logo

Kadir Topbaş ‘İçerenköy’ün İmarını Biz Çözeriz’

Kadir Topbaş ‘İçerenköy’ün İmarını Biz Çözeriz’

Atasehir_kadir Topbas_nimetullah topuAk Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Topbaş Ataşehir’de yaptığı konuşmada,  İçerenköy’ün imar sorununu kendilerinin çözeceğini söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

İmar konusu ile ilgili açılan pankarta dikkat çekerek İçerenköy ve Ataşehir’in imarı sorununa değinerek konuşmasına başlayan İstanbul Büyükşehir Başkanı ve yeni dönem Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Topbaş, “İmar Komisyonu Başkanımız Sefer Bey burada. Ataşehir Belediyesi, İmar Komisyonumuza gelerek sadece bir tek alan; Kayışdağı ile ilgili plan istedi. Bir tek mahalle ile ilgili istek. Kendisine; ‘Başkan bu yanlış, sonra anlatamazsınız, olmaz. Tamamını ele alalım’ dediğimde; ’Hayır. Burası önemli… Burayı istiyorum’ demiş ve binlik planları o şekilde yaptırılmış.” Sözleri ile Ataşehir’den Kayışdağı ile sınırlı imar talebi geldiğinin altını çizip; “Yapılaşma bittiği halde. Maalesef 1993 yılında İçerenköy planları, yapılmış ve hala var olan yapıları üzerinde yeşil alanlar gösterilerek insanlar mağdur edilmiş. Gelecekleri karartılmış” diye konuşarak; “Bir plancı olarak, bir mimar olarak söylüyorum; böyle bir düzenleme olmaz” diye konuştu.

“Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, İstanbul’un tüm ilçe belediyelerini, halkımıza hizmet vermek üzere; siyasi ayrım gözetmeksizin Genel sekreter ve yardımcılarını belediyelere gönderdim” diye konuşan Kadir Topbaş, “Tüm siyasi parti belediyelerine. Her birine… Derdi nedir? Ne istiyor?  Ne talep ediyor? Bizden ne bekliyorlar? Önümüze konulmayıp ta şimdi kalkıp seçim meydanlarında ’Büyükşehir yapmıyor diyenleri’ ben sizlere havale ediyorum.  Bizde yanlış söz ve yalan sadr olmaz. Bizim sözümüz yere düşmez. Ne söylersek yerine getiririz. Hz. Mevlana’nın güzel bir sözü var. Diyor ki; Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır. Milletimizin değerleri ile duyguları ile örtüşemeyenler, onları yok sayanlar bu gün yine yetki almak için kapı kapı dolaşacaklar.  Yunus Emre; ‘Eğri dalın gölgesi doğru olamaz’ demiş” dedi.

“İçereköy’ün sorunu plan sorunu ve maalesef yanlış plan sorunu” diyen ve planlardaki yanlışlara dikkat çeken Ak Parti İstanbul büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Topbaş; “Tapuları da olmasına rağmen yok sayılan, sadece bir boş arazi gibi kabul edilip plan yapıldığı için bu sorunlar var” diyerek İçerenköy’deki plan sorununa dikkat çekerek; “Bunu ancak biz çözeriz. Getirmediler ve istemediler. Bu kadar net söylüyorum. Ama şimdi hangi yüzle çıkıpta; ‘Büyükşehir yapmadı’ diyorlar anlamak mümkün değil. İmar komisyonu başkanım burada, yüzleşsinler. Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz. Bizim derdimiz var. Bu ülke, bu şehir hak ettiği yere gelmeli. Bu şehir müjdelenmiş, emanet bir şehir. Tesadüflere terk edilemez. Maceralara sürüklenemez. ‘Ne olursa olsun’ denilemez. Emanetin ne olduğunu bilenlerdeniz. Bu sorumluluğu taşımaktayız.

“İstanbul’u eski günlerine götüreceğiz” denildiğine işaret eden Kadir Topbaş, “İstanbul’un eski hali ne idi?” diye sorarak; “Çöp dağlar, Hidroforlu ilanı ile satılan daireler, su çıkmayan binalar, hava kirliliği had safhada. Gaz maskesi dağıtılan dönemleri hatırlayınız” dedi.

Ataşehir’in trafik sorununa dikkat çeken ve Ataşehir’in iki tane çıkış noktası olduğunu söyleyen Kadir Topbaş, “Biz yeni çıkışlar ilave edeceğiz. Ayrıca Ataşehir’e üç metro hattı geliyor. Siz buralara yerleşirken bu metro hatlarını hayal edebilir miydiniz?  Veya onlar düşünebilir miydi? Metro hatlarının bir tanesi; Ümraniye, Ataşehir, Göztepe 9 km hat. Diğeri; Kadıköy, Ataşehir, Sancaktepe Sultanbeyli 17 km hat. Bir diğeri de; Bostancı Ataşehir Dudullu hattı” diye konuşup metronun 1 km sinin (100 trilyon), 50 milyon doların üstünde olduğunu söyledi.

Topbaş, Borcu yüzünden kamu zararına uğratılan belediyelerin araştırılmasının istendiğini ve en çok kamu zararı olan belediyenin Şişli Belediyesi çıktığını ifade ettikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü; “Ataşehir’e gelen finans merkezi Ataşehir’i dünyanın finans merkezi yapacak. İnsanlarımıza iş ve aş sağlayacak. Spor salonları, kültür merkezleri insanlarımızın rahatlıkla ilişki kuracağı ve istifade edebileceği merkezler inşa edeceğiz. Başkanınıza bu yetkiyi verin bizi kol kola girdirin. Bir yerde 14 tane bina istimlak etmişiz, kavşak düzenleyelim diye… Mevcut Başkan hızlı davranmış, oraya bir havuz koymuş; “Ataşehir Belediyesi” yazmış. Çamaşırcı Deresi’nden Ümraniye’ye bir bağlantı yapacağız. Bu bölgede bir gösteri merkezi projemiz var. İSPARK İstanbul’da otopark işletiyor. Değnekçi dediğimiz insanları sıkıntıya düşüren olayları ortadan kaldırdı. Sizin için kurduğumuz, değerleri size ait olan bir şirket. Bir çoğu kapalı olmak üzerek 100 bin araçlık otopark planlarını pazartesiden itibaren çalışmaya başlayacak Belediye Meclisimizden geçireceğiz. Bu günkülerle birlikte otopark kapasitemiz 250 bin aracı geçecek. Ataşehir başta, raylı sistem ve toplu taşıma hatlarının olduğu yerlerde transfer merkezleri dediğimiz alanların çalışmalarını başlattık. Seçimi de beklemeyeceğiz. Yapabileceğimizi söyledik, söylediğimizin arkasında durduk. Hamdolsun ne söylediysek yerine getirdik. Sayın Başkanımla bizleri buluşturun ki siyaset yapmadan hizmet yapalım”

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Kadir Topbaş ‘İçerenköy’ün İmarını Biz Çözeriz’” için 1 yorum

  1. zenep : diyor ki:

    ya insanların gözünün içine baka baka yalan söylemek bu olsa gerek. yıl 2017 hala çözeceksiniz. Sanki ibb nin başında yıllardır amcam oturuyo da o çözmüyor. Yine de kazanamadınız.Bundan sonrada ataşehiri kazanmayacaksınız