logo

Kobani Davasında Karar: Demirtaş’a 42 Yıl, Figen Yüksekdağ’a 30 Yıl Hapis

Kobani Davasında Karar: Demirtaş’a 42 Yıl, Figen Yüksekdağ’a 30 Yıl Hapis

“Kobani” veya “6-8 Ekim olayları” olarak bilinen, 18’i tutuklu olmak üzere toplam 108 kişinin yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı.

Recep Kenan / itvhaber.com

Kamuoyunda “Kobani” veya “6-8 Ekim olayları” olarak bilinen, 2014 yılında yaşanan protesto ve şiddet olaylarıyla ilgili 18’i tutuklu olmak üzere toplam 108 kişinin yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı.

108 kişinin yargılandığı Kobani davasında, eski HDP’nin eş genel başkanlarına ağır hapis cezaları verdi.

Eski HDP’nin eş genel başkanlarından Selahattin Demirtaş çeşitli suçlardan 42 yıl; Figen Yüksekdağ ise 30 yıl 3 ay hapis cezası aldı. İki siyasetçi için de tutukluluğun devamına karar verildi.

Aralarında Altan Tan, Sırrı Süreyya Önder, Ayhan Bilgen ve Aysel Tuğluk’un da bulunduğu 12 sanık beraat etti. Ayla Akat Ata, Ayşe Yağcı, Gültan Kışanak ile Sebahat Tuncel’in ise tahliyelerine karar verildi.

Tutuklu yargılanan Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel, Ayla Akat, Ayşe Yağcı ve Meryem Adıbelli’ye tahliye karar çıktı.

Karar açıklanırken savunma avukatları sıralara vurarak, alkışlı protesto ile salonu terk ettiler.

Duruşma sonunda mahkeme tarafından açıklanan cezalar:
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’e “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıl hapis cezası verildi.

Gültan Kışanak hakkında “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak” iddiası yönünden beraat kararı verildi. “Örgüt üyeliği” iddiası gerekçesiyle 8 yıl ceza verildi. Ceza yarı oranında arttırılarak 12 yıla çıkarıldı. Hakkında tahliye kararı verildi.

Sebahat Tuncel ‘örgüt üyeliği’nden 12 yıl hapis cezası verildi. Tuncel’in tutuklulukta geçirdiği süre göz önünde bulundurularak adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verildi.

Eski HDP Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Altan Tan, Ayhan Bilgen ile diğer sanıklardan Berfin Özgü Köse, Bircan Yorulmaz, Can Memiş, Emine Beyza Üstün ise kendilerine atfedilen suçlardan beraat etti.

Eski HDP milletvekili Ayla Akat Ata “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl 9 ay, Emine Ayna aynı suçtan 10 yıl, partinin eski PM üyeleri Ayşe Yağcı ve Aynur Aşan ise 9’ar yıl hapis cezası aldı. Ayla Akat Ata ve Ayşe Yağcı’nın tahliyelerine karar verildi.

Mahkeme Sırrı Süreyya Önder hakkında beraat kararı verdi.

DAEŞ KOBANİ’YE SALDIRDI

İddianameye göre, Suriye’deki iç savaş nedeniyle terör örgütü DAEŞ’in Kobani’ye (Ayn el-Arap) saldırması üzerine Ekim 2014’te HDP yönetimi ile terör örgütü PKK elebaşları sokağa çıkma çağrısında bulundu. Bunun üzerine aralarında İstanbul, Ankara, Bursa ve Diyarbakır’ın da olduğu 35 il ve 96 ilçede yasa dışı gösteriler başlatıldı, kolluk güçlerinin yanı sıra siviller de hedef alındı.

37 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Olaylarda 37 kişi hayatını kaybetti, 761 kişi yaralandı, 197 okul yakıldı, 269 kamu binası tahrip edildi, 1731 ev ve iş yeri yağmalandı, 1230 araç kullanılamaz hale getirildi.

“AZMETTİRİCİSİ” OLMAKLA SUÇLAMASIYLA YARGILANDI

Olayların “azmettiricisi” olmakla suçlanan eski HDP eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile terör örgütü PKK’nın sözde üst düzey yöneticilerinin de aralarında olduğu 108 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis ve süreli hapis cezaları istendi.

Paylaşın:
Etiketler: » » » » » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ