logo

MECLİSTE SORULDU: ‘BELEDİYEMİZ KAÇ OKUL YAPMIŞTIR!?’

Ataşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantılarına başlayan Ataşehir Belediye Meclis toplantısında eğitim yatırımı gündeme gelen Ataşehir Belediyesi’nin şu ana kadar kaç okul yaptığı soruldu.

Recep Kenan/itvhaber.com

Ataşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantılarının 1. Birleşimini Meclis 1. Başkanvekili Sadi Özata başkalığında 11/09/2017 Pazartesi Saat 17:00’da gerçekleştirdi. Sadi Özata başkanlığında toplanan Meclis 9 teklif, 1 rapor ve 3 ek maddeyi içeren gündemindeki 13 maddeyi görüştü.

Eylül ayı toplantıları 1. oturumu açıldıktan sonra önceki birleşimin tutanaklarını okutarak oylatan oturum başkanı Meclis 1. Başkan Vekili Sadi Özata ile CHP Grup Başkan Vekili İlhami Yılmaz ve Ak Parti Meclis Grubu Başkan Vekili Mustafa Cevat Arzık gündem dışı konuşmalarında, Eylül ayı başında yaşanan Kurban Bayramı tebrik mesajlarını ilettiler. Arakan Müslümanlarına yapılan zulüm ile ilgili düşüncelerini dile getirip lanetlediler. Zabıta Teşkilatının Kuruluşunun 191. Yıldönümü ve Zabıta Haftası dolayısıyla Ataşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personelinin “Zabıta Haftası”’nı kutlayan mesajlarını ilettiler.

ATAŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ EYLÜL TOPLANTISI 1. OTURUMU

Recep Kenan paylaştı: 11 Eylül 2017 Pazartesi

Geçtiğimiz günlerde istifa eden CHP Meclis Üyesi Akan Buztaş’ın istifa dilekçesi okundu. Buztaş’tan boşalan Meclis üyeliğine Yedek 1. Sıradan yer alan Sabahattin Bayram’ın geldiği duyuruldu.

Meclis Oturumuna başkanlık eden Sadi Özata ve CHP ile Ak Parti grup başkan vekillerinin özel günlerle ilgili mesajlarını içeren gündem dışı konuşmalarından sonra söz alan Ak Partili Meclis üyesi Neslihan Yurtdagül, belediyenin eğitim alanındaki çalışmalarını sorduğu sözlü soru önergesini genel kurulda okuyarak yanıtlanmak üzere başkanlık makamına sundu.

BELEDİYEMİZ KAÇ OKUL YAPMIŞTIR!?

Eğitim öğretim yılının ilk gününde olunduğunu hatırlatarak önergesin okumaya başlayan Neslkihan Yurtdagül, belediyenin eğitim alanında yaptığı yatırımların yanıtı istemi ile verdiği önergesinde; “Çocuklarımızın ilk heyecanını yaşadık. Görüyorum ki eğitim alanında Ataşehir de gözle görülür hiçbir çalışmanın olmadığını görüyoruz. Bu konuda Ataşehir Belediyesi’nin hiçbir çabası yok. Hala Ataşehir halkını kandırma ve belediyeyi borç batağına batırma çabası içerisindeler. Komşu belediyelere baktığımızda belediye bütçesi ile okul yapabiliyorlar. Örneğin, Sancaktepe Belediyesi yaklaşık yılda belediye bütçesi ile 4 okul yapıyor. Bunu Ataşehir’de göremediğimiz gibi, planlarda okul yeri olarak görülen asaları da satma çabasındayız. Bu anlamda; belediyemiz şu ana kadar kaç okul yapmıştır? Yüce Meclisimiz bilgilendirilirse bizde öğrenmiş oluruz” ifadelerine yer verdi.

YAPILAN PROTOKOLÜ TALEP EDİYORUM

Emekevler’de gerçekleştirilen dönüşüm projesi ile ilgili iddialar dile getiren Ak Parti Meclis üyesi İsmail Levent, fotoğraflar da göstererek sürdürdüğü iddialarında firmanın kendi konutları ile hak sahibi bölge sakinlkeri için yapılanlar arasında fark olduğunu öne sürerek; “Belediyeye ait olan ve yüklenici firmaya ait olan inşaatlarda görüntü açısından, malzeme ve kalite açısından da büyük fark var. Bir vatandaşa sorarsanız; vereceği kat karşılığı arsası için yüklenici firma kendine nasıl yapıyorsa bana da aynısını yapsın der. Yapılan protokolün nasıl olduğunu bilemiyoruz. Buradaki sıkıntıyı görebilmek için tarafımıza verilmesini talep ediyorum. Vatandaşın dairesi 400 bin, aynı metrekare olan müteahite ait daireler ise 700-800 bin. Aradaki farkı görüyorsunuz. Bu da bir kamu zararıdır ve oradaki insanlara yapılan en büyük haksızlıktır” dedi.

ÇÖP KONTEYNIRLARI CAMİNİN ÖNÜNE KONULMUŞ

Bölgede çöp konteynırlarının Caminin önüne konulmuş olduğuna dikkat çeken İsmail Levent, Emekevler protokolünü de talep ettiği gündem dışı konuşmasını, “Hani sınıf farklılığı ve ayırım yoktu. Sitelerin isimleri farklı, binalarımız farklı hayırlı olsun Ataşehir’e diyorum” ifadeleri ile tamamladı.

VATANDAŞIN YERLERİ ŞARTNAMEYE UYGUN YAPILMIŞ

Bugüne kadar 200’e yakın vatandaşa Emekevler’de evlerini teslim ettiklerini kaydeden CHP Meclis Başkan Vekili İlhami Yılmaz,  Emekevler’de yaşam başladığını, Emekevler’e yerleşen herkesin mutlu olduğunu kaydederek, İsmail Levent’in iddialarına “Emeklevler’e yerleşen hak sahipleri de mutluluklarını ve memnuniyetlerini dile getiriyorlar.  Arkadaşımız oraya gidip hak sahipleri ile görüşürse oradaki yaşamı daha iyi idrak edeceğini tahmin ediyorum. Ora ile ilgili Belediye Başkanımız tarafından hem burada hem de toplantılar yapılarak hak sahipleri bilgilendirildi. İki ayrı yapının olması normal. Çünkü vatandaşa yapılan yerler belli şartnameye uygun olarak yapılmış. Müteahhittin kendisine yapmış olduğu binalar ise tamamıyla ticari amaçlı olduğu için farklı olabilir. Orada kamu zararı var deniliyor. Böyle bir şey olamaz. Zaten yasa belirlemiş. Onun dışına çıkamazsınız. Sayıştay ve Mülkiye müfettişlerinin kontrolünden geçmiş.  Nerede bunun kamu zararı” yanıtını verdi.

“SOKAK AĞZI İLE KONUŞMAYALIM. BURASI HALKIN MECLİSİ”

CHP Meclis Gurup Başkan Vekili İlhami Yılmaz’ın İsmail Levent’in emlak işleriyle uğraştığını, fiyatı düşüşü yaşanmışsa zarar etmiş olabileceği ifadlerine İsmail Levent’in sert karşılık gelmesi üzerine Meclis 1.Başkan Vekili Sadi Özata, 400 bin Ataşehirli tarafından seçilen 36 üyeden biri olduğunu vurguladığı İsmail Levent’e; “Burası meclis, burada argo kelimeler kullanmayalım. Sokak ağzı ile konuşmayalım. Burası Halkın Meclisi. Böyle konuşmaya devam edersen meclisin ahengini bozarsın. Derdimizi, halimizi anlatacak şekilde düzgün ifadeler kullanırsak daha iyi olur, daha güzel olur. Sizin için olduğu gibi diğer arkadaşlarında buna dikkat etmesi gerekir” uyarısını yaptı.

13 MADDELİK GÜNDEMİN GÖRÜŞÜLDÜ

Gündem dışı konuşmaların tamamlanması ile 9 ana, 3 ek ve 1 rapor maddesinden oluşan 13 maddelik gündemin görüşülmesine geçildi. 10 madde 0y birliği komisyonlara havale edildi. 10.maddenin gündemde kalmasına karar verildi. Teklif kararı olarak oylanan 11. Madde ise Ak Partili üyelerin ret oyuna rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.

1.Maddede yer alan Meclis üyesi Akan Buztaş’ın istifasıyla boşalan Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna seçim yapıldı. Yapılan oylamada bu üyeliklere CHP’li yeni Meclis üyesi Sabahattin Barış seçildi.

Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av.Mustafa Naim Yağcı ve yönetim kurulundan Zafer Düşgün, Metin Kale, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak  ve İlçe Sekreteri Celal Yalçın, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Deniz Kutlu ve STK temsilcileri Ataşehir Belediye Meclisi Eylül ayı ilk oturumunu izleyenler arasında yer aldılar.

Oturum Başkanı Sadi Özata, gündem maddelerinin görüşülmesinin tamamlanması üzerine ve görüşülecek başka madde kalmadığı gerekçesi ile 13.09.2017 Çarşamba günü saat 17:00’da toplanmak üzere Eylül ayının 1. Oturumunu kapattı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
2489 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

MECLİSTE SORULDU: ‘BELEDİYEMİZ KAÇ OKUL YAPMIŞTIR!?’” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    MECLİSTE SORULDU: ‘BELEDİYEMİZ KAÇ OKUL YAPMIŞTIR!?’
    https://www.itvhaber.com/mecliste-soruldu-belediyemiz-kac-okul-yapmistir.html#.Wbe3ekD9eSA.twitter
    #BelediyeMeclisi #EylülToplantısı #AtaşehirBelediyesi #MeclisToplantısı #EğitimYatırımı #Ataşehir #KaçOkulYaptı #SadiÖzata #İlhamiYılmaz #MustafaCevatArzık #SabahattinBayram #Yedek1Sıra #itvhaber #İsmailLevent