logo

LOZAN HEZİMETİ


Cafer Kayadibi
cafer.kayadibi@gmail.com

cafer-kayadibi-yazar-ust

Art arda toprak kaybeden ve Avrupa’nın mali kontrolü altına giren Osmanlı, Rus İmparatoru I. Nikolay tarafından ise (1853)”Kollarımız arasında hasta, ağır hasta bir adam var.” Şeklinde lanse ediliyor, topraklarının bölüşümü için mücadele etmenin gereksiz ve saçma olduğu, zaten yakın zamanda bu hasta adamın can vereceği düşünülüyordu.

Belli ki hasta adamın durumu zamanla ağırlaşmış, yıllar sonra Osmanlı Veliahtı Abdülmecit 25.05.1919 tarihli telgrafında Haşmetli İngiltere Kralına ve Hindistan İmparatorluğuna yalvarırcasına şöyle sesleniyordu.

Türkiye’nin varlığını, bu devleti yok etmeyi emel edinen küçük ulusların kendi çıkarlarını gözeten girişimlerine karşı savunmaları ricasıyla Büyük İngiliz ulusunun hükümdarı majestelerine başvuruyorum. Umarım ki başvurum, majestelerinin soylu vicdanlarında bir yankı bulacak, bu derece eleme uğrayan bu ülke, yüksek müdahalenizle barış ve esenlik, bolluk ve yücelik dönemine girmiş olacak ve majesteleriyle İngiliz halkına Osmanlı ulusunun sonsuz minnet ve şükranını sağlayacaktır.

Çaresizlik içinde son nefesini vermek üzere olan Osmanlı İmparatorluğunun başkenti işgal (16 Mart 1920) , meclisi feshedilmiş durumda. ( 11 Nisan 1920 ) Son hamleyi yapmak üzere kolları sıvayan İtilâf devletleri, Osmanlı hükümetine Sevr’i dayatırlar. 22 Temmuz 1920 de apar topar oluşturulan Saltanat Şurası, Anadolu’nun parsel parsel bölündüğü, lime lime edildiği antlaşmayı kabul etmiştir.  ( Kanuni Esasiye göre antlaşmaların kabulü meclis tarafından onaylanarak yapılmaktadır. Ortada fiili bir meclisin olmamasından dolayı Sevr’in kabulü Osmanlı Anayasasına göre yok hükmündedir. Dolayısı ile Saltanat Şurası ve Sevr’in kabulü Damat Ferit ve yerli iş birlikçilerinin kanun tanımaz uygulamalarından biridir.)

Sevr’in imzalanması aşamasında kurtuluş savaşının devam ediyor olması ve Türk tarafının galibiyetiyle sonuçlanması yeniden masaya oturulmasını ve yeni Türk hükümetinin tanınmasının yollarını açarak 24 Temmuz 1923 de Lozan antlaşmasının imzalanmasına vesile olmuştur.

Kısacası sözün özü şudur. Lozan’ı ölümü görüp sıtmaya razı olmak şeklinde yorumlayanların bilmesi gerekir ki İstanbul hükümeti o ölümü çoktan kabullenmiş durumdadır. Apar topar oluşturulan Saltanat Şurası bunun açık ve net bir örneğidir.

Başka bir deyişle Lozan, Amerikan mandasını, İngiliz himayesini bağımsız Türkiye Cumhuriyetine yeğleyenler için evet bir hezimettir. Sevr ise ihanettir.

Ve ihanetin başka bir boyutunu da son Sadrazam Tevfik Paşa’nın oğlu İsmail Hakkı Okday şöyle anlatır:

“Nihayet Sevr’i kabul edenler ayağa kalksın denildi. Damat Ferit Paşa bu sırada Padişah’ın salonu terk etmesi için işaret verdi. Vahdettin dışarı çıktı, yandaki odaya geçti. Padişah ayağa kalkınca da salondakiler Hünkâr’a bir saygı eseri olarak ayağa kalktılar. Kendisini bu suretle selamladılar. Öyle ki, bu ayağa kalkışın Sevr’in kabulü anlamına mı geldiği, yoksa Padişah’a hürmeten kıyam mı edilmiş olduğu açık olarak belirmedi. Hatta Ayan’dan Topçu Feriki Rıza Paşa, ‘Biz Padişaha hürmeten ayağa kalktık, Sevr’i kabul ettiğimizden değil’ diye haykırarak Damat Ferit’in oyununu açıkça protesto dahi etti.”

                                             * * *

Hadi bakalım gündemi bu şekilde değiştirdik, peki biz bunlarla oyalanırken, birilerine tarihi malumat hakkında açıklama yaparken perdenin arkasında hangi oyunlar oynanmaya devam ediyor yada hangi gün yüzüne çıkmış, deşifre olmuş konulara kılıf uyduruluyor…

lozan-antlasmasi-imza

Etiketler: » » » »
Share
2029 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

LOZAN HEZİMETİ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  LOZAN HEZİMETİ
  AYRNTI YAZARIN MAKALESİNDE, TIKLAYINIZ
  https://www.itvhaber.com/?p=101676
  #LozanAntlaşması #SevrAntlaşması #Atatürk #LozanHezimeti #Sevr #Lozan #Osmanlı #Türkiye #İhanet #Sevrİhanet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Öfkeliyim!..

  18 Temmuz 2019 Yazarlar

  Sosyal medya iyi hoş da... Bir şeyi amacına uygun kullanmayı bilmeyenleri; Kuralları okumayanları, okuduğunu anlamayanları, anlasa da takmayanları gördükçe öfkeliyim... Facebook'da 'plajda fink atıyorum' görgüsüzlüğü ile cümle alemi çatlatmak hevesi ile ayaklarının fotoğrafını çekip paylaşma saygısızlığını yapanlara öfkeliyim... Hiç tanımadığı halde, evli barklı kadınlara hiç bir davetkar davranışı olmadığı halde, kırk yıllık arkadaşı imiş gibi, özel mesajdan çiçek, böcek ve de kelebek gönderenlere acayip öfkeliyim... Açılan What...
 • KÜRESEL GÜÇ BLOKLARI

  09 Temmuz 2019 Genel, Yazarlar

  Kadere bak. Zaman su gibi akıp gidiyor. Çocukluğumuzda duyduğumuz, gençliğimizde öğrendiğimiz onca kavram… Şimdi o kavramlar arasında bir karmaşa mı, kargaşa mı ya da ortaklaşma mı desem sürüp gidiyor. Bizde kavramlar arasında sıkışıp kalmışız. Neydi o kavramlar? Şimdi sizlere o kavramlardan bahsedeceğim: 1. Kapitalizm: Öncülüğünü ABD’ nin yaptığı ve daha sonra Avrupa Birliği’ nin de ortaklaştığı aynı zamanda Hıristiyan dünyasının temelini oluşturan süper güç. Vahşi, sınır tanımaz, acımasız ezip geçen bir buldozer, Batı bloğu. 2. Sosya...
 • Gurbette soğan…

  30 Haziran 2019 Yazarlar

  Yetişirmem gereken işlerim var, hızlı çalışmam gerek. Ben müzik dinlerken daha güzel çalışıyorum. Hele bir de resim yapıyorsam eğer  türküler eşlik ediyor bana. Kimi zaman esinlendiriyor, kimi zaman dertlendiriyor, kimi zaman da neşelendiriyor... Evde iş yapıyorsam ve hızlı hareket etmem gerekiyorsa o zaman da imdadıma dokuz sekizlik şarkılar yetişiyor ki bir yandan oynayıp, diğer yandan iş yapabileyim diye. Hem böyle iş sıkıcı da olmuyor… İşte şimdi de öyle yapıyorum radyomda Orhan Hakalmaz söylüyor, ben fasulye ayıklıyorum… “Gurbette...
 • GİZLİ SES KAYDI SUÇ MUDUR?

  26 Haziran 2019 Yazarlar

  Değerli okurlarım hukuka uygun elde ettiğiniz her delili özel hukuk davarlınızda ve ceza davarlınızda delil olarak kullanabilirsiniz. Sadece planlı bir şekilde hareket ederseniz ve kendinize delil elde etmek amacı ile gizli bir şekilde hukuka aykırı bir şekilde gizlice habersizce ses görüntü video kaydı yaparsanız bunu hukuk ve ceza davarlınızda kullanamazsınız . Bizim sistemimizde normal şartlarda hukuka aykırı elde edilen deliller hükme esas alınamaz . Bir boşanma davasında bir tazminat davasında sizin hukuka aykırı bir şekilde elde ...