logo

Marmara, Batı Karadeniz, İç Anadolu Kuzeyinde Kuvvetli Yağışa Dikkat!

Marmara, Batı Karadeniz, İç  Anadolu Kuzeyinde Kuvvetli Yağışa Dikkat!

Meteoroloji tahminlerinde İstanbul’un Avrupa Yakası, Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Sakarya ve Kütahya çevresinde kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış uyarısı geldi.

Recep Kenan/itvhaber.com

Gökgürültülü Sağanak Yağış Beklentisi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi tarafından açıklanan tahminlerde Marmara bölgesi batısı ve İstanbul’un Avrupa Yakası, Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Sakarya ve Kütahya Çevrelerinde Kuvvetli Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat çekildi.

MARMARA BÖLGESİ

Parçalı yer yer çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra ve akşam saatlerinde Sakarya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; öğle saatlerinde bölgenin güneydoğusunda, güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (50-70 km/sa) ve yer yer fırtına şeklinde (70-90 km/sa) esmesi bekleniyor.

Marmara bölgesinde Bursa 29°C, İstanbul 28°C, Kırklareli 27°C, Kırklareli 27°C, Kocaeli 31°C sıcaklık beklenen illerimizde hava parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle ve gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İstanbul’un Avrupa Yakası Gök Gürültülü Sağanak Yağış Geçişi

Meteoroloji radarından alınan bilgilere göre bugün 11:00-12:30 saatleri arasında İstanbul’un Avrupa Yakasının batısında (Silivri, Büyükçekmece, Çatalca, Arnavutköy çevreleri) beklenen gök gürültülü sağanak yağış geçişlerinin yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÜLKE GENELİ YAĞIŞ TAHMİNİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz ile Çorum, Yozgat ve Kırşehir çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra ve akşam saatlerinde Kütahya, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması (21-50 kg/m2) bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI:
 Yağış alan yerlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
 Yağışların; öğleden sonra ve akşam saatlerinde Kütahya, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

RÜZGAR:
Genellikle güney ve batı, doğu bölgelerde kuzey ve doğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinde Marmara’nın güneydoğusu, İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun batısı ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli (40-70 km/sa) ve yer yer fırtına şeklinde (70-90 km/sa) esmesi bekleniyor.

Batı Kesimlerde Kuvvetli Rüzgar ve Kısa Süreli Fırtınaya Dikkat!

Rüzgarın bugün öğle saatlerinden itibaren Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun batısı ile Batı Karadeniz’in batısında güneybatıdan (Lodos) kuvvetli (50-70 km/sa) ve yer yer kısa süreli fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç devrilmesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Vatandaşlar Yağış Ve Fırtınada Yaşanacak Olumsuzluklara Karşı Uyarıldı

Bugün öğle saatlerinden itibaren Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun batısı ile Batı Karadeniz’in batısında güneybatıdan (Lodos) esmesi beklenen kuvvetli kısa süreli fırtına ikazında bulunan yetkililer; vatandaşları Çatı Uçması, Ağaç veya Direklerin Devrilmesi ve Ulaşımda Aksamalar gibi olumsuzluklara karşı uyardı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ