalar bu dünya ve Türkiye sınırları içinde kalmaktadır. Ölümden sonraki öteki dünya orada iyi bir yer edinme koşulları namaz oruç gibi dini vecibeler dışında pek gündeme gelmiyor. Oysa inançlara din ağırlıklı eğitime öncelik veren bir iktidar verdiği hizmetin öteki dünyayı da kapsadığını ileri sürmesi olağan sayılmalı. Uluslararası eğitimi yaratıcılığı matematiği okumayı ilgilendiren endeksler ve raporlarda çok gerilerde yer alışımızı inanç sahibi yurttaşlar  çok  önemsemeyebilir. Çünkü bu dünyada en çok 80 -90 yıllık ömrümüz var. Orada sınırsız bir yaşam. Hem de dert kasavet yok, çalışma yok. Üstelik de doğru mu bilemem erkekler için 70 huri kadınlar için gılmanlar var. Cübbeli hoca orada sınırsız cinsel güç olacağını müjdeliyor. Cehennemliklere de hizmeti var yanmayan kefenler satıyor.

On binlerin peşinde dolaştığı cübbeli bir TV programında “hoca bu dünyadan büyük bilim insanları, büyük sanatçılar geçti, onlar cennete giremez mi” sorusuna “Fatih bey o insanlar yaşarken islam dini var mıydı? Vardı elbette.

Peki bu ünlü bilim sanat insanları Müslümanlığı kabul ettiler mi ? Hayır. O zaman elbette onlar cennete giremezler.” cevabını veriyor.

O zaman  demek ki  yer sıkıntısı olmayacaktır. Cennet sadece Müslümanlara ve onların günahsızlarına açıktır. Evet Bir iktidarın AKP ninkabul ettiği laiklikten farklı dünyada halka verilecek hizmetin kapsamı içine doğaldır ki  ebediyen sürecek ahret yaşamını garanti altına alma koşullarını sağlamak da girecektir. Bu hizmetin başarısı bizim geri kalmışlığımızı, sağlık eğitim sorunlarımızı Pisa ve benzeri raporlarının yarattığı karamsarlığı unutturacaktır. Ölümü ve ebediyen yok oluşu kabullenip benimsemek kolay olabilir mi?

Ne dersiniz bizi alabildiğine kaygılandıran laik düzenden bilimden uzaklaştıran AKP politikalarının gerekçesi bu saydıklarım olabilir mi?

Bana kalırsa Allah tüm Müslümanları ”o kafir dediğiniz gavur dediğiniz toplumlardan neden  o kadar geri kaldınız diye sorgulayacaktır. Türk milletine emperyalizme karşı görkemli bir savaş verdiniz ama bir bölümünüz o emperyalizmle işbirliği yaptı. En çok Müslümanlar tarafından öldürüldünüz, devamlı çatışma içinde oldunuz. Bir Mustafa Kemal gönderdim. Ona Atatürk adını verdiniz. Buna layıktı. Ama onu iyi anlayamadınız onun mirasını benimseyemediniz bilime öncelik verip katkıda bulunamadınız” diyecekti.

Umarım bugünden başlayarak bu sorgulamalara doyurucu cevaplar verecek çabaları gösteririz.

Prof.Dr.Coşkun Özdemir

https://profcoskunozdemir.wordpress.com/2017/01/11/inanclar-ve-halk-hizmeti/

Etiketler: » » » »
Share
943 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İNANÇLAR VE HALK HİZMETİ  ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  İNANÇLAR VE HALK HİZMETİ
  https://www.itvhaber.com/?p=110138  
  #ÇoşkunÖzdemir #Türkiye #Akp #Başkanlık #RecepTayyipErdoğan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE 80 YIL

  10 Kasım 2018 Yazarlar

       Tam elli üç yıl önceydi Mustafa Kemal Atatürk’le gıyabında tanışmamız. Yıl 1965 ben ilkokula başlamıştım. Aslında daha da önceydi, O’nu tanımam. Çünkü kocaman bir taş kaidenin üzerinde ki heykeli duruyordu, işyerimizin tam karşısındaki ilçe meydanında. Tanıyordum ama çocukluğumdan kaynaklı anlayamamıştım kim ve ne olduğunu! Okula başladığımda sınıfa ilk girdiğimde meşhur kara tahta üzerinde duran resmini görünce biraz da şaşırmıştım doğrusu. ‘’Caddedeki bu adamın ne işi var burada’’ der gibi. Sonra her gün okul bahçesinde okuduğumuz öğrenc...
 • Avakado çekirdeği…

  08 Kasım 2018 Yazarlar

  Pazardan aldığım avakadoyu soğanların yanına koydum ki soğanların çıkardığı gaz ile çabucak yumuşasın... Yumuşasın ki yenilecek kıvama gelsin... İki gün sonra yumuşamış avakadoyu ortadan ikiye böldüm. Yumuşak yeşil meyveyi sıyırdım. Dövülmüş bir diş sarımsak limon ve zeytinyağı ile karıştırdım. Kahvaltıda ekmeğin üstüne sürüp sürüp yiyeceğiz. Çünkü çok faydalı. Pek çok vitamin ve mineral barındırıyor içinde. E tadını da seviyoruz... Ortasından kocaman bir çekirdek çıktı. Dışı yağlı... Önce yüzüme sürdüm. En iyi doğal kremmiş. Cilde iyi ge...
 • Yerel Seçimde Ataşehir’i Yönetmeye Aday Olanlar

  21 Ekim 2018 Yazarlar

  Yaklaşan takvimi işleyen 31 Mart 2019 Yerel Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nde adaylık başvuruları başladı. Şu ana kadar 5 aday İlçe Başkanlığına başvurarak adaylığını duyurdu. Recep Kenan/itvhaber.com CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan takvime göre aday adaylık başvurusunun son gününde 19 Ekim 2019 Cuma günü CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı’na gelerek, İlçe Başkanı Hakı Altınkaynaka dilekçesini veren geçici olarak görevden uzaklaştırılan mevcut Ataşehir Belediye Başkanı Battal İgezdi, Ataşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı b...
 • SOSYAL TRAVMA

  26 Eylül 2018 Yazarlar

  Sosyal sarsıntı derken aklımıza çeşitli sorunlar gelebiliyor. Bu nedenle konuyu biraz daha fazla açmak ve irdelemek gerekiyor. Öncelikle de travma (sarsıntı) kavramını açıklamak gerek diye düşünüyorum. Travma, canlıların üzerinde ruh ve beden sağlığı açısından önemli ve etkili yaralanma belirtileri bırakan yaşantı biçimi, şeklinde bir kelime anlamı vardır. Tabi ki ruh ve beden dediğimiz de çok geniş alanları kapsar. Ruhsal bozukluklar ve bedensel bozuklar diye ikiye ayırarak değerlendirebiliriz. Ben bu yazımda daha çok ruhsal bozuntular üzerin...