logo

JANDARMA, ROMA DÖNEMİ SİKKELERİ ELE GEÇİRDİ

2Büyükçekmece Celaliye’de binek araca ve Bahçelievler Çobançeşme Kuyumcukent’de bir dükkana Jandarma ekiplerince yapılan operasyonda Roma dönemine ait çok değerli tarihi eserler ele geçirildi.

Recep Kenan/itvhaber.com

İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca Büyükçekmece Celaliye Mahallesinde araca ve Bahçelievler Çobançeşme Mahallesinde bulunan Kuyumcukent’te bir dükkana yapılan operasyonla gümüş sikke, heykel, süs eşyasının arasında olduğu tarihi eser ve çok sayıda sahte ABD doları ele geçirildi.

Ele geçirilen paha biçilemez değerde olduğu düşünülen tarihi eserler tasnif edilirken Arkeoloji Müze Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Olaya karışan zanlılar ise gözaltına alınarak işlem yapılmak üzere adli makamlara teslim edildi.

3

Büyükçekmece ve Kuyumcukent’te tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyonla ilgili İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca şu açıklama yapıldı:
Büyükçekmece Celaliye Mahallesinde iki şahsın bir binek otomobilde yanlarında tarihi eser bulundurdukları, Bahçelievler Çobançeşme Mahallesinde bulunan Kuyumcukent’de bir dükkanda tarihi eser bulundurulduğu bilgisi alınmıştır.

Bunun üzerine Büyükçekmece ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınan arama kararına istinaden Büyükçekmece’de araç içerisinde, Kuyumcukent’de dükkânda İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince arama yapılmış, araç içerisinde yapılan aramada siyah deri bir çanta içerisinde (162) adet gümüş sikke, dükkânda yapılan aramada (2) adet heykel, (5) adet cam süs eşyası, (4) adet metal eşya, (5) adet metal çubuk, (2) adet halka şeklinde obje, (1) adet lamba şeklinde metal obje, (300) adet sahte olduğu değerlendirilen 100 Amerikan Doları, (18) adet 3.57 mm. magnum tabanca fişeği ile (6) adet 7.65 mm. tabanca fişeği ele geçirilmiş, her iki olayla ilgili olarak (3) şahıs gözaltına alınmıştır.

Ele geçirilen bütün malzeme bilirkişi raporunun düzenlenmesi maksadıyla Arkeoloji Müzesi Müdürlüğüne teslim edilmiş, burada yapılan incelemede; (1) Gümüş Sikkenin (Drahmi) Kapadokya Krallığına, (161) Gümüş Sikkenin (Yunan Drahmisi) Büyük İskender Dönemine ait toplu buluntu özelliği gösteren aynı serinin parçaları olduğu, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamında tasnif ve tescile tabi, müzelik değerde eserlerden olduğu anlaşılmıştır.

Söz konusu sikkelerle ilgili Ayasofya İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünce; Roma Dönemine ait tek kalıptan çıkan seri numaralı sikkeler oldukları, serinin bozulmadan günümüze kadar ulaşmasının ender görülen bir durum olduğu bu nedenle paha biçilemez nitelikte tarihi eser oldukları belirtilmiştir.

Ele geçen (1) taş heykelin Kybele olduğu, (5) cam şişe, (2) bronz kaşık, (1) bronz iğne, (2) bronz tıp aleti ve (2) cam bileziğin Roma dönemine, (1) bronz şişe ile (1) bronz kandilin ise Bizans dönemine ait olduğu tespit edilmiş ve Arkeoloji Müze Müdürlüğü tarafından koruma altına alınması sağlanmıştır.

G​​​​özaltına alınan (3) şahıs, haklarında “Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılığı” suçundan düzenlenen suç dosyası ile adli makamlara sevk edilmiştir. ​​

1

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1511 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

JANDARMA, ROMA DÖNEMİ SİKKELERİ ELE GEÇİRDİ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  JANDARMA, ROMA DÖNEMİ SİKKELERİ ELE GEÇİRDİ |
  İTV Haber:
  AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
  https://www.itvhaber.com/?p=82347
  #Büyükçekmece #Celaliye #BinekAraç #Kuyumcukent #Jandarma #TarihiEserKaçakçılık #GümüşSikke #Dolar #RomaDönemi #itvhaber #Heykel