logo

Kentsel Dönüşümde Yeni Bir Fikirtepe Yaratılıyor


Recep Kenan
recepkenan@hotmail.com

İstanbul Ataşehir’de “6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası” kapsamında proje çalışmasına katılan Yenisahra’daki maliklerinin elektrik ve suyu kesiliyor, evlerinin boşaltılması isteniyor.

Recep Kenan/itvhaber.com

Dönemin hükümeti tarafından deprem riskli binaların dönüşümünü yaparak, vatandaşların güvenli binalarda yaşamalarını hedefleyen 6306 sayılı yasa kapsamında proje çalışmasına katılan Yenisahra’daki maliklerinin evlerinin boşaltılması isteniyor.

Proje sahibi firma DKY tarafından imar planı olmayan mahallede o dönem uygulanan özel plan alınacağı, bunun için de karot çalışması yapılması gerektiği öne sürülerek yapılan çalışma bölgedeki Kentsel Dönüşüm girişimini, deprem korkusu yaşayan mahalle sakinlerinde kabusa dönüştürdü.

İstanbul Valiliği tarafından, İlçe Kaymakamlığı ve ilçe Belediyesinden binaların boşaltılması talimatı alındığı, o nedenle uygulamanın yapıldığı iddia ediliyor.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Doğalgaz, elektrik ve suyu kesilen binalarda depremde ölmeyi bile göze alarak yaşamaya çalışan insanlar sokağa atılacak. Ekonomik yapısı belli olan, işçi yada emekli ağırlıklı, gidecek yeri olmayan insanlar; pandeminin ve buna bağlı zorlaşan ekonomik koşullarıyla evsiz kalarak yaşamla mücadele etmek zorunda kalacak.

Bölgede doğalgaz, elektrik ve suyu kesilen binalar metruk hale gelerek zaten tehlikenin kenarında olan bölge, bağımlıların mekanı haline gelecek. Mahalle sakinleri, bağımlılar ve suça eğimlilerin barındığı tehlike ile yüz yüze kalacak.

Bu yaşananlar, vatandaşların “Kentsel Dönüşüm” felsefesine hiç düşünülmeyecek boyutta zarar verecek. İnsanlar depremden ölmeyi göze alarak, dönüşüm çalışmalarına katılmaktan imtina edecek.

NE YAPILMALI?

Samimi olan, dönüşümün önünü açarak riskli yapı stokunun güvenli yapılara dönüşmesini isteyen merkezi idare, kamuya ait boş arazide arsa üreterek konut üretmek yerine / yada bununla birlikte, bu tür risk içeren bölgelerin dönüşümünü desteklemelidir.

Pandemi koşulları ile ekonomik yapısı daha da zorlaşan inşaat firmalarının, devlet gözetiminde çalışmalar yaparak çözüm üretilmeli. Pandemi ve ekonomide normalleşme ve bağlı olarak finans sorununun çözümü için beklenen koşulların oluşturulması hızlandırılmalı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yenisahra ve Barbaros’ta Boşaltma ve Yıkımlar Devam Ediyor

  13 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Hükümet’in 6306 sayılı yasa ile başlattığı “Kentsel Dönüşüm” kapsamında Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde karot alınan riskli binaların boşaltma ve yıkımları sürüyor. Recep Kenan/itvhaber.com Ülke genelinde merkezi hükümet tarafından 6306 sayılı yasası ile başlatılan “Kentsel Dönüşüm” çalışmaları kapsamında Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde karot çalışması yapılarak riskli bina raporu alınan yapıların Bakanlık (ÇŞB) talimatı ile Ataşehir Belediyesi tarafından yürütülen boşaltma ve yıkım çalışmaları sürüyor. Bölge genelinde depr...
 • SUNA KIRAÇ’IN ARDINDAN…

  11 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Kısaca ALS diye anılan bir hastalığa yakalanıp da “Ömrümden Uzun İdeallerim Var” adlı bir kitap yayımlamasaydı, benim gibi birçok kimse Suna Kıraç adını bilecek ama onu yakından tanıma fırsatını bulamayacaktı. 40 yılı aşan bir süreden beri çok ilgi duyduğum bir hastalığın, çok yetenekli ve birikimli bir hastanın ağzından hikâyesini içeren bu kitabın benim için elbette büyük bir çekiciliği olacaktı ve öyle oldu. İki gün önce aramızdan ayrılan Suna Kıraç’ın kitabını büyük bir ilgi ile okumuş ve yakın zamanda gerçekleş...
 • 75. ŞEHİR ARDAHAN

  05 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Son zamanlarda en çok sıkıntı duyduğumuz konulardan birisidir Ardahan’ın ülke çapında tanınmamış olması. Ya da buna iyi tanıtılamamış olması da diyebiliriz. Oysaki büyük kentlerde yaşayan insanlarının en çok önemsedikleri bir konudur tanıtım. Evet, neredeyse Pandemi sürecine girmeden önce özellikle İstanbul’da hemen her yıl bir Ardahan tanıtım günleri yapılır, hatta hemen her dernek marifetiyle özel geceler düzenlenirdi. Pandemi sürecinin olumsuz etkilerinden kurtulabilmek için her ne kadar askıya alınmış olsa da umuyorum ki yakın bir süreçte ...
 • Kimler Faşist?

  04 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Eski CHP milletvekili Fikri Sağlar’ın bir anda “türbanlı yargıç” konusunu gündeme taşıması ilginç... Bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan için bulunmaz bir fırsat yarattı. Ancak bu konu “türbanı” aşan bir olaydır. Fikri Sağlar bir kuşkuyu dile getirmiş. Sağlar, başörtüsüne karşı çıkmıyor. Başörtülü bir hâkimin Medeni Kanun’a göre mi yoksa dini inançlarına göre mi karar vereceğini sorguluyor. Bir hâkim bu ikilemi açıkça televizyonda anlatmış ve “Ben inanç sahibi bir Müslümanım ve sık sık Medeni Kanun’u mu, yoksa kutsal inançlarımı mı kul...