logo

Kovid 19 Pandemisinde Kırmızı Alarm: Risk Haritası Kırmızı

Kovid 19 Pandemisinde Kırmızı Alarm: Risk Haritası Kırmızı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısının nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaştığını açıkladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Her gün akşam 21.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. Kırmızı kategorideki illerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması cumartesi ve pazar günü olarak sürecek. Ramazan’da toplu iftar ve sahurlara izin yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır.”

NÜFUSUMUZUN YÜZDE 80’İ, 58 ŞEHİR KIRMIZI KATEGORİDE

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, illeri; vaka, hasta, vefat, hastane kapasitesi ve aşılama gibi kriterlere göre düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli guruplarda renklere ayırdıklarını hatırlatarak, “Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır.” diye konuştu.

SOKAĞA ÇIKMA SINIRLAMASI AKŞAM 21.00 VE SABAH 05.00 DEVAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir. Buna karşılık lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecektir.” İfadelerine yer verdi.

RAMAZANDE ÜLKE GENELİNDE TOPLU İFTAR VE SAHUR YOK

Ramazan ayı boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağını vurgulayan Erdoğan, “Sadece ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandırılacaktır. Yine ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız.” Dedi.

LOKANTA VE KAFE ÇALIŞANLARINA 1500 LİRA ÖDEME

lokanta ve kafe çalışanlarına destek açıklaması yapan Erdoğan, desteğin, “Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız.” Şeklinde olacağını kaydetti.

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ