logo

KLASİK MÜZİK FESTİVALİ’NE ‘UTKU ASAN’LA KAPANIŞ

KLASİK MÜZİK FESTİVALİ’NE ‘UTKU ASAN’LA KAPANIŞ

6 Ocak’ta Bilkent senfoni Orkestrası Yaylı Çalgılar Topluluğu konseriyle başlayan Uluslararası Ataşehir Klasik Müzik Festivali Utku Asan konseri ile sona erdi.

Ataşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Ataşehir Klasik Müzik Festivali Utku Asan’ın piyano resitali ile sona erdi. 6 Ocak’ta Bilkent senfoni Orkestrası Yaylı Çalgılar Topluluğu’nun konseriyle başlayan festivalde Ataşehir Belediyesi Gençlik Orkestrası, Aura Musicale, Ensemble Kheops, Jozsef Balog, Borusan Quartet ve Utku Asan sahne aldı. Ataşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen festivale müzikseverler de yoğun ilgi gösterdi. Konserler Ataşehir belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Programda J.S.Bach, L.v.Beethoven, F.Chopin’e ait eserleri seslendiren ünlü virtüözlerin “gelecek vadeden virtüöz” olarak tanımladığı Utku Asan konserinde, dünyaca ünlü sanatçımız Fazıl Say’a ait ‘’Nazım’’, ‘’Kumru’’ ve ‘’Sevenlere Dair’’ adlı eserlerini seslendirdi.

Utku Asan Kimdir?

26 Mayıs 1999’da İstanbul’da doğan Utku Asan ilk piyano eğitimine 2006 yılında Marmara Koleji’nde, Levent Tanman ile başladı. Piyanodaki yeteneği birçok müzisyen tarafından fark edilince 2009 yılında MSGSÜ Devlet Konservatuarına yönlendirildi. Doç. Nurferi Onur ile piyano eğitimine yarı zamanlı öğrenci olarak başladı. Eğitiminin 2. senesinde piyano hocası Doç. Nurferi Onur’un “piyano virtüözü olabilir” değerlendirmeleri üzerine 2010 yılında tam zamanlı eğitime geçti. Eğitimini MSGSÜ Devlet Konservatuarı’nda aynı hoca ile sürdürdü.

2014 yılında Antalya Piyano Festivali’nde tanışma şansı imkanı bulduğu piyano virtüözümüz ve Devlet Sanatçımız Hüseyin Sermet ile çalışmalarını Türkiye’da MIAM ve Antalya Piyano Festivali’nde gerçekleştirdiği masterclass dahilinde sürdürmektedir. Eğitimini halen (20 Ocak 2016 tarihinden sonra) MSGSÜ Devlet Konservatuarı’nda Piyanist Prof. Ece Demirci ile sürdürmektedir.

Yaşının çok üstünde sahip olduğu repertuarının yanı sıra 5 konçerto eserini tüm bölümleri ile birlikte (Schuman A minör Op.54 piyano konçertosu, Grieg la minör Piyano konçertosu, W.A. Mozart No.9 mi bemol majör Piyano Konçertosu, Johann Sebastian Bach Piyano Konçertosu No.1 Re Minör, F. Chopin Piyano Konçertosu No.2 fa minör) başarı ile çalmaktadır.

Utku Asan; Hüseyin Sermet, İdil Biret, Gülsin Onay, Denis Kozhukhin, Herbert Schuch, Lilya Zilberstein, Muza Rubackyte, Jonathan Plowright, Johan Schmidt ve Hilary Demske‘nin masterclass’larına katılmış, bu virtüözlerce çok başarılı bulunup parlak bir gelecek vaat ettiği yorumlarını almıştır.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ