logo

İRFAN DİNÇ, ÇANKIRI TARİHİ ZENGİNLİĞE SAHİP KENT

İRFAN DİNÇ, ÇANKIRI TARİHİ ZENGİNLİĞE SAHİP KENT

“Büyük Çankırı Buluşması” ziyaretçilerini Tarihi Çamaşırhane’de karşılayan Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı’nın Anadolu’nun kara kutusu, kilit taşı olduğunu söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Maltepe Çankırılılar Derneği tarafından ikincisini düzenlenen “Büyük Çankırı Buluşması” kapsamında şehri ziyaret eden konuklarını Tarihi Çamaşırhane’de karşılayan Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, misafirlere belediyenin çalışmaları, planladıkları projeleri ve yatırımlar hakkında bilgi verdi.

ÇANKIRI ANADOLU’NUN KADİM MEDENİYETİNİN MERKEZİ

Tarihi Çamaşırhane’deki konuşmasında küçük bir il gibi görünen Çankırı’nın Anadolu’nun kadim medeniyetinin merkezi olduğunu kaydeden Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı’nın Anadolu’nun kara kutusu, kilit taşı olduğunu vurgulayarak; “Çankırı’nın Anadolu’nun kadim medeniyetinin merkezidir. Çankırı Anadolu’nun kara kutusudur, kilit taşıdır. Taş Mescidin Anadolu’nun İslamlaşmasına çok önemli katkısı vardır. Dolayısıyla, Türk – İslam mayasının yoğrulduğu topraklar bu topraklardır. O yüzden kadim medeniyetimizin, İslam medeniyetinin en önemli şehridir Çankırı…” dedi.  

BİR YIL SONRA ÇANKIRI’YA GELDİĞİNİZDE BİR ÇOK MÜZEYLE KARŞILANACAKSINIZ

Çalışmalar ile ilgili bilgi veren İrfan Dinç, bir yıl sonra gelenlerin bir çok yeni proje ile karşılaşacaklarının altını çizere; “Çankırımızın bu özelliliklerini ortaya çıkarma adına 2004 yılından beri çalışıyoruz. Şu anda içinde bulunduğumuz tarihi Çamşırhane Abdülhamit Han dönemine ait önemli bir eserdir. Hemen sokağımızın ilerisinde çalışmalarımız devam ediyor; tarihi yapıların restorasyonunu yapıyoruz. Yeni bir konağı daha restore ettik. Bir yıl sonra Çankırı’ya geldiğinizde Türkiye’de belki dünyada olmayan bir çok müzeyle karşılanacaksınız. Zenginliklerimiz o kadar çok fazla ki, ne kadar çalışırsak, ne kadar proje üretirsek, üretelim, her gün yeni bir proje daha ortaya çıkıyor. Bizler böylesi tarihi zenginliğe sahip bir kentin insanlarıyız” diye konuştu.

Bu tür gezileri çok önemsediklerinin altını çizen Başkan İrfan Dinç, konuşmasını şu ifadeler ile tamamladı: “Ben başta bu işin mimarı Zeynettin kardeşim başta olmak üzere bu ziyareti organize eden Maltepe Çankırılılar Derneği yönetimine teşekkür ediyorum. Şehrimizin tanıtılması, Çankırımızın tarihi özelliklerinin insanlarımız tarafından gezilmesi, görülmesi bizim için çok önem arz ediyor. Bu manada Zeynettin Bey İstanbul’daki hemşerilerimizle alakalı çok değerli çalışmalar yapıyor. Huzurlarınıza ben teşekkür ediyorum. Sizleri de Anadolu’nun bu güzel, mutena ve müstesna kentinde her zaman ağırlamaktan onur duyacağımızı ifade ediyorum.”

ASIL MİMARI BAŞKAN İRFAN DİNÇ

Çok mütevazı kişi olarak nitelediği ve teşekkür ettiği Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’in, “Büyük Çankırı Buluşması”nın asıl mimarı olduğunu kaydeden Maltepe Çankırılılar Derneği Başkanı Zeynettin Aydın, 600’ün üzerinde kişinin İstanbul’dan Çankırı’ya gelmesinin asıl mimarının Başkan İrfan Dinç olduğunu, her geldiklerinde Çankırı’yı değişmiş olarak gördüklerini kaydederek; hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Zeynettin Aydın konuşmasını, “Belediye Başkanımız çalışıyor. Çankırı için bir şeyler yapanın ayağının turabı oluruz. Rahmetli Başkanımız Vahap Yartaş derdi ki; -Biz Çankırılılar insanları kendimize aşık ederiz.- Belediye başkanımız da çalışmalarıyla insanlarımızı Çankırı’ya aşık ediyor” ifadeleri ile tamamladı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ