logo

İzciler 30 Ağustos Zaferini Anmak İçin Yürüdü

Türk milletini 30 Ağustos zaferine ulaştıran Büyük Taarruz yürüyüşünü ezberin ötesine geçerek deneyimlemek isteyen izciler, yıllar sonra aynı coşku ve heyecanı yaşadılar.

Afyonkarahisar’da düzenlenen zafer yürüyüşüne Ataşehir Belediyesi Ata İzci Grubu izcileri ve liderleri de katıldı.

Trakya İzciler Birliği federasyonunun düzenlediği Atatürk’ün Yolu Zafer Yürüyüşünde; İstanbul, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Antalya, Lüleburgaz, Sakarya, Samsun, İzmir ve Ankara’dan gelen izci dernekleri bir araya geldi.

Ataşehirli izciler ve izci liderleri 25 Ağustos sabah 07.00’de Ataşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği araçla yola çıktılar. Öğle saatlerinde Afyon’a ulaşılırken burada diğer illerden gelen izcilerle birlikte şehitlik gezilerine başlandı. İlk olarak Çiğili Şehitliği, sonrasında ise Büyük Taarruz Şehitliği ziyaret edildi. Ardından da izci ve izci liderleri Afyon’un Şuhut ilçesinde korteje katılarak izci marşı ve şarkıları eşliğinde Atatürk Evi’ni ziyaret ettiler.

96 yıl önce 26 Ağustos gece yarısı başlayan Büyük Taarruz Yürüyüşünü anmak ve hatırlamak için bando marşları eşliğinde Çakıröz köyünden yürüyüşe geçen izciler, sabah gün ağarırken bataryaların ilk ateşlendiği, Mehmetçiğin Mustafa Kemal önderliğinde taarruza kalktığı alana vardılar. İzciler, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Büyük Taarruz emrinin verildiği Kocatepe’de yıllar sonra aynı heyecanı paylaştılar.

Ataşehirli İzciler Eylül Ayını Bekliyor

Ataşehir Belediyesi ve Boğaziçi İzciler Derneği’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik izcilik çalışmaları Eylül ayında başlayacak.

Hafta sonları bazen doğanın içinde, bazen İçerenköy Neşet Ertaş Kültür Evi’nde düzenlenecek çalışmalarda öğrencilere; izciliğin ruhu ve felsefesi, insan ve hayvanlara saygı, çevre bilinci öğretilecek.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1180 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

İzciler 30 Ağustos Zaferini Anmak İçin Yürüdü” için 2 Yorum

  1. Ayfer Koç : diyor ki:

    İzci kardeşlerimizi gönülden tebrik ediyorum. Umarım Kocatepede büyük taarruzun başladığı yerden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve aziz şehitlerimizin vatanımız ve milletimiz bapımsızlık için başlatmış olduğu o ruhu hissedip, nice insanlara hissettirebilirler…

  2. Nihal Polat : diyor ki:

    İzcilerimizi ve liderlerini tebrik ediyorum.Böylesine önemli bir tarihi olayın yaşandığı çevreyi ve sonrasında şehitlerimizi ziyaret etmeleri kesinlikle takdire değer….
    Tekrar tebrikler ⚜️ genç izcilerimize⚜️