logo

Kadıköy Belediyesi Kira Yardım Bürosu Açtı

Kadıköy Belediyesi Kira Yardım Bürosu Açtı

buro_kira_yardimi_donusumİstanbul’da Kentsel dönüşümde kira yardımı uygulaması kapsamında pilot uygulama olarak ilk ‘Kira Yardımı Bürosu’nu Kadıköy Belediyesi açtı. kira yardımı bürosu açıldı.

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli binaları yıkılan vatandaşa kira desteğinin ilçe belediyesi aracılığıyla verileceğinin açıklanmasından sonra İstanbul’da Kentsel dönüşümde kira yardımı uygulaması kapsamında ilk kira yardımı bürosunu Kadıköy Belediyesi açtı.

Kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul’da riskli binaları yıkılan vatandaşa kira desteği artık ilçe belediyesi aracılığıyla verilecek. Kentsel dönüşümde kira yardımı almaya hak kazananlar, ilçe belediyesine başvurarak işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Kentsel dönüşümde İstanbul’da riskli binaları yıkılan vatandaşa kira desteği artık ilçe belediyesi aracılığıyla verilecek. Kentsel dönüşümde kira yardımı almaya hak kazananlar, ilçe belediyesine başvurarak işlemlerini yapabilecekler. Böylece işlemlerin hızlı yürümesi sağlanacak.

Gerekli evraklarla ilçe belediyesine başvuran vatandaşın ödemesi hesabına yapılacak. Uygulamanın İstanbul’da pilot olacağı ifade ediliyor.

BAŞVURULAR ALINACAK

Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Mart ayı ortalarından itibaren Kira Yardım Bürosu’nun hak sahiplerinin başvurularını alarak kira yardımı sürecini başlatacağını söyledi. “Çok talep geleceği açık. Daha çok personel takviyesi yapmamız gerekecek. Duyulur duyulmaz yoğun bir başvuru başladı. Şu an elimizde bakanlıktan bize devredilmiş bulunan bin 650 dosya mevcut. Öncelikle bunların incelemesi yapılıyor. İşlemlere başlamak için tek eksiğimiz, çalışmaların bakanlıkça eşgüdümlü yürümesi için gerekli olan bir yazılım programı. Bu program bakanlıktan gelir gelmez başvurular alınmaya başlanacaktır” diyen Günalp, kira yardımından yararlanıp yararlanamayacakların tespitinin yapılacağını ifade etti.

Günalp, Kadıköy ilçesinin Bakanlıkça Riskli Alan ilan edilen Fikirtepe bölgesi ile ilgili tüm uygulamaların ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olduğunu da belirtti.

KİRA YARDIMI 18 AY YAPILACAK

Kira yardımı uygulamasıyla ilgili yapılan açıklamada; 6306 sayılı yasa kapsamında maliklere 18 ay boyunca sadece sahip oldukları ve ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için kira yardımının 735 TL yapılacağı, anlaşma ile tahliye ettikleri taşınmaz için kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 6306 sayılı kanun uygulama yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde defaten 1470 TL taşınma yardımı ödemesi yapılacağı belirtildi.

Hak sahiplerine ödeme yapılmak üzere öncelikle Kadıköy Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce Ziraat Bankası nezdinde Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı açılarak, hesap numarası Bakanlık’a bildirilecek.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Hak sahiplerinin başvurularını aylık periyotlar halinde Kadıköy Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletmesi üzerine Bakanlık tarafından Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı’na yapılan ödemeler Belediye’nin Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hak sahiplerinin ilgili hesaplarına aylık olarak aktarılacak.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da yaptığı açıklamada, belediyelere verilen yeni sorumlulukla ilgili çalışmalara başladıklarını söyledi. Bakanlık’ın personel sorunu nedeniyle taleplere cevap vermekte sorun yaşadığını belirten Nuhoğlu, ilçe belediyelerine verilen sorumluluğun artması gerektiğini ifade etti.

5 SORUDA KİRA YARDIMI

Kira yardımı uygulamasıyla ilgili yapılan açıklamada uygulamayla ilgili şu bilgiler verildi:

1- Kira yardımı ne kadar sürecek?

6306 sayılı yasa kapsamında maliklere 18 ay boyunca sadece sahip oldukları ve ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için kira yardımı 735 TL olarak ödenecek.

2- Taşınma parası ödenecek mi?

Anlaşma ile tahliye ettikleri taşınmaz için kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine de 6306 sayılı kanun uygulama yönetmeliğinde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde defaten 1470 TL taşınma yardımı ödemesi yapılacak.

3- Para nereye yatırılacak?

Hak sahiplerine ödeme yapılmak üzere öncelikle Kadıköy Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce Ziraat Bankası nezdinde Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı açılarak, hesap numarası Bakanlık’a bildirilecek. Hak sahiplerinin başvurularını aylık periyotlar halinde Kadıköy Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bildirmesi üzerine Bakanlık tarafından Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına yapılan ödemeler Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hak sahiplerinin ilgili hesaplarına aylık olarak aktarılacak.

4- Konuyla ilgili bilgiyi nereden alınabilir?

Konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar Kadıköy Belediyesi’nin web sayfası www.kadikoy.bel.tr ile 0216 542 50 00 numaralı santralden Kira Bürosu aranıp bilgi edinilebilecek.

5- Nereye başvurmak gerekiyor?

Kira yardımından yararlanma hakkına sahip olan vatandaşların Belediyenin Kira Yardım Bürosuna başvurması gerekiyor. Mart ayı ortalarından itibaren uygulamanın başlaması bekleniyor. İstenilen evrakların da Kira Bürosu’na elden teslim edilmesi gerekiyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ