logo

Kamal Kılıçdaroğlu: ‘Koalisyon Değil, Seçim Hükümeti’

Kamal Kılıçdaroğlu: ‘Koalisyon Değil, Seçim Hükümeti’

kilicdaroglu-koalisyon-secim-hukumetiAhmet Davutoğlu görüşmesi sonrası açıklama yapan Kemal Kılıcdaroğlu, Ak Parti’den kendilerine koalisyon önerisi gelmediğini, seçim hükümeti önerisi geldiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümet kurma süreci kapsamında, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin, “Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmiş değildir, bir seçim hükümeti önerisi gelmiştir” dedi.

Genel Merkez’de Basın Toplantısı

Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu ile Ankara Palas Devlet Konukevi’nde yaptığı görüşmenin ardından CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Bugünün Türk demokrasi tarihi açısından önemli bir gün olduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tabloyu herkesin bildiğini söyledi.

“Türkiye Nasıl Huzura Kavuşacak?”ı Değerlendirdik

Milli iradenin hiçbir partiye tek başına iktidar yetkisi vermediğini ve geriye bir tek koalisyon seçeneği kaldığını aktaran Kılıçdaroğlu, sorumluluklarının gereği olarak 7 Haziran’dan hemen sonra, 15 Haziran 2015’te Parti Meclisi’ni (PM) topladıklarını ve “Türkiye’de nasıl bir koalisyon olmalı? Ateş çemberinden çıkan bir Türkiye nasıl huzura kavuşacak?” konularını değerlendirdiklerini anlattı.

14 Maddelik İlke

Kemal Kılıçdaroğlu, 14 madde halinde ilkelerini belirlediklerini anımsatırken, “hukukun üstünlüğü, yeni bir anayasa, emekliye ikramiye, asgari ücret, Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırları içerisine çekilmesi” gibi maddeleri özetledi.

Bunların evrensel ilkeler olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, bugüne kadar “şu ilke yanlıştır” diye kendilerine yöneltilen hiçbir soru da olmadığını ifade etti.

Entelektüel Derinliği Olan Görüşme

Teamüllerin de gereği olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiğini ve bunun üzerine Davutoğlu’nun 13 Temmuz’da CHP’yi ziyarete geldiğini hatırlatan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu görüşmenin oldukça güzel, entelektüel derinliği de olan bir görüşme olduğunu kaydetti.

Yüksek Profilli Hükümetin Kurulması Gerekli

O görüşmede kendisinin Davutoğlu’na, ilk olarak Türkiye’nin gerçekten sorunlarını aşabilecek bir hükümet kurmak istiyorsa, yüksek profilli bir hükümetin kurulması gerekliliğini aktardığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Yani parlamentoda yeterli ağırlığı olan, reform yapabilecek, gerekirse de anayasayı değiştirebilecek bir parlamenter ağırlığının olması lazım. Yüksek profilli bir hükümet. İki; Türkiye ekonomik açıdan, dış politika açısından, sosyal açıdan ciddi sorunlarla karşı karşıya ve Türkiye bu sorunları aşmak zorunda. O nedenle kurulacak hükümetin, 4 yıllık bir hükümet olması lazım. Üç; bize göre çok önemli olduğunu Sayın Davutoğlu’na ifade ettim, kurulacak koalisyonun ortaklarının samimi ve dürüst olması lazım. Yani, kapalı kapılar ardında farklı söylemler, farklı arayışlara girmemeleri lazım. Sayın Davutoğlu bunun üzerine, ‘o zaman biz koalisyon görüşmelerine başlayabiliriz.’ ‘Hay, hay’ dedik. Çünkü biz, açıkça söylüyorum; bizim için önemli olan CHP değil, bizim için önemli olan Türkiye. Her seferinde söyledik, ‘biz Türkiye’nin çıkarları için, bu ülkenin insanlarının herhangi bir sorunla karşılaşmaması için elimizi taşın altına koymaya hazırız’ dedik. Bunun için gerekirse ‘oy kaybetmeye de hazırız’ dedik. Bu kadar açık, net düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaştık.”

Görüşmelerin Uzamasının Beni Ve Partimizi Rahatsız Etti

Kılıçdaroğlu, “Sayın Davutoğlu’na görüşmelerin bu kadar uzamasının beni ve partimizi rahatsız ettiğini ifade ettim. Eğer müzakerelere geçilecekse, bir an önce geçilmeli. ‘Bu kadar uzun sürmesi bizi ve tabanımızı rahatsız ediyor’ diye ifademi de dile getirdim” diye konuştu.

“Seçim Hükümeti” ve “Azınlık Hükümeti”

Başbakan Davutoğlu’nun kendilerine iki öneri getirdiğini vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, bunların “kısa süreli bir seçim hükümeti” ve “Biz bir azınlık hükümeti kurarsak bizi dışarıdan destekler misiniz?” şeklinde olduğunu bildirdi.

Kendisine, önerilerini partisinin yetkili organlarına götüreceğini belirttiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, CHP MYK’da iki öneriyi de görüştüklerini anlattı.

“MYK’mız Karar Aldı”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “MYK’mız bir karar aldı. İlk başta Sayın Davutoğlu’na söylediğimiz kararı yine tekrarladık. ‘Türkiye’nin çok ciddi sorunları var, bu sorunları aşması gerekiyor, yüksek profilli bir hükümetin olması gerekiyor, en az dört yıl bu koalisyonun görev yapması gerekiyor ve koalisyon ortaklarının samimi olarak birbirleriyle kenetlenmesi gerekiyor.’ Bu görüşümüzü kamuoyuyla da paylaştık” şeklinde konuştu.

KAYNAK: NTV

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ