logo

27 Ağustos 2016

MEMLEKET MANZARALARI, NOBEL VE AZİZ SANCAR…


Coşkun Özdemir
prof.coskunozdemir@gmail.com

coskun-ozdemir-yazar

Yıllardır çok kaygılı olaylar, günler, aylar, yıllar yaşıyoruz.

Ne yazık ki geleceğe de umutla bakamıyoruz. Cumhuriyet aydınlığını karartan bu iktidardan kurtulma şansımız var mı?

Açıkcası, yıllardır cumhuriyet, laiklik hatta bilim ve sanat karşıtı bir iktidar ülkeyi yönetiyor. Bırakın onu düşürmeyi frenlemeyi, sınırlamayı gerçekleştirecek bir muhalefet gücünden yoksunuz.

Adım adım cumhuriyet kazanımları yok ediliyor ve inanılmaz bir şekilde ülkenin yargıçları şeriat yolunda adımlar atıyorlar. Demokrasinin olmazsa olmaz koşulu laiklik TBMM başkanı tarafından yok edilmek isteniyor. Kendi kişiliklerini silip tek bir adamın diktasına razı olan, alkış tutan, mesajını hazırol durumunda dinleyen kongre delegeleri görüntüsü ile karşı karşıyayız. En hazini üniversitelerimizde bu görüntüden rahatsız olmak şöyle dursun onun içinde gururla yer alan öğretim üyeleri bulunuyor. Müziğin her türlüsünü günah sayan, örtünmeyen kadınların fuhuşu davet ettiğini ileri süren üniversite hocaları var. Cumhurbaşkanının sofrasında cumhuriyet karşıtları yer alıyor. İçlerinde biri “10 kasımlarda anıt kabire gideceğinize kenefe gidin, kurtuluş savaşı nedir ki abartıyorlar, öyle bir şey mi var” diyebiliyor. Kadın eli sıkmayan bakanlarımız, milletvekillerimiz, bunu onaylayan Diyanet İşlerimiz var.

Bu olayların utancını yaşarken Mardin’in Savur kazasından Türklüğü ile övünen bir yurtsever çıkıyor ve bize bir yurttaşımızın Nobele layık görülüşünün gururunu yaşatıyor. Büyük bir başarıya imza atan bu bilim adamı bu ödülü, eğitime, bilime önem ve öncelik veren Türkiye Cumhuriyetine ve onun kurucusu Atatürk’e borçlu olduğunu belirtiyor.

Büyük Atatürk’ün bize yıllardır unutturulmaya çalışılan ”hayatta en hakiki mürşit (yol gösterici) ilimdir” özsözünü hatırlatıyor. Saptırılmış inançlarla hurafelerle bilimin nasıl geri plana itildiğini evrimin nasıl dışlandığını, bilim aydınlanma ve laikliğin bir ülke için demokrasi ve çağdaşlık için nasıl vazgeçilmez olduğunu, başarısı ile söylemleri ile defalarca ortaya koyuyor.

Bu soylu insan Nobel ödüllerinen birini anıt kabire, ikincisini eğitim gördüğü İstanbul Üniversitesine, üçüncüsünü ARTUK üniversitesine bağışlıyor. İstanbuL Üniversitesi’nde Mavi Salondaki törende hazır bulundum. 1969 yılında benim İstanbul Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olduğum yılların başlangıcında mezun olan Aziz Sancar’ın hocaları arasındaki sanırım tören salonundaki tek kişi olmak onurunu yaşadım.

Beni ön sıraya oturttular ve Sancar’ın konuşmasından sonra bu özelliğimden dolayı mikrofonu bana uzattılar. Onu kısaca övgü ve övünçle andıktan sonra başarısını Türkiye Cumhuriyeti okulları ve Tıp fakültesinde aldığı eğitime ve Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’e borçlu olduğunu belirtmesinin bizler için ne büyük bir mutluluk olduğunu belirttim. Törende İstanbul Üniversitesi’nin bütün restoranlarına içki yasağı getiren rektör Prof.Dr. Mahmut Ak’da Nobel sahibini öven konuşma yaptı. Sevgili Aziz Sancar’a bize yıllardır özlemini çektiğimiz çağdaşlığı, bilimi aydınlanmayı, laikliği, savunma fırsatı verdiği için de büyük bir teşekkür borçluyuz.

Prof.Dr.Coşkun Özdemir

Etiketler: » » » » » » »
Share
851 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

MEMLEKET MANZARALARI, NOBEL VE AZİZ SANCAR…” için 1 yorum

 1. recep : diyor ki:

  PROF. DR. COŞKUN ÖZDEMİR YAZDI
  MEMLEKET MANZARALARI, NOBEL VE AZİZ SANCAR
  https://www.itvhaber.com/?p=99812
  Coşkun Özdemir, Aziz Sancar, Cumhuriyet, laiklik, makale, Cumhuriyetin kazanımları, aydınlık, Nobel

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GURBETTEKİLER

  09 Aralık 2018 Yazarlar

        Gurbet, insanın doğup büyüdüğü, aile ocağının bulunduğu yerden uzak yer, yabancı yer. Sanırım sözlük anlamından başlayarak gurbet ve gurbettekileri anlatmak en doğru yolsa gerek. Şu anda ülkemizde yaşayan insanların sanırım yüzde altmış kadarı bu kavramla iç içe yaşıyor. Hatta bu kavramla değil, bu GURBET gerçeğiyle yaşıyor. Köylerin ya da daha doğru tabirle kırsalın, yerinde yerleşik olan nüfusunun en az beş katı kadarı kentlerde yerleşik durumdadır. İşte buradan yola çıkarsak, gurbet sözcüğü daha da bir anlam kazanmaktadır. Gurbet’in an...
 • SAYGI, MİNNET VE ÖZLEMLE 80 YIL

  10 Kasım 2018 Yazarlar

       Tam elli üç yıl önceydi Mustafa Kemal Atatürk’le gıyabında tanışmamız. Yıl 1965 ben ilkokula başlamıştım. Aslında daha da önceydi, O’nu tanımam. Çünkü kocaman bir taş kaidenin üzerinde ki heykeli duruyordu, işyerimizin tam karşısındaki ilçe meydanında. Tanıyordum ama çocukluğumdan kaynaklı anlayamamıştım kim ve ne olduğunu! Okula başladığımda sınıfa ilk girdiğimde meşhur kara tahta üzerinde duran resmini görünce biraz da şaşırmıştım doğrusu. ‘’Caddedeki bu adamın ne işi var burada’’ der gibi. Sonra her gün okul bahçesinde okuduğumuz öğrenc...
 • Avakado çekirdeği…

  08 Kasım 2018 Yazarlar

  Pazardan aldığım avakadoyu soğanların yanına koydum ki soğanların çıkardığı gaz ile çabucak yumuşasın... Yumuşasın ki yenilecek kıvama gelsin... İki gün sonra yumuşamış avakadoyu ortadan ikiye böldüm. Yumuşak yeşil meyveyi sıyırdım. Dövülmüş bir diş sarımsak limon ve zeytinyağı ile karıştırdım. Kahvaltıda ekmeğin üstüne sürüp sürüp yiyeceğiz. Çünkü çok faydalı. Pek çok vitamin ve mineral barındırıyor içinde. E tadını da seviyoruz... Ortasından kocaman bir çekirdek çıktı. Dışı yağlı... Önce yüzüme sürdüm. En iyi doğal kremmiş. Cilde iyi ge...
 • Yerel Seçimde Ataşehir’i Yönetmeye Aday Olanlar

  21 Ekim 2018 Yazarlar

  Yaklaşan takvimi işleyen 31 Mart 2019 Yerel Seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nde adaylık başvuruları başladı. Şu ana kadar 5 aday İlçe Başkanlığına başvurarak adaylığını duyurdu. Recep Kenan/itvhaber.com CHP Genel Merkezi tarafından açıklanan takvime göre aday adaylık başvurusunun son gününde 19 Ekim 2019 Cuma günü CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı’na gelerek, İlçe Başkanı Hakı Altınkaynaka dilekçesini veren geçici olarak görevden uzaklaştırılan mevcut Ataşehir Belediye Başkanı Battal İgezdi, Ataşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı b...