logo

İstanbul İçin Kar Vakti: Kar Yağışı Edirne’den Geliyor

İstanbul İçin Kar Vakti: Kar Yağışı Edirne’den Geliyor

Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışların yaşandığı İstanbul’da Trakya’dan gelen dalga ile başlayan sıcaklıkların düşmesi ile yağılar, karla karışı yağmur şeklini alacak.

Recep Kenan/itvhaber.com

Trakya’dan başlayarak yurda giriş yapacak olan kar yağışı beklenen ve bölgede 4 gün etkili olacağı ön görülen soğuk hava dalgası, bölgenin, güney ve doğusunun sağanak yağışlı, gece saatlerinden sonra Edirne’nin güney kesimlerinin karlakarışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

14 OCAK’TA TRAKYA, MARMARA ve İÇANADOLU KAR YAĞIŞLI

Marmara Bölgesinde halen etkisini gösteren sağanak yağışlı havanın 14 Ocak Perşembe günü batı kesimlerinden başlayarak kar ve karla karışık yağış ve soğuk havanın etkisine girmesi bekleniyor. 14 Ocak günü Trakya Marmara’nın önemli bir bölümü ve İç ve Doğu Anadolu’nun tamamında yakını kar yağışı etkili olacak.

Bu günü çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı bir hava ile geçirecek olan İstanbul’da sıcaklık beklenen °C, 7°C olarak tahmin ediliyor. İstanbul kar yağışı ile 14 Ocak Perşembe gününden itibaren özlenen kar ile buluşacak.

ÜLKE GENELİ HAVA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara’nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Erzurum, Muş, Bingöl çevreleri ve Edirne’nin güney kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Sağanak ve Gök gürültülü sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeyinin yüksekleri, Erzurum çevreleri ve Edirne’nin güney kesimlerinde yer yer karlakarışık yağmur ve kar olmak üzere İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Muğla’nın doğu ilçeleri, Giresun, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Doğu Anadolu’nun doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte, yer yer pus ve sis olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI:
Güney, İç ve batı kesimlerde hissedilir derecede azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR:
Güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli, zaman zaman kısa süreli fırtına (50-80 km/saat), yüksek kesimlerde kısa süreli kuvvetli fırtına(90-120 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ’DEN UYARILAR

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:
Güney Ege, İç Anadolu, Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyinde güney yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (50-80 km/sa, yüksek kesimlerde kısa süreli kuvvetli fırtına (90-120 km/sa) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmeleri, İç Anadolu’nun güneyinde toz fırtınası gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE FIRTINA UYARISI:
Yağışların İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Muğla’nın doğu ilçeleri, Giresun, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde güneyli kuvvetli rüzgarlarla birlikte yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, su baskını, çatı uçması, ağaç devrilmesi, soba zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur ve sağanak iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların bu sabah saatlerinde Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli çevreleri ile Muğla’nın doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, Güney Ege’de güneyli yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

itvhaber

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ