logo

MERAL AKŞENER ’İYİ PARTİ’NİN KURULDUĞUNU AÇIKLADI

Meral Akşener Ankara’da Nazım Hükmet KM’deki programda, “Türkiye İyi Olacak” sloganıyla kuruluşunu duyurduğu partisinin isminin ‘İyi Parti’ olduğunu açıkladı.

Recep Kenan/itvhaber.com

Bir süre önce MHP’den ihraç edilen Meral Akşener, Nazım Hikmet Kültür Merkezinde düzenlendi programda yol arkadaşları ile birlikte kurduğu ve ismini ‘İyi Parti’ olarak duyurduğunu partinin tanıtımını yaptı.

MERAL AKŞENER KURUCU BAŞKAN, 200 KURUCU

Polis ekiplerinin çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı Ankara’da Nazım Hükmet Kültür Merkezindeki programa Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

200 kişiden oluşan kurucular kurulunun tanıtımı ile başlayan, Meral Akşener ile birlikte binlerce kişinin katıldığı programda, tamamen dolan salonda çok sayıda kişi ayakta kaldı.

Kurucular kurulunun tanıtımından sonra kürsüye gelen Meral Akşener, konuşmasının ilk bölümünde iktidar ve muhalefet partilerini eleştirdi. Akşener, konuşmasına ara vererek katılımcılarla birlikte partisinin isminin açıklandığı klibi izledi. Meral Akşener’in 200 kurucu ile birlikte kurduğu partinin isminin ‘İYİ PARTİ’ olduğu açıklandı.

“TÜRKİYE İYİ OLACAK”

Siyasi yaşamına “İYİ PARTİ” adıyla katılan Meral Akşener’in kurduğu yeni partini sloganın “Türkiye İyi Olacak” olarak belirlendiği açıklandı. Partinin isminin açıklandığı sırada alkışla ve “Başbakan Meral” sloganı ile eşlik eden kalabalığa Akşener’den, “Ben Cumhurbaşkanı olacağım” yanıtı geldi.

ADİL BİR TÜRKİYE, ÖZGÜR BİR TOPLUM İSTİYORUZ

Adil bir Türkiye, Özgür bir toplum istediklerini dile getiren Meral Akşener konuşmasında, “Hakkımız var. Yeni bir siyasal hareketle Türkiye kucaklaşmasını başlatıyoruz. Allah hayırlı eylesin. ‘İYİ’ adalettir, kararlılıktır, umuttur, gelecektir, bilgidir, zenginliktir, cesarettir. O da burada var. ‘İYİ’, medeniyet demektir ve bu yolun taşlarını sadece cesurlar döşer. Türkiye coğrafyasıyla kucaklaşıp Avrasya olacak. Dünya ile kucaklaşacak. ‘İyi Parti’ ile güçleneceğiz mutlu bir Türkiye olacağız” ifadelerine yer verdi.

İYİ PARTİ’NİN SLOGANI,”TÜRKİYE İYİ OLACAK”

Partinin güneş biçimindeki sarı-lacivert logosunda sekiz çizgi bulunuyor. Bu çizgilerin yeni partinin tanıtım videolarında kullanılan sekiz ilkeyi temsil ettiği belirtiliyor. Bu ilkeler, umut, kararlılık, adalet, gelecek, bilgi, zenginlik, cesaret ve medeniyet olarak sıralanıyor.

Meral Akşener ve arkadaşları tarafından kurulan İYİ Parti’nin kuruluş sloganı,”Türkiye İyi Olacak”.

Meral Akşener’in Liderliğinde Kurulan İyi Parti, 5 Milletvekili TBMM’de

Meral Akşener’in liderliğinde kurulan İyi Parti, TBMM’de 5 milletvekili ile temsil edilecek. MHP ile yolları ayrıldıktan sonra Meclis faaliyetlerini bağımsız milletvekili sıfatıyla yürüten Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, İsmail Ok ve Nuri Okutan, İyi Parti’ye katılacak. Meclis’te İyi Parti’yi temsil edecek beşinci isim ise CHP’den istifa eden Aytun Çıray olacak. Bu beş isim aynı zamanda İyi Parti’nin 200 kişilik kurucular kurulu listesinde yer alan isimler.

İYİ PARTİ’NİN TBMM’DE TEMSİLİ İLE SANDALYA DAĞILIMI

Adalet ve Kalkınma Partisi; 316, Cumhuriyet Halk Partisi; 131, Halkların Demokratik Partisi; 54, Milliyetçi Hareket Partisi; 36, İyi Parti; 5, Bağımsız milletvekili; 1 ve Milletvekilliği sona erenler; 7

İYİ Parti Programına Göre Partinin Amaçları:

“Gençlerimize iş, kadınlarımıza yaşam hakkı ve eşitlik, yaşlılarımıza huzur, güven ve bakım imkanı, çocuklarımıza neşe, mutluluk ve sağlık, milletimize birlik ve beraberlik getirmek için yola çıkıyoruz. Zor dönemde ve zor şartlarda yola çıktığımızın farkındayız. Milletimize inanıyor ve güveniyoruz. Seksen milyonuz. Büyük bir milletiz. Büyük bir ekonomiyiz. Çalışıyoruz ve üretiyoruz. Paylaşamıyoruz. Hakça paylaşacağız. Birlikte başaracağız. Adil olacağız. Adaleti sağlayacağız.

“Mazlumun Yanında, Zalimin Karşısında Olacağız”

“Mazlumun, haklının yanında, zalimin karşısında olacağız. Farklılıklarımızı değil, ortak yanlarımızı öne çıkaracağız. Farklılıklarımızı göreceğiz. Aynı türkülerle oynayan, eğlenen, evlenen, aynı acıları paylaşan, aynı ekmeği bölüşen, aynı türkülerle ağlayan biz değil miyiz. İyi bir Türkiye için varız. İyi bir Türkiye için buradayız. İyi bir Türkiye için yanınızdayız. İyi bir Türkiye için yola çıkıyoruz.”

İYİ PARTİ KURUCU BAŞKANI MERAL AKŞENER KİMDİR?

İYİ Parti Kurucu Başkanı 61 yaşındaki Akşener, aktif siyasete 1990’lı yıllarda başladı ve bugüne kadar hep sağ partiler içerisinde siyasi faaliyetlerini yürüttü.

1994 yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığına adaylığını koydu ancak kaybetti. Bir yıl sonra DYP kadın kolları başkanı oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ise ilk kez 1995 genel seçimlerinde girdi.

Refah Partisi (RP) ile DYP’nin Necmettin Erbakan’ın başbakanlığında kurduğu koalisyon hükümetinde, 1996 yılında Mehmet Ağar’ın Susurluk kazasının ardından istifa etmesiyle boşalan içişleri bakanlığına atandı. Akşener, Türkiye’nin ilk ve bugüne kadarki tek kadın içişleri bakanı olma unvanını da elinde bulunduruyor.

28 Şubat döneminde askerin siyasete müdahalesine karşı çıktı ve Genelkurmay’ın düzenlediği “irtica brifinglerine” yapılan davete katılacak olan valileri açığa alacağını söyledi. Akşener, 28 Şubat dönemindeki tutumu nedeniyle ordunun tepkisini çekmişti

Akşener, yıllar sonra bu kararının ardından dönemin üst düzey askerlerinden birinin kendisine “gelirsek, o kadını yağlı kazığa oturturuz” şeklinde bir tehdit mesajı yolladığını açıkladı.

1999 seçimlerinde bir kez daha milletvekili olan Akşener, 2001 yılında DYP’den istifa etti ve Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan liderliğinden Fazilet Partisi’nden (FP) ayrılan “yenilikçi” kanadın gittiği yeni oluşuma katıldı.

Ancak sadece dört ay sonra bu yeni oluşumun da “Milli Görüş çizgisini sürdürdüğünü ve hayal kırıklığına uğradığını” belirterek MHP’ye geçti. Bu partiden 2004’te İstanbul büyükşehir belediye başkanlığına aday oldu ancak kaybetti ve daha sonra da 2007 ve 2011 yıllarında milletvekili seçildi.

İki dönem TBMM Başkanvekilliği görevini yürüttü. 7 Haziran 2015’te yine MHP’den aday gösterildi ancak 1 Kasım 2015 seçimlerinde liste dışı kaldı.

Kasım seçimlerinde MHP’nin oy oranının düşmesi üzerine kurultay talebinde bulundu. Uzun süren yargı sürecinin ardından mahkeme olağanüstü kurultay için tarih belirledi ancak MHP bu kararı tanımadığını ilan etti. Eylül 2016’da partiden ihraç edildi, dava açtı ve Aralık 2016’da mahkeme tarafından onanan ihraç kararı kesinleşti.

Nisan ayındaki anayasa değişikliği referandumu sırasında ‘Hayır’ için kampanya yürüttü ve MHP’den ayrılan bazı muhalif isimlerle birlikte yeni bir siyasi parti kuracağını açıkladı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1938 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

MERAL AKŞENER ’İYİ PARTİ’NİN KURULDUĞUNU AÇIKLADI” için 1 yorum

  1. recep : diyor ki:

    MERAL AKŞENER ’İYİ PARTİ’NİN KURULDUĞUNU AÇIKLADI
    https://www.itvhaber.com/meral-aksener-iyi-partinin-kuruldugunu-acikladi.html#.WfDpQPv32bk.twitter
    #MeralAkşener #İyiParti #TürkiyeİyiOlacak #MeralAkşenerKimdir #İYİPartiSolganı #İyiPartiLogosu #İyiPartiKuruldu #itvhaber