logo

Kadıköy’de Dans Etmek İçin Toplanan Kadınlara Polis Müdahalesi

Kadıköy’de Dans Etmek İçin Toplanan Kadınlara Polis Müdahalesi

İstanbul Kadıköy meydanında, Şilili kadınların dünyaya yayılan danslı protestosu “Las Tesis” için Kadın Meclisleri çağrısıyla toplanan kadınlara polis müdahale etti.

Kadın Meclisleri, İstanbul ve Ankara’daki danslı gösteriler için çağrı yapmış ve bir prova videosu yayınlamıştı. Saat 15.00’te Kadıköy’de danslı gösteri için toplanan kadınlara polis müdahale etti.

Şili’de kadınların başlattığı ve tüm dünyaya yayılan Las Tesis hareketi Kadıköy’de toplanan kadınlar tarafından dans gösterisi ile Türkiye’de taşındı.

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle yapılan dans gösterisi, Şili’den sonra Fransa, İspanya ve Kolombiya’ya yayılmıştı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

İstanbul Valiliği, bugün kadınlar tarafından gerçekleştirilen Kadıköy’deki “Las Tesis” performansına ilişkin açıklama yaptı.

“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından ‘Şili ülkesindeki kadın hakları ve kadınlara yönelik şiddet konularına dikkat çekmek’ amacıyla bugün saat 15.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda bir etkinlik düzenlenmiştir” hatırlatması yapıldığı açıklama şu ifadelere yer verildi:

“Platform üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikte yapılan dans gösterileri sonrasında atılan sloganlarda “tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan” şeklinde ifadeler kullanan söz konusu gruba yaptıklarının suç olduğu, eylemi durdurmaları ve dağılmaları için makul süre tanınmıştır. Ancak; grubun dağılmamakta ısrar edip, konusu suç oluşturan sloganlara devam etmeleri üzerine, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kadın Grubu tarafından polis marifetiyle alan boşaltılmaya çalışılmıştır. Etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan (7) şahıs Cumhuriyet Savcılığı talimatları ile gözaltına alınmıştır.”

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ