logo

Kadın Fotoğrafçının Gözünden Kadın Futbol Antrenörü

İFSAK Proje Gruplarından Kadın Birimi “İş’te Kadın” sergisi ile “erkek işi” olarak tanımlanan işlerde cinsiyetlerini kaybetmeyip, erkekleşmeden çalışan kadınları fotoğrafladı.

Ezber bozan kadınların hikâyelerinin anlatıldığı 10 Mart’ta gerçekleşen sergi oldukça ilgi gördü.

Sergide kadın, ‘elinin hamuruyla’ erkek işine karışınca; bazen minibüs şoförü, bazen erkek berberi, bazen kasap, bazen seyis, bazen futbolcu, bazen saka (sucu), bazen araba kaportacısı, bazen uzun yol otobüs şoförü, bazen lostracı, bazen marangoz, bazen de futbol antrenörü olarak karşımıza çıkıyor.

Sergi katılımcılarından fotoğrafçı Banu Tutu Ataşehir Doğuş Spor Kulübü bünyesinde antrenör olarak görev yapan Zeynep Özcan’ın antrenmanlarını, küçük futbolcularla olan iletişimini, yeşil saha dışında işin mutfağındaki çalışmalarını fotoğrafladı.

Banu Tutu “Zeynep Hoca’nın sadece bir antrenör olarak görev yapmıyor, oradaki çocukların aynı zamanda iyi birer ‘insan’ olmaları için de çok ciddi bir emek harcıyor. Bunu sağlamak için çocuklarla birlikte velilerle de sürekli görüşüyor. Aslında her bir çocuğun büyümelerine şahitlik edip yaşamlarına dokunuyor. Çocuklara sporla birlikte bir öz-disiplin öğretiyor, bu da çocukların okuldaki derslerini oldukça olumlu yönde etkiliyor” dedi.

Ataşehir Doğuş Spor Kulübü Antrenörü Zeynep Özcan da yaptığı açıklamada İFSAK’ın ‘İşte KADIN’ projesinde Banu Tutu ile birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Kadınlar hayatın her alanında olmalı. Toplumların aydınlanması kadınların bütün iş kollarında olması ve liderlik yapmasıyla olur. Projede yer alan bütün katılımcılara ve emeklere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sergi katılımcıları ise şöyle: Bahar Adıgüzel, Banu Tutu, Burcu Dilek, Derya Aydınkaptan, Emine Hülya Onuş, Esin Koç, Esra Korur, Gül Sevil Erişi, Gülizar Aktaş, Hülya Üçpınar, Kumral Kepkep, Özden Öztürk, Sema Kahraman Vurucu, Sibel Öztürk, Zahide Ağırel.

Fotoğraflar: Banu Tutu

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1833 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ