logo

Kızı Özlem Özdemir’in kaleminden: Prof.Dr. Coşkun Özdemir


Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com

Özlem Özdemir :

”Yaşadığımız bu zor zamanlarda, çok insan bir babaya sahip olduğum için ne kadar şanslı olduğumu anladım. Çocukluğunuzda size normal görünen şey yetişkin olduğunuzda büyük bir nimet gibi görünür!” diyor.

Babamdan önemli dersler!
Yıllar öncesinden dersler bugün benim için çok şey ifade ediyor!

Dünyanın En iyi Babalarına!

Babamın kızı olduğum için hep şanslı hissettim. Babam şimdi 91 yaşında. Dünya görüşü, enerji seviyesi, ülkesi ve hastaları için ölümsüz tutkusu ve insanlığı ile her zaman olağanüstü bir insan.


Şu günlerde yaşanan bir sürü insanlık krizini izlerken, hepimizin sahip olduğu birçok ön yargıyı fark ettiğimiz zamanlardan geçerken, onun değerleriyle büyümenin ne kadar önemli olduğunu daha çok fark ediyorum. 


İnsanların eşit olduğu bizim evde mutlak bir gerçekti. Tanıştığımız insanların dinini veya kökenini asla sorgulamazdık. Evimizde başkalarını yargılayan konuşmalar yapılmazdı. Belki tek yargılanan şey insanların kendilerini eğitmemesiydi. En çok okumayan, paylaşmayan, öğrenmeyene şaşırırdı babam.  Bazı insanların ne kadar zorluk çektiği çok konuşulur ve bundan endişe duyulurdu. Evimizin bolca empati vardı. Her zaman başkalarının hayatlarını anlamak gibi bir niyet vardı.

Babamdan büyürken çok şanslı olduğumuzu ve bu şansı başkalarını desteklemek ve hayatlarını güzelleştirmek için kullanmamız gerektiğini öğrendim.

Büyükannemi ziyaret etmeden önce, her hafta sonu, babamın bir hastasının evine ziyaretlerimizi asla unutmam, çünkü o kadın kas hastalığı nedeniyle evden çıkamıyordu. Ben ancak yetişkin olunca babamın yaptığının ne kadar istisnai olduğunu anladım. Hastalarının tedavisi olmayan hastalıkları varsa, en azından onlara manevi destek olmak, yasam kalitelerini arttırmak önemliydi. Babamın kurucusu olduğu Kas Hastalıkları Derneğinin amacı da bu zaten. 

Babamın tekerlekli sandalyelerindeki hastaları ile dans ettiğini görmek benim için normaldi. Babamın, bütçe olmadığı zamanlarda çalıştığı hastanede ihtiyaç duyulan ampulleri, kitapları veya aletleri cebinden ödemesi de.

Babamın ülkesini ne kadar sevdiğini görerek büyüdüm. Kendi vatandaşlarını yetiştirmek, onlara gerçekleri anlatmak, aydınlığa ve bilime inanmalarını sağlamak da günlük çabalarındandı. Halen de öyle.
Harvard’da dünyaca ünlü bir doktor olma fırsatını yakalamış olmasına rağmen, halkı ve ülkesi için bir fark yaratmak uğruna ülkesine geri dönen bir insandı o..Büyürken ABD’de geçirdiği yıllarında öğrendiklerini hastalarının ve vatandaşlarının yararına uyguladığını görmek de normaldi benim için. 

Hepimizin ırkçılıkla, eşitsizliklerle yüzleştiği bu günlerde onu çok düşündüm. Beni ve erkek kardeşimi iyi insanlar olmak, geçmişlerinden bağımsız olarak insanlara saygı duymak, kimseyi ayırt etmemek gibi değerlerle yetiştirdi.

Sadece bazı şeyler için üzülüp konuşmak yerine değişiklikleri yapabilmek için hareket halinde olmanın çok daha önemli olduğunu iyice kavradığımız günlerde bu konuda da hep iyi bir örnek olduğunu düşündüm. Konuşmak kolay ve ucuz hepimiz için ama gerçek değişiklikleri yapmak için hareket etmek bambaşka. 

O bugün hala böyle bir insan. Halkını eğitmek için mümkün olduğunca çok insanla tanışmak istediğinden, annemin bu Covid-19 zamanında onu içeride tutması çok zor oldu. Binlerce konuşma yapmış ve çok sayıda kitap yazmış olmasına rağmen, evde vakit kaybetmek yerine bir kişiyi daha aydınlatmak onun misyonu çünkü.  

O dünyanın daha iyiye gitmesi için nihai bir savaşçı.  Ben ise çocukluğumdan beri bana “normal” gelen şeylerin şimdi süper bir ayrıcalık olduğunu anlayan kızı.

 Babalar günü şerefine hem onu hem de tüm süper babaları kutluyorum.  Böyle insanlara her gün mutlu Babalar Günü olsun!

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ARTIK SOYULMAK İSTEMİYORUZ!

  13 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Ülkemizde ve küresel ölçekte zorlu günlerden geçtiğimiz şu zamanda birçok olay ve durumla karşı karşıya kalıyoruz. Bunlardan en önemlisi ekonomik durumdur. Aslında öz kaynaklar bakımından çok büyük bir potansiyele sahip olan ülkemiz ne yazık ki bilindiği üzere neredeyse büyük bir çoğunlukla dışa bağımlı hale gelmiştir.  -Tarım ülkesiyiz diyoruz, milyarlarca dolarlık tarım ürünleri ithalatı yapıyoruz. -Sağlıkta öncü ülkelerden olduğumuzu söylüyoruz. Sağlık ürünleri, ilaç, aşı ve medikal kalemlerde dışarıya milyarlarca dolarlık ithal...
 • Altın pencereli ev…

  05 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Nerede ise dört aydır Mordoğan’da yazlıktayız. Evet pandemi süreci hepimiz için sıkıntılı. Ancak ben elimdeki verilerimle onu fazla bunalmadan, sıkılmadan atlatmaya çalışıyorum. Bunun için bu güne kadar ne mi yaptım? Bol bol kitap okudum. Pek kalabalık olmayan bir koyda denize girdim, güneşlendim. Olmazsa olmazım resim yaptım. Öyle böyle değil, en az on tablo bitirdim. Hatta ikisini korona kahramanlarına bağışladım. Yapılan organizasyonla satıştan elde edilecek gelir koronada hayatını kaybetmiş sağlık çalışanlarının çocuklarına burs ol...
 • MİNİK BEDENLER DEVLETTEN YARDIM BEKLİYOR!

  05 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Malumunuz köşe yazılarımda genellikle toplumsal sorunlara değinir, ihtiyaç sahiplerinin dertlerini de dile getirmeye çalışırım. Zaten gazeteciliğin, yazar-çizerliğin gereği de bu değil midir? Bunu yapmadığın zaman bir başkasının isteklerini, duygularını ya da düşüncelerini yapmaya çalışırsın. Bir nevi o kişi ya da zümrenin askeri, emir eri gibi olursun. Evet, şimdi gelelim asıl meseleye: Yaklaşık bir yıla yakın bir süredir, önemli bir biyolojik savaşın içerisindeyiz. Sağlık savaşı da denebilir. Yani yaşayabilmek için önce kendinle sonra da ...
 • Ormanlarımız Yangın ve Maden Sahası Gerekçesiyle Yok Oluyor

  30 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Orman alanlarımız ateş, sigara kaynaklı ihmal ve sabotaj amaçlı, kasıtlı olarak çıkartılan yangınlar ile maden aram ve işletme sahası açma gibi yangın dışı amaçlarla yok oluyor.    Recep Kenan/itvhaber.com Kuzey ormanlarının da çeşitli gerekçelerle yok olduğunun görüldüğü, İstanbullunun oksijen ve su kaynağı orman alanlarının yok olma tehlikesi ve tehdidi altında olduğu gözlemlenebiliyor.  AYNI NOKTADA ÜÇÜNCÜ KEZ ORMAN YANGINI İstanbul’un önemli tepeleri arasında yer alan Kayışdağı ormanlık alanı Maltepe sınırları i...