logo

Keziban Üreyil, ‘Kadın Eli Değen Barbaros’ta Başka Dünya Mümkün’

Keziban Üreyil, ‘Kadın Eli Değen Barbaros’ta Başka Dünya Mümkün’

Kurumlar, site yöneticileri ve STK’lar ile iş birliği içinde sosyal çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Barbaros  Muhtarı Keziban Üreyil, ilk 6 aylık sürecin son derece olumlu geçtiğini söyledi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Kadın eli değen Barbaros Mahallesinde başka bir dünya kurmanın mümkün olduğuna işaret eden  Keziban Üreyil, “Uzun yıllar devam eden muhtarlık anlayışının dışında bir muhtarlık getirdim. Kadın eli değen Barbaros Mahallesi’nde bir başka dünya mümkün.” dedi.

31 Mart Yerel Seçimlerinde Ataşehir’in Barbaros Mahallesi muhtarlığına seçilen Keziban Üreyil Recep Kenan aracılığı ile www.itvhaber.com okurlarına görevdeki ilk 6 aylık süreyi değerlendirerek; “6 aylık süreç benim için son derece olumlu geçti. Ve bu süreç içinde arkadaşlarımı tanıdım. 16 mahallenin muhtarlarıyla sürekli bir iletişim içindeyiz. Hizmete yönelik doğru ilişkiler kurduk. Sorunlarımız paylaşarak tek dille konuşmaya çalışıyoruz. O anlamda yeniler, eskiler olmaksızın kaynaştık, daha da güzel günler olacak.  Her şey çok güzel olacak.” Dedi.

DOĞRU DÜZENLEME VE DEĞİŞİKLİKLERİN YAPILMASINA GAYRET EDECEĞİZ

Barbaros Mahallesi Muhtarı Keziban Üreyil www.itvhaber.com okurlarına ilk 6 aylık süredeki çalışmalarını , “Bu 6 aylık süreç içinde iki ayrı komisyon kurdum.  Bunlardan biri İmar diğeri ise Kadın ve Kadın Dayanışma Komisyonudur. Belediyedeki toplantılara katılmadan önce İmar Komisyonumuzla irdeleyip ondan sonra katılacağım. Kendi başıma hareket etmem gibi bir düşüncem olamaz. Çünkü kurduğumuz İmar Komisyonunda sorumluluk alan ve bu işi bilen arkadaşlarımız var. Ayrıca çok sorunlu arkadaşlarımız var. Yerlerini müteahhitlere vermişler,  karotlar alınmış, yıkım kararları çıkmış sonuçta bu insanlarla iletişim halindeyim. Komisyonda yer alıyorum. Biz burada örgütlü bir şekilde çalışmalarımızı yürüterek Ataşehir Belediyesinin yapmış olduğu doğru düzenleme ve değişikliklerin yapılmasına gayret edeceğiz.”  Şeklinde aktardı.

İHTİYAÇ FAZLASI HER ŞEYİ DEĞERLENDİRMEK İSTİYORUZ

Kurumlar, site yöneticileri ve STK’lar ile iş birliği içinde sosyal çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Keziban Üreyil, “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile çalışmalarımız var. Kızılay ve Site yöneticileriyle irtibat halindeyiz. İhtiyaç fazlası her şeyi değerlendirmek için doğru yerlere ulaşması için muhtarlarımıza getirmeleri yönünde isteklerimiz oldu. Gelen yardımları gerçek ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyoruz.” Dedi.

GÜVENDİKLERİ İÇİN BARBAROS HALKINA TEŞEKKÜR EDERİM

4 muhtar adayı arasında tek kadın aday olarak katıldığı 31 Mart Yerel Seçiminde Ataşehir Barbaros Mahallesi muhtarlığına seçildiğini kaydeden muhtar Keziban Üreyil, “31 Mart seçimlerinde mahallemde 3’ü erkek, biri kadın olmak üzere 4 muhtar adayı vardı. Bu seçimde en çok stratejik çalışan kişi olarak ben kazandım. Bu anlamda bana güvendikleri ve seçilme şansı verdikleri için tüm Barbaros halkına teşekkür ederim.” İfadeleri ile Barbaros Mahallesi seçmenine teşekkür etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HALKIN YARARINA YÖNLENDİRİLECEĞİNİ DÜŞÜNEREK ADAY OLDUM

Muhtar olarak görev yaptığı Barbaros mahallesinin iki ayrı kesimden oluştuğunu vurgulayarak mahalle ile ilgili değerlendirmesine başlayan Barbaros Mahallesi Muhtarı  Keziban Üreyil, “Ben neden muhtar oldum? Sorusunun yanıtını da verdiği açıklamalarında; “İTÜ İşletme Fakültesi mezunuyum. Uzun yıllar kentsel dönüşüm firmalarında çalıştım. Bu süreçte Barbaros Mahallesinde ki firmalarda çalışmam nedeniyle bu mahallenin Barbaros Mahallesinin bir imar gerçeği olduğunu altını çizerek söylüyordum.  Bu sürecin firma bazında değil de muhtarlık bazında çok daha iyi idare edilebilineceğini, içinde olunabileceğini, takipçisi olunabileceği, halkın yararına yönlendirileceğini düşünerek adaylığımı koydum.” Diye konuştu.

BARBAROS’A KADIN ELİ DEĞECEK VE BİR BAŞKA DÜNYA MÜMKÜN

Kadın eli değen Barbaros Mahallesinde başka bir dünya kurmanın mümkün olduğuna işaret eden  Keziban Üreyil, açıklamasında; “Benim muhtarlıkta ki temel gayem, imarı doğru okumak ve halka doğru yansıtmaktı.  Bu temelde göreve başladığımda elbette uzun yıllar devam eden muhtarlık anlayışının dışında bir muhtarlık getirdim. Dedim ki, Barbaros’a kadın eli değecek ve bir başka dünya mümkündür diyerek o anlayışı altı ay içinde sergiledim.” İfadelerine yer verdi.

GÖNÜLLÜ YARDIM EDENLERLE KOLİLERİ EVLERİNE GÖTÜRDÜK

Göreve gelince Ramazan ayında geçmişten devam eden koli dağıtım kültürünü değiştirdiğini ifade eden Üreyil, Muhtar olunca ihtiyaç sahiplerinin belirlendiği liste oluşturduğunu kaydederek; “Ben bunu tahmin ederek seçim çalışmalarımda her şeyden önce bana oy veren her kim olursa olsun mahallede ihtiyacı olan insanları da düşünmesi gerekir diyerek propagandamı yapıyordum.  Okul Aile Birliklerinin, site yöneticilerinin bulunduğu ortamlarda konuşuyordum. Akademik çevrelerden birçok tanıdığım bilim insanlarıyla da konuşarak değerlendirmeler yapıyordum.  Ramazan ayı gelip çattığında hiç abartmıyorum bu çalışmamızın sonucu olarak okullarda, üniversitelerden koliler yağdı.  Kurumlardan hiç yardım almadım ama öğrenciler bizi çok sevdi. Koli almaya gelen yaşlılara öğrenciler gönüllü yardım ederek onların kolilerini evlerine kadar götürerek gözlerimizi yaşarttılar. 600 kişilik bir ihtiyaç listesini oluşturmuştum. 380 aileye koli geri kalan 20 aileye de farklı bir şekilde dokunduk.” Dedi.

BOŞ BİR MUHTARLIKTA GÖREVE BAŞLADIM

Muhtarlığı boş teslim aldığını iddia eden Keziban Üreyil, “Mazbatamı alarak göreve başladığımda boş bir muhtarlık, oturacak bir tabure dahi yoktu.  Parkeler kötü bir vaziyetteydi birde parasını istediler. Hiçbir şey yoktu.  Yani bir takım sıkıntılar oldu ama biz bunları aştık. Ben bunların peşinde değilim hizmet için geldim.  Yeri geldi cebimizden, yeri geldi insanlar yardımcı oldular. Altı aylık görev sürem içinde insanlar beni tanıdıkça her şeyden önce muhtarlığımızın fiziki olarak yeniden yapılmasına destek oldular. Kimisi dolap getirdi, kimisi parke, kimisi e elektrik malzemelerini kimisi ikinci el eşya getirerek burayı kullanılır hale elbirliğiyle getirdiler. Burada özellikle Ataşehir Belediyesine çok teşekkür ederim çünkü her şeyden önce bir tek taburem, masam yokken sistemi çalışır hale getirdiler. Altı ayda olsa en azından şu masanın etrafında hep beraber oturup çalışmalarımızı yürütebiliyoruz.” İfadelerini kaydetti.

Temel hedefinin gerçek ihtiyaç sahibi insanların tespitiyle yardımların doğru yere gitmesini sağlamak olduğunu kaydeden Muhtar Üreyil, sokaktaki altyapı eksikliğin de dikkat çekerek;  “Battal Başkanımız -İmar Planı beklentisi olduğu için hizmet vermekte eksik kaldık. O bir ihtiyaçtı ama imar sorunu bugün, yarın çözülecek diye yapamadık. Yenisahra ve Barbaros Mahallelerine karşı bir özrümüz var- demişti.  Bu özrün daha geniş olmaması, daha uzamaması için sürekli belediyedeki imar ile ilgili konuları takip ettim.” Dedi.

İMAR KOMİSYONUNDA YER ALDIM AMACIMA ULAŞMANIN RAHATLIĞI İÇİNDEYİM

Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin makamında kabul ederek imar ile ilgili kendisini bilgilendirdiğini kaydeden Barbaros Mahallesi Muhtarı Keziban Üreyil, Belediye İmar Komisyonunda bir muhtar olarak yer almasına izin verildiğini söyleyerek; “Zaten muhtar olarak komisyonların doğal üyesiyiz ama burada sorun çıkmadan o toplantıya katılma izni aldım ve çok yakında bu imar konusuna vakıf olacağım. Mahalle halkına da doğru bilgilendirmeler yapacağım. Bu anlamda amacıma ulaşmanın rahatlığı içindeyim. Çünkü istemekle bir yere varmış olunur. Sonuç itibariyle bunun başkan tarafından onaylanması beni çok mutlu etti.” Şeklinde konuştu.

KURUMLARLA UYUM İÇİNDE ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRDÜRÜYORUZ

İstanbul ve Ataşehir’deki kurumlarla uyum içinde çalışmalarını sürdürdüğünün altını çizen Üreyil, bu kapsamda görüşlerini; “Şu anda İSKİ ve Büyükşehir’le çalışıyoruz. Ataşehir Belediyesi olsun, Kaymakamlığımız, Emniyetle son derecede uyumlu çalışıyoruz. Kurumsal Whatsapp gurupları kuruldu. Sorunlar bu kanallar vasıtasıyla paylaşılıyor.  Mahallemde sorununu kapılar arkasında söyleyen insanlar değil konuşan insanlar oldular. Bir kadın muhtar olarak insanlara verdiğim bir güven olduğunu düşünüyorum. Benim her günüm dolu dolu geçiyor. Sıkıntıları ilgili kurumlara bildirerek, giderildiğini gördüklerinde çok mutlu oluyorlar. Bugüne kadar ben şunu söyledim olmadı diyenlerin olacağını sanmıyorum.” İfadeleri ile aktardı.

MAHALLE MECLİSİ OLUŞTURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLIYORUZ

Muhtar Üreyil açıklamalarını şöyle tamamladı: “Ramazan ayında 600 kadının durumlarına baktığımızda içler acısı olduğunu gördüm. Her yapıdan acısını dile getirmeye gelmişti. Bunların kayıtlarını tuttum. Yardım yapılırken gerçekten bu insanların mağdur olup olmadıklarını inceledim. Ve %99’nun mahalle insanı olduğunu gördüm. Bu durumu yalnız başıma götüremeyeceğimi ve mahalle meclisleriyle de ilgim vardı. Mahalle Meclisi oluşturma çalışmalarına başlıyoruz.  Belli araştırmalar sonucunda duyduğum heyecandan ötürü bir çalışma başlatmaya karar verdim. Bu işi tek başıma yürütemeyeceğimi gördüm. Muhtarlığa evrak için gelenlerle bu duygularımı paylaştım. Bir baktım avukatı, akademisyeni, emeklisi ve ev kadını geldi seninle biz yol almaya hazırız dediler ve 11 kişi olduk. Şu anda ciddi boşanma tehlikeleri yaşıyorlar ve bu uyuşturucu nedeniyle yuvası yıkılan daha farklı sıkıntılar yaşayan kadınlarımız var. Bunların sorunlarını komisyonumuzda görüşerek ilgili üyelerimizden hangisinin ilgili alanına giriyorsa o arkadaşımız yardımcı oluyor.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ