logo

09 Temmuz 2019

KÜRESEL GÜÇ BLOKLARI


Yaşar Geler
yasargeler@hotmail.com

Kadere bak. Zaman su gibi akıp gidiyor. Çocukluğumuzda duyduğumuz, gençliğimizde öğrendiğimiz onca kavram… Şimdi o kavramlar arasında bir karmaşa mı, kargaşa mı ya da ortaklaşma mı desem sürüp gidiyor. Bizde kavramlar arasında sıkışıp kalmışız.

Neydi o kavramlar? Şimdi sizlere o kavramlardan bahsedeceğim:

1. Kapitalizm: Öncülüğünü ABD’ nin yaptığı ve daha sonra Avrupa Birliği’ nin de ortaklaştığı aynı zamanda Hıristiyan dünyasının temelini oluşturan süper güç. Vahşi, sınır tanımaz, acımasız ezip geçen bir buldozer, Batı bloğu.

2. Sosyalizm: Öncülüğünü Sovyetler Birliği’ nin yaptığı Çin, Kuzey Kore vb. ülkelerin ortaklaştığı bir Doğu Blok’ u. Bu blok ta yine Hıristiyan dünyasının bir bileşeni.

3. Ortadoğu, Arap yarımadası ve bölgede kalan diğer tüm unsurlar: Ülkemizin de içinde bulunduğu ağırlığını Arap ülkelerinin oluşturduğu ve Müslüman dünyasının merkezi olan, kutsal değerlerin temelini oluşturan bir bölge. Ülkemizin de içinde bulunduğu dedim, çünkü Müslüman dünyası içerisinde ki en önemli aktörlerdendir ülkemiz.

İşte kavramlar bunlar. Ancak, bu kavramları biz biri diğerine karşı bilirdik hep. Hatta geçmişte gördük ve yaşadık. Daha sonra Sovyetler Birliği’ nin dağılmasıyla başlayan sosyal ve siyasal değişimler, ne yazık ki günümüze farklı bir biçimde etki etmektedir. Kapitalizmle Sosyalizm hatta Ortadoğu Ülkeleri şu an kol kola girmiş vaziyette. Dünyanın neresinde bir parça özgür toprak kalmış ya da nerede birkaç milyon varil petrol var hemen çöreklenirler. Pay kapma yarışmasıyla insanları katlederler. Tabiri caiz ise, kimin eli kimin cebinde belli değil. Bunu bölge ülkeleri öyle görüyor. Aslında kimim elinin kimin cebinde olduğu gayet açık.

Kılıf hazır. Sözüm ona, kendilerinde dahi olmayan Demokrasiyi, Ortadoğu ülkelerine getirebilme adına insan hayatlarıyla, ülke sınırlarıyla oynamaya başladılar. Yani bir çeşit; böl, parçala, küçült ve yönet taktiği. Aslında gerçek tabi ki bu değil. Gerçek o bölgede bulunan yer altı zenginliklerini, petrolünü kapma gerçeği. Aslın da bunu bilmeyen hiçbir kimse olmamasına rağmen, takılmış gidiyorlar bu Vahşilerin arkasına. Bunun için de o bölgedeki küçük grupları, aşiretleri, şeyhleri, etnik grupları harekete geçirerek, kargaşa yaratarak hatta kardeşi kardeşe kırdırarak, yıllarca etle tırnak gibi birbirine geçmiş toplulukları vuruşturarak petrolün üzerine oturmaya çalışıyorlar. O küçük gruplara da sözüm ona; devlet olma, özgür olma ( Kukla devlet olma! ) fikrini empoze ederek kontrol altında tutma politikasını sürdürmektedirler.

Eee şimdi bakalım; hani siz farklı siyasal düşüncelere sahiptiniz, bir birinize karşıydınız? Hani siz bir birinizi dünya için tehlike görüyordunuz? Hani siz Sosyalizme, Kapitalizme, Aşiret devleti sistemlerine karşıydınız? Ne oldu da bu üç değişik Küresel Güç Bloğu şimdi ortaklaşmaya başladı? Sakın burada bir Menfaat Güç Birlikteliği oluşmuş olmasın? Kendi yarattığınız PKK, IŞİD… vb. canavarları şimdi yok etmeye uğraşıyorsunuz. Gerçi yok etmeyi de düşündüğünüze kimseyi inandıramazsınız ya. Yoksa bir süreliğine uyku moduna mı almaya çalışıyorsunuz. Eee yani yok ederseniz, yarın acilen lazım olursa hemencecik nereden oluşturacaksınız değil mi? Irak’ta, Suriye’ de, Mısır’ da, Lübnan’da, Filistin’ de, Türkiye’ de, İran’da ve diğer Ortadoğu ülkelerinde ne var da tüm Emperyalist, Kapitalist, Sosyalist vs. güçler orada?

Bu ‘’Emperyal Güç Blokları’’ bir ortak akılla ülkemizi de Ortadoğu’ da yaktıkları bu ateş çemberinin içine çekebilmek için olağanüstü çaba sarf ediyorlar. Reyhanlı’ da, Diyarbakır’ da, Suruç’ ta, Ankara’ da, İstanbul’ da ve yine Ankara ve Diyarbakır’ da hız kesmeyen kalleş saldırılar (ben! ) merkezli değildir. Tabi ki Küresel Güç merkezlidir. Ancak bizim menfaat grupları da bu eylemlerde maşa olarak kullanılmaktadırlar. Bu uğurda vermiş olduğumuz onlarca şehidimize Allah’ tan rahmet diliyorum.

Halkımızın sağduyulu olması, bizlerle oynayan bu Güç Bloklarına karşı daha bir özgüvenle ve dik duruşla karşı koyabilmesi, oyuna gelmemesi ve de akli selimin galip gelmesi en büyük arzumuz olsun.

Nereden ve kimden gelirse gelsin, terörün her türlüsüne Lanet olsun.

Yaşar GELER

Eğitimci-Yazar

Etiketler: » » » »
Share
562 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Öfkeliyim!..

  18 Temmuz 2019 Yazarlar

  Sosyal medya iyi hoş da... Bir şeyi amacına uygun kullanmayı bilmeyenleri; Kuralları okumayanları, okuduğunu anlamayanları, anlasa da takmayanları gördükçe öfkeliyim... Facebook'da 'plajda fink atıyorum' görgüsüzlüğü ile cümle alemi çatlatmak hevesi ile ayaklarının fotoğrafını çekip paylaşma saygısızlığını yapanlara öfkeliyim... Hiç tanımadığı halde, evli barklı kadınlara hiç bir davetkar davranışı olmadığı halde, kırk yıllık arkadaşı imiş gibi, özel mesajdan çiçek, böcek ve de kelebek gönderenlere acayip öfkeliyim... Açılan What...
 • KÜRESEL GÜÇ BLOKLARI

  09 Temmuz 2019 Genel, Yazarlar

  Kadere bak. Zaman su gibi akıp gidiyor. Çocukluğumuzda duyduğumuz, gençliğimizde öğrendiğimiz onca kavram… Şimdi o kavramlar arasında bir karmaşa mı, kargaşa mı ya da ortaklaşma mı desem sürüp gidiyor. Bizde kavramlar arasında sıkışıp kalmışız. Neydi o kavramlar? Şimdi sizlere o kavramlardan bahsedeceğim: 1. Kapitalizm: Öncülüğünü ABD’ nin yaptığı ve daha sonra Avrupa Birliği’ nin de ortaklaştığı aynı zamanda Hıristiyan dünyasının temelini oluşturan süper güç. Vahşi, sınır tanımaz, acımasız ezip geçen bir buldozer, Batı bloğu. 2. Sosya...
 • Gurbette soğan…

  30 Haziran 2019 Yazarlar

  Yetişirmem gereken işlerim var, hızlı çalışmam gerek. Ben müzik dinlerken daha güzel çalışıyorum. Hele bir de resim yapıyorsam eğer  türküler eşlik ediyor bana. Kimi zaman esinlendiriyor, kimi zaman dertlendiriyor, kimi zaman da neşelendiriyor... Evde iş yapıyorsam ve hızlı hareket etmem gerekiyorsa o zaman da imdadıma dokuz sekizlik şarkılar yetişiyor ki bir yandan oynayıp, diğer yandan iş yapabileyim diye. Hem böyle iş sıkıcı da olmuyor… İşte şimdi de öyle yapıyorum radyomda Orhan Hakalmaz söylüyor, ben fasulye ayıklıyorum… “Gurbette...
 • GİZLİ SES KAYDI SUÇ MUDUR?

  26 Haziran 2019 Yazarlar

  Değerli okurlarım hukuka uygun elde ettiğiniz her delili özel hukuk davarlınızda ve ceza davarlınızda delil olarak kullanabilirsiniz. Sadece planlı bir şekilde hareket ederseniz ve kendinize delil elde etmek amacı ile gizli bir şekilde hukuka aykırı bir şekilde gizlice habersizce ses görüntü video kaydı yaparsanız bunu hukuk ve ceza davarlınızda kullanamazsınız . Bizim sistemimizde normal şartlarda hukuka aykırı elde edilen deliller hükme esas alınamaz . Bir boşanma davasında bir tazminat davasında sizin hukuka aykırı bir şekilde elde ...