logo

Maltepe Kadıköy ve Ataşehir Seçim Sonuçlarına Soruşturma

31 Mart seçimleri sonrası en tartışmalı seçim İstanbul seçimi yaşanan gelişmede İstanbul’un 3 ilçesi Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir seçim sonuçlarıyla ilgili soruşturma başladı.

İSTANBUL ‘da seçim sonuçlarıyla ilgili bir son dakika gelişmesi yaşanıyor. İstanbul’un 3 ilçesi Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir seçim sonuçlarıyla ilgili 32 ayrı soruşturma başlatıldı.

31 Mart seçimleri sonrası en tartışmalı seçim İstanbul seçimi oldu. YSK’nın yapılan itirazları gelecek hafta karara başlaması beklenirken bir son dakika gelişmesi yaşandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada 100’ün üzerinde sandık kurulu başkanı ve üyesi “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağrıldı. İfadeye çağrılanlar arasında Maltepe İlçe Seçim Kurulu Müdürü E.K.’nın da olduğu öğrenildi.

SANDIK SAYIMLARINDA VE VERİ GİRİŞLERİNDE USULSÜZLÜK YAPILDIĞI İDDİASI

Alınan bilgiye göre, yerel seçimlerde sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, suç duyurularının bir kısmını AK Parti ve MHP, bir kısmını da sandık sayımlarında suç şüphesi olacak durumlar bulunduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları yaptı.

32 AYRI SORUŞTURMA AÇILDI

Bu suç duyuruları üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu iddiaları araştırmak amacıyla 32 ayrı soruşturma açtı. Soruşturmalar kapsamında savcılık, ilgili ilçe seçim kurullarından usulsüzlük yapıldığı ileri sürülen sandıklarla ilgili oy sayım tutanakları ve çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi.

100’ÜN ÜZERİNDE KİŞİ “ŞÜPHELİ” SIFATIYLA İFADEYE ÇAĞRILDI

Bilgilerin ulaşmasının ardından savcılık, bu ilçelerde görev yapan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile sandık sayım sonuçlarının veri girişini yapan görevlilerden oluşan 100’ün üzerinde kişiyi “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırdı.

“Görevi kötüye kullanma” ve “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un” ilgili maddelerince başlatılan soruşturma kapsamında, bu şüphelilerden 10’unun ifadesine başvuruldu.

SANDIK SAYIMININ NASIL YAPILDIĞI…

Savcılığın ifade alma işlemi sırasında şüphelilere “daha önce bir seçimde görev alıp almadığı”, “seçim günü görev dağılımının nasıl gerçekleştirildiği”, “sandık sayımının nasıl yapıldığı”, “tutanaklara attıkları imzaların kendilerine ait olup olmadığı” şeklinde sorular yönelttiği öğrenildi.

SANDIK BAŞKANI VE ÜYESİ OLMA ŞARTLARI ARAŞTIRILACAK

Öte yandan, Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nca ilçede görevlendirilen sandık başkanı ve üyeleriyle ilgili bir gazete haberine ilişkin de resen soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, bu kişilerin sandık başkanı ve üyesi olma şartları taşıyıp taşımadığının araştırıldığı belirtildi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
707 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ