logo

MECLİS’TE LEYLA ZANA KRİZİ, YEMİN KABUL EDİLMEDİ

leyla-zana_yemin_tbmmHDP Milletvekili Leyla Zana’nın 26. dönem milletvekilleri yemin töreninde yemin ederken metnin dışına çıkıp, Kürtçe konuştuğu için yemini sayılmadı.  Tekrar yemine davet edilecek.

Recep Kenan/itvhaber.com

Meclis’i yöneten Deniz Baykal’ın, Leyla Zana‘ya yeminin geçersiz olduğu tekrar yemin etmesi gerektiğini söylemesine rağmen Zana kürsüye çıkmadı. Bu duruma göre Zana Meclis çalışmalarına katılamayacak.

Zana Yemine başlamadan önce “Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla” anlamına gelen Kürtçe bir cümle kurdu ve yemin biterken Büyük Türk milleti yerine “Büyük Türkiye milleti” ifadesini kullandı.

HDP MİLLETVEKİLİ LEYLA ZANA, YEMİN EDERKEN KÜRTÇE BAŞLADI

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana 24 yıl sonra tekrar yemine Kürtçe başladı. Leyla Zana, yemine başlarken Kürtçe olarak, “Onurlu bir barışın umuduyla” dedi ve yemin ederken de Büyük Türk milleti yerine Büyük Türkiye Milleti” dedi.

Baykal, Zana’yı yemini tekrar etmeye davet etti fakat Zana kürsüye gelmedi.

Tören diğer vekillerin yeminleriyle devam ederken, Zana’nın daha sonra yemin etmesi bekleniyor. Baykal, bu yeminin geçerli olmadığını da ifade etti.

Öte yandan, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, “Kesinlikle Yemin etmeyeceğim” ifadesi ile yeniden yemin etmeyeceğini açıkladığı iddia ediliyor.

YENİDEN YEMİNE DAVET

Meclis yetkilileri, Zana’nın, Zonguldak milletvekillerinin de yemin etmesinin ardından ve birleşim sona ermeden, ant içmek üzere yeniden kürsüye davet edileceğini bildirdi.

YEMİNİ GEÇERSİZ SAYILDI

Yeminin geçersiz sayıldığını belirten yetkililer, Zana’nın bugün ant içmemesi halinde gelecek birleşimde de yemin etmeyen milletvekilleriyle adının okunacağını ve kürsüye çağrılacağını kaydediyor.

YEMİN ETMEZSE NE OLACAK?

Leyla Zana‘nın yemin etmemesi halinde Meclis‘te yasama çalışmalarına katılamayacağını belirten yetkililer, Genel Kurul’da konuşma yapamayacağını, oy kullanamayacağını, yasa teklifi veremeyeceğini, ancak özlük haklarından yararlanacağını ifade etti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
886 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

MECLİS’TE LEYLA ZANA KRİZİ, YEMİN KABUL EDİLMEDİ” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  MECLİS’TE LEYLA ZANA KRİZİ, YEMİN KABUL EDİLMEDİ |
  İTV Haber:
  AYRINTI HABERİMİZDE, TIKLAYINIZ…
  https://www.itvhaber.com/?p=80517
  #HDPMilletvekiliLeylaZana #YemineDavet #DenizBaykal #LeylaZana #Kürtçe #Meclis #TBMM #YeminKrizi #MeclisTeLeylaZanaKrizi #HDP