logo

Kilo Verdiren Besin ‘Yoğurt’

Yoğurdun; eski zamanlarda memeli hayvanların evcilleştirilmesiyle insanların süte ulaşması sonucunda süte muhtemelen doğal koşullarda fermantasyon bakterisinin bulaşmasıyla ortaya çıktığı düşünülür .Cengiz Han döneminde bir köye giden askerin, köylülerden matarasına su konmasını istemesi ve mataraya su yerine akışkan yoğurt konulmasıyla Cengiz Han’nın ordusunun beslenme listesine yoğurdu da ilave etmesi , Kanuni Sultan Süleyman’dan hastalığı için yardım isteyen Fransa Kralı 1. François ‘de yoğurtla tedavi edilmesi gibi yoğurdun beslenmedeki ve sağlıktaki önemini vurgulayan bir çok efsane ,hikaye, olay ve bulgular bulunmaktadır.

Sütün mayalanmasıyla oluşan, beyaz renkli, koyu kıvamlı fermente süt ürünü olan yoğurt ; protein,kalsiyum, fosfor, iyot, flor mineralleri, B2, B12 vitaminleri yönünden zengin bir üründür.yogurt-2

Kalsiyum içeriğinden dolayı bölgesel yağları azaltmaya yardımcı olabilen yoğurt,şişkinlikleri de azaltarak mide rahatsızlıklarını önler. Kaliteli ve sindirimi kolay protein içerir, kasları desteklerken öğün aralarında açlık duygusunu önleyerek vücuttaki şeker dengesizliklerinin önüne geçer. Kolesterol düzeyinin düşmesine de yardımcı olan yoğurt içeriğinde bulunan probiyotik ve prebiyotik özelliğiyle de bağırsaktaki zararlı bakterilerin üremesini engeller , kolon kanseri başta olmak üzere kanserden koruyucu etki gösterir, ve ağırlık artmasını önlediğine dair çalışmalar da bulunmaktadır.

1 porsiyon yağlı yoğurt 124 kalori olarak hesaplanırken yağsız tüketimde 76 kaloriye düşer ve protein, kalsiyum oranı atar. Bu nedenler diyet programlarında yağsız yoğurt tüketimi önerilmektedir. Taze meyveler, tarçın ,zencefil gibi ürünlerle tatlandırarak ya da yağsız yoğurtla hazırlanmış meyveli smoothieler şeklinde tüketebileceğiniz yoğurt günde 2 defa sofranızda yer almalıdır.

Sağlıklı Günler…

Kadiköy Çağıner Hastanesi
Diyetisyen Mehtap ÇERKEZ

Etiketler: » » » »
Share
1095 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ